Ren AS

Org.nr. 979986211 · Bergen · Stiftet 1998 · 47 ansatte

Score · regnskapsår 2025

49av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 46 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mellomstore: 296 av 547 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 163 av 4 004 · Teknisk tjenesteyting og forskning

Profil

Elefant · Forvalter

Lavere lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 40 og soliditet 69 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Ren AS ligger 1 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.

Medianscore 50 blant 547 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 2,7 % (median 5,5 %) og egenkapitalandel 46,2 % (median 32,4 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 2. november 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter112 MNOK96 MNOK
Driftsmargin 2,7 % 5,5 % 34 %
Resultatmargin 3,5 % 5,5 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 11,2 % 12,5 % 46 %
Egenkapitalandel 46,2 % 32,4 % 69 %
Gjeldsgrad 1,16 1,98 68 %
Likviditetsgrad 1 0,78 1,34 7 %
Omsetningsvekst 14,6 % 9,9 % 59 %
Omsetning per ansatt2,39 MNOK2,99 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 49 gjør Ren AS det bedre enn 46 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (547 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Ren AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Oppsummert analyse

Ren AS har score 49 for 2025, rang 2 163 av 4 004 i sektoren.

Sterkest: Soliditet: persentil 69 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 46,2 % mot median 32,4 %. Konsistens: persentil 64 mot sammenlignbare.

Svakest: Likviditet: persentil 7 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,78 mot median 1,34.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?

I 2025 steg driftsmarginen til Ren AS med 0,5 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,3 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,2 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.

Over 2 årsskifter gikk Ren AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 40 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.

Driftsmarginen til Ren AS mot sammenlignbare selskaper, år for år
ÅrSelskapetSammenlignbare (median) Endring, selskapetEndring, bransjenSelskapets eget
20242,2 %5,2 % −0,3 prosentpoeng +0,1 prosentpoeng −0,4 prosentpoeng
20252,7 %5,5 % +0,5 prosentpoeng +0,3 prosentpoeng +0,2 prosentpoeng

Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.

Selskapet og sektorens drivere

Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Ren AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.

Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))

Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Ren AS økte 0,5 prosentpoeng.

Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter per år og driftsmarginen til Ren AS
Mål202120222023202420252026
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt99,0108,8127,9146,4158,3155,2 (så langt)
Endring fra året før+9,8 %+9,9 %+17,5 %+14,5 %+8,1 %−1,9 %
Selskapets driftsmargin––2,5 %2,2 %2,7 %–

Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden

Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))

Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Ren AS økte 0,5 prosentpoeng.

Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser per år og driftsmarginen til Ren AS
Mål202120222023202420252026
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt99,4113,5108,3106,9110,7126,1 (så langt)
Endring fra året før+35,1 %+14,2 %−4,6 %−1,3 %+3,6 %+13,9 %
Selskapets driftsmargin––2,5 %2,2 %2,7 %–

Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden

Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))

Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Ren AS økte 0,5 prosentpoeng.

Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet per år og driftsmarginen til Ren AS
Mål202120222023202420252026
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt98,3121,6139,4131,0139,1158,0 (så langt)
Endring fra året før+29,9 %+23,7 %+14,6 %−6,0 %+6,2 %+13,6 %
Selskapets driftsmargin––2,5 %2,2 %2,7 %–

Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden

Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))

Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Ren AS økte 0,5 prosentpoeng.

Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter per år og driftsmarginen til Ren AS
Mål202120222023202420252026
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt100,0103,6107,5111,2114,7119,4 (så langt)
Endring fra året før+1,2 %+3,5 %+3,8 %+3,4 %+3,2 %+4,2 %
Selskapets driftsmargin––2,5 %2,2 %2,7 %–

Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden

Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)

Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Ren AS økte 0,5 prosentpoeng.

Oljepris (eksportpris for råolje) per år og driftsmarginen til Ren AS
Mål202120222023202420252026
Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt609979877859708881 (så langt)
Endring fra året før+61,1 %+60,8 %−10,5 %−2,0 %−17,6 %+24,5 %
Selskapets driftsmargin––2,5 %2,2 %2,7 %–

Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden

Styringsrenten (prosent)

Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Ren AS økte 0,5 prosentpoeng.

Styringsrenten per år og driftsmarginen til Ren AS
Mål202120222023202420252026
Styringsrenten, årssnitt0,081,323,544,504,304,17 (så langt)
Endring fra året før−0,28 prosentpoeng+1,24 prosentpoeng+2,22 prosentpoeng+0,96 prosentpoeng−0,20 prosentpoeng−0,12 prosentpoeng
Selskapets driftsmargin––2,5 %2,2 %2,7 %–

Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden

EUR/NOK (kr)

EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Ren AS økte 0,5 prosentpoeng.

EUR/NOK per år og driftsmarginen til Ren AS
Mål202120222023202420252026
EUR/NOK, årssnitt10,1610,1011,4211,6211,7211,04 (så langt)
Endring fra året før−5,2 %−0,6 %+13,1 %+1,8 %+0,8 %−5,8 %
Selskapets driftsmargin––2,5 %2,2 %2,7 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)

Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Ren AS økte 0,5 prosentpoeng.

Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter per år og driftsmarginen til Ren AS
Mål202120222023202420252026
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt90,590,996,0100,9105,6109,2 (så langt)
Endring fra året før+7,4 %+0,5 %+5,6 %+5,2 %+4,7 %+3,4 %
Selskapets driftsmargin––2,5 %2,2 %2,7 %–

Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden

Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Ren AS hadde en driftsmargin på 2,7 % og en egenkapitalandel på 46,2 % i 2025, og er nr. 2 163 av 4 004 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.

Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 15 % og egenkapitalandelen falt fra 53,0 % til 46,2 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 19 MNOK og 51 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2025): 2,1 MNOK 18,6 39 MNOK 19 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2025): 2,4 MNOK
minus netto gjeld −12,9 MNOK
15,9 52 MNOK 25 MNOK
P/B Egenkapital: 32,4 MNOK 3,2 104 MNOK 51 MNOK

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • følg med

    Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,3 ganger omløpsmidlene.

    Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,78 (median 1,34).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 10,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2021

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet40 vekt 30 %
Soliditet69 vekt 25 %
Likviditet7 vekt 15 %
Vekst59 vekt 15 %
Konsistens64 vekt 15 %

Varighet: 50 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Ren AS?

Driftsmarginen var 2,7 % i 2025, mot en median på 5,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 11,2 %.

Hvor solid er Ren AS?

Egenkapitalandelen var 46,2 % i 2025 (median 32,4 %). Gjeldsgraden var 1,16 (median 1,98).

Hvordan er likviditeten i Ren AS?

Likviditetsgrad 1 var 0,78 i 2025 (median 1,34). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.

Hvordan står Ren AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?

Ren AS er nr. 2 163 av 4 004 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 296 av 547. Omsetningen endret seg 14,6 % fra året før.

Konsernregnskap · 2025

37 av 100

Rang 26 av 34 konsern i Morning-klasse Mellomstore i Teknisk tjenesteyting og forskning. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.

Driftsinntekter, konsern
135 MNOK
Driftsresultat, konsern
3 MNOK
Resultat før skatt, konsern
4 MNOK
Sum eiendeler, konsern
158 MNOK
Egenkapital, konsern
45 MNOK
Nøkkeltall i konsernregnskapet mot selskapets eget regnskap
NøkkeltallKonsernetSelskapet alene (2025)
Driftsmargin2,6 % 2,7 %
Totalrentabilitet3,3 % 11,2 %
Egenkapitalandel28,2 % 46,2 %
Likviditetsgrad 11,15 0,78
Omsetningsvekst6,6 % 14,6 %

Konsernindeks tidligere år: 2023: 38 (33 av 49), 2024: 30 (33 av 41).

Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.

Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Konsernstruktur · 2025

8 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.

Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Ren AS.

Konsernregnskap. Ren AS for 2025: indeks 37 av 100, nr. 26 av 34 konsern.

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
979986211
Org.form
AS · del av et konsern
Sektor
Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
Morning selskapsklasse
Mellomstore
Ansatte
47 registrert 10. oktober 2026
Stiftet
19. mai 1998 28 år i drift
Aksjekapital
0,64 MNOK
Forretningsadresse
Fantoftvegen 2, 5072 BERGEN
Kommune
Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.ren.no
Selskapets forretningskommune, Bergen. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
49
Største eier
19,3 % · tre største 42,0 %
Fordeling
selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
6 %

Endring 2007–2025: 49 % av aksjene skiftet eier (18 nye og 33 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Bømlo Kraftnett AS, Dalane Energi AS, Fagne AS, Fjellnett AS, Helgeland Kraft AS
Utgått (selskaper): AS EIDEFOSS, Bodø Energi AS, Dalane Energi IKS, Eidsiva Nett AS, Elverum Nett AS

Eier flertallet i: Ren Sjøkabelberedskap AS (100 %), Rasjonell Beredskap AS (100 %), Ren Gis-Beredskap AS (100 %), Ren Transformatorberedskap AS (100 %), Rasjonell Elektrisk Nettvirksomhet AS (100 %), Ren IP AS (100 %), Groft AS (100 %)

Porteføljen: 3 av selskapene det eier aksjer i har regnskap hos oss, 3 av dem med flertall. Snittindeksen er 42. 0 har negativ egenkapital, og 1 gikk med underskudd siste år.

Har eierandeler i: Ren Sjøkabelberedskap AS (100 %), Ren Gis-Beredskap AS (100 %), Ren Transformatorberedskap AS (100 %), Rasjonell Elektrisk Nettvirksomhet AS (100 %), Ren IP AS (100 %), Groft AS (100 %), Rasjonell Beredskap AS (100 %)

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 2. november 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks515049
Rang1 8562 0032 163
Driftsmargin2,5 %2,2 %2,7 %
Totalrentabilitet10,9 %11,0 %11,2 %
Egenkapitalandel52,3 %53,0 %46,2 %
Likviditetsgrad 10,900,730,78
Omsetningsvekst–9,9 %14,6 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter89,1 MNOK97,9 MNOK112,2 MNOK
Driftsresultat2,2 MNOK2,1 MNOK3,0 MNOK
Resultat før skatt3,7 MNOK1,9 MNOK4,0 MNOK
Skattekostnad1,0 MNOK1,0 MNOK1,2 MNOK
Årsresultat2,7 MNOK0,9 MNOK2,7 MNOK
Finanskostnader2,3 MNOK4,2 MNOK3,9 MNOK
Sum eiendeler54,9 MNOK55,9 MNOK70,1 MNOK
Omløpsmidler23,5 MNOK19,2 MNOK29,2 MNOK
Egenkapital28,7 MNOK29,6 MNOK32,4 MNOK
Opptjent egenkapital16,8 MNOK17,7 MNOK20,5 MNOK
Sum gjeld26,2 MNOK26,2 MNOK37,7 MNOK
Kortsiktig gjeld26,2 MNOK26,2 MNOK37,3 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 7104813.