Hamar Arbeiderblad AS
Score · regnskapsår 2025
43av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 33 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 491 av 737 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 139 av 3 294 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 82 og soliditet 9 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Hamar Arbeiderblad AS ligger 7 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 737 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 17,2 % (median 6,0 %) og egenkapitalandel 5,3 % (median 30,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 104 MNOK | 108 MNOK |
| Driftsmargin | 17,2 % | 6,0 % |
| Resultatmargin | 17,4 % | 6,7 % |
| Totalrentabilitet | 35,5 % | 11,8 % |
| Egenkapitalandel | 5,3 % | 30,0 % |
| Gjeldsgrad | 17,94 | 2,27 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,04 | 1,16 |
| Omsetningsvekst | 1,9 % | 7,5 % |
| Omsetning per ansatt | 2,98 MNOK | 2,99 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 43 gjør Hamar Arbeiderblad AS det bedre enn 33 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (737 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Hamar Arbeiderblad AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hamar Arbeiderblad AS har score 43 for 2025, rang 2 139 av 3 294 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 82 mot sammenlignbare, driftsmargin 17,2 % mot median 6,0 %.
Svakest: Soliditet: persentil 9 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 5,3 % mot median 30,0 %. Vekst: persentil 32 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 1,9 % mot median 7,5 %.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 5,3 % (median 30,0 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 3,8 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +3,9, bransjen +0,1 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Hamar Arbeiderblad AS med 3,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,1 poeng. Selskapet gjorde det altså 3,8 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Hamar Arbeiderblad AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 3 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 13,3 % | 5,9 % | +9,2 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng | +9,4 prosentpoeng |
| 2025 | 17,2 % | 6,0 % | +3,9 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | +3,8 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Hamar Arbeiderblad AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Hamar Arbeiderblad AS økte 3,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,1 % | 13,3 % | 17,2 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Hamar Arbeiderblad AS økte 3,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,1 % | 13,3 % | 17,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Hamar Arbeiderblad AS økte 3,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,1 % | 13,3 % | 17,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Hamar Arbeiderblad AS økte 3,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,1 % | 13,3 % | 17,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Hamar Arbeiderblad AS økte 3,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,1 % | 13,3 % | 17,2 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Hamar Arbeiderblad AS økte 3,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 4,1 % | 13,3 % | 17,2 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Hamar Arbeiderblad AS hadde en driftsmargin på 17,2 % og en egenkapitalandel på 5,3 % i 2025, og er nr. 2 139 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 13,3 % til 17,2 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 4 MNOK og 93 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 92 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 93 MNOK |
| P/B | 2,6 | 4 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 5,3 % (median 30,0 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 82 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 9 | vekt 25 % |
| Likviditet | 35 | vekt 15 % |
| Vekst | 32 | vekt 15 % |
| Konsistens | 43 | vekt 15 % |
Varighet: 38 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Hamar Arbeiderblad AS?
Driftsmarginen var 17,2 % i 2025, mot en median på 6,0 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 35,5 %.
Hvor solid er Hamar Arbeiderblad AS?
Egenkapitalandelen var 5,3 % i 2025 (median 30,0 %). Gjeldsgraden var 17,94 (median 2,27).
Hvordan er likviditeten i Hamar Arbeiderblad AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,04 i 2025 (median 1,16).
Hvordan står Hamar Arbeiderblad AS i Informasjon og kommunikasjon?
Hamar Arbeiderblad AS er nr. 2 139 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 491 av 737. Omsetningen endret seg 1,9 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
7 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Kildegruppen AS.
Konsernregnskap. Kildegruppen AS for 2025: indeks 25 av 100, nr. 74 av 85 konsern. Se konsernregnskapet
-
Kildegruppen AS
- Hamar Arbeiderblad AS du er her
- Flisa Trykkeri AS
- Upday AS
- G64 Vekst AS
- Info Innlandet AS
- Sør-Østerdal Media AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 979889496
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (58.120)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 35 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 15. mai 1998 28 år i drift
- Aksjekapital
- 2,70 MNOK
- Forretningsadresse
- Grønnegata 64, 2317 HAMAR
- Kommune
- Hamar rang 1–5 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.hamar-arbeiderblad.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Kildegruppen AS (100 %)
Øverste eier: Kildegruppen AS
Eieren: flertallseieren Kildegruppen AS (eier 100 %) gikk med underskudd i 2025. Et svakt morselskap kan påvirke datterselskapet gjennom konsernbidrag, lån og garantier. Det er en indikasjon å følge med på, ikke en vurdering av selskapet.
- Kildegruppen AS · 100,0 %
Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 31 | 39 | 43 | |
| Rang | 2 505 | 2 369 | 2 139 | |
| Driftsmargin | 4,1 % | 13,3 % | 17,2 % | |
| Totalrentabilitet | 12,8 % | 22,1 % | 35,5 % | |
| Egenkapitalandel | 8,5 % | 5,3 % | 5,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,06 | 1,04 | 1,04 | |
| Omsetningsvekst | – | −3,7 % | 1,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 106,2 MNOK | 102,3 MNOK | 104,2 MNOK |
| Driftsresultat | 4,3 MNOK | 13,6 MNOK | 17,9 MNOK |
| Resultat før skatt | 4,5 MNOK | 13,9 MNOK | 18,2 MNOK |
| Skattekostnad | 1,0 MNOK | 3,1 MNOK | 4,0 MNOK |
| Årsresultat | 3,5 MNOK | 10,8 MNOK | 14,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 35,3 MNOK | 62,7 MNOK | 51,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 33,0 MNOK | 61,0 MNOK | 49,7 MNOK |
| Egenkapital | 3,0 MNOK | 3,3 MNOK | 2,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,3 MNOK | 0,6 MNOK | – |
| Sum gjeld | 32,3 MNOK | 59,3 MNOK | 48,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 31,1 MNOK | 58,7 MNOK | 48,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6920228.
Videre
Lignende selskaper
- Dassault Systemes Norway AS indeks 44, nr. 2 129 · sammenlign
- Dynatrace AS indeks 43, nr. 2 138 · sammenlign
- Touch Technology AS indeks 43, nr. 2 140 · sammenlign
- Ardoq AS indeks 43, nr. 2 144 · sammenlign
- All Digital AS indeks 43, nr. 2 150 · sammenlign