Bindalssmolt AS
Score · regnskapsår 2024
55av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 58 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 190 av 451 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 815 av 1 994 · Sjømat
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 84 og soliditet 19 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Bindalssmolt AS ligger 4 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 451 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 42,0 % (median 11,6 %) og egenkapitalandel 18,8 % (median 34,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 352 MNOK | 110 MNOK |
| Driftsmargin | 42,0 % | 11,6 % |
| Resultatmargin | 32,4 % | 7,3 % |
| Totalrentabilitet | 17,5 % | 8,6 % |
| Egenkapitalandel | 18,8 % | 34,9 % |
| Gjeldsgrad | 4,33 | 1,78 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,30 | 1,73 |
| Omsetningsvekst | 25,0 % | 6,9 % |
| Omsetning per ansatt | 11,37 MNOK | 5,17 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 55 gjør Bindalssmolt AS det bedre enn 58 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (451 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Bindalssmolt AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Bindalssmolt AS hadde en driftsmargin på 42,0 % og en egenkapitalandel på 18,8 % i 2024, og er nr. 815 av 1 994 rangerte selskaper i Sjømat.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen steg fra 36,4 % til 42,0 % og omsetningen økte med 25 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 160 MNOK og 1 206 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 1 206 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 696 MNOK |
| P/B | 1,0 | 160 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,1 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,5 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 84 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 19 | vekt 25 % |
| Likviditet | 36 | vekt 15 % |
| Vekst | 77 | vekt 15 % |
| Konsistens | 50 | vekt 15 % |
Varighet: 45 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Bindalssmolt AS?
Driftsmarginen var 42,0 % i 2024, mot en median på 11,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 17,5 %.
Hvor solid er Bindalssmolt AS?
Egenkapitalandelen var 18,8 % i 2024 (median 34,9 %). Gjeldsgraden var 4,33 (median 1,78).
Hvordan er likviditeten i Bindalssmolt AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,30 i 2024 (median 1,73).
Hvordan står Bindalssmolt AS i Sjømat?
Bindalssmolt AS er nr. 815 av 1 994 rangerte selskaper i Sjømat for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 190 av 451. Omsetningen endret seg 25,0 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 977106206
- Org.form
- AS
- Sektor
- Sjømat (03.212)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 31 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 13. november 1996 29 år i drift
- Aksjekapital
- 15,25 MNOK
- Forretningsadresse
- Årsandøyveien 924, 7980 TERRÅK (BINDAL)
- Kommune
- Bindal rang 8–22 av 36 i KOSTRA-gruppe 15
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
- Daglig leder
- Elling Mikalsen Bøkestad
- Styrets leder
- Morten Lund
- Styremedlem
- Roy Emilsen
- Styremedlem
- Beate Skillingstad
- Styremedlem
- Svein Gustav Sinkaberg
- Styremedlem
- Aoife Karina Maloney Westgård
- Revisor
- ERNST & Young AS
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 28. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 35 | 55 | 49 | |
| Rang | 1 491 | 815 | 1 142 | |
| Driftsmargin | 36,4 % | 42,0 % | 37,7 % | |
| Totalrentabilitet | 11,5 % | 17,5 % | 15,0 % | |
| Egenkapitalandel | 14,1 % | 18,8 % | 22,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,04 | 1,30 | 1,74 | |
| Omsetningsvekst | – | 25,0 % | −10,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 282,0 MNOK | 352,4 MNOK | 316,7 MNOK |
| Driftsresultat | 102,6 MNOK | 147,9 MNOK | 119,5 MNOK |
| Resultat før skatt | 68,2 MNOK | 114,3 MNOK | 91,2 MNOK |
| Årsresultat | 53,2 MNOK | 120,6 MNOK | 85,3 MNOK |
| Finanskostnader | 35,2 MNOK | 35,4 MNOK | 31,4 MNOK |
| Sum eiendeler | 901,5 MNOK | 854,9 MNOK | 817,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 208,8 MNOK | 192,3 MNOK | 191,9 MNOK |
| Egenkapital | 127,1 MNOK | 160,4 MNOK | 181,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −34,6 MNOK | −1,3 MNOK | 19,8 MNOK |
| Sum gjeld | 774,4 MNOK | 694,4 MNOK | 636,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 201,7 MNOK | 147,9 MNOK | 110,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 28. oktober 2026, regnskaps-id 6115915.
Videre
Lignende selskaper
- Eidesvåg AS indeks 55, nr. 803 · sammenlign
- Thermo Service AS indeks 55, nr. 806 · sammenlign
- Finnøy Fisk AS indeks 55, nr. 811 · sammenlign
- Firmenich Bjørge Biomarin AS indeks 55, nr. 817 · sammenlign
- Kverva AS indeks 54, nr. 830 · sammenlign