Ren AS
Score · regnskapsår 2024
50av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 47 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 271 av 506 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 003 av 3 932 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 40 og soliditet 79 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Ren AS ligger 1 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 506 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 2,2 % (median 5,2 %) og egenkapitalandel 53,0 % (median 30,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 98 MNOK | 96 MNOK |
| Driftsmargin | 2,2 % | 5,2 % |
| Resultatmargin | 2,0 % | 5,9 % |
| Totalrentabilitet | 11,0 % | 12,8 % |
| Egenkapitalandel | 53,0 % | 30,9 % |
| Gjeldsgrad | 0,89 | 2,12 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,73 | 1,31 |
| Omsetningsvekst | 9,9 % | 8,3 % |
| Omsetning per ansatt | 2,08 MNOK | 2,78 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 50 gjør Ren AS det bedre enn 47 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (506 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Ren AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Ren AS hadde en driftsmargin på 2,2 % og en egenkapitalandel på 53,0 % i 2024, og er nr. 2 003 av 3 932 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2023 til 2024.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 17 MNOK og 47 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 17 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 22 MNOK |
| P/B | 3,2 | 47 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,4 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,73 (median 1,31).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 16,1 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 40 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 79 | vekt 25 % |
| Likviditet | 6 | vekt 15 % |
| Vekst | 51 | vekt 15 % |
| Konsistens | 62 | vekt 15 % |
Varighet: 50 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Ren AS?
Driftsmarginen var 2,2 % i 2024, mot en median på 5,2 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 11,0 %.
Hvor solid er Ren AS?
Egenkapitalandelen var 53,0 % i 2024 (median 30,9 %). Gjeldsgraden var 0,89 (median 2,12).
Hvordan er likviditeten i Ren AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,73 i 2024 (median 1,31). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Ren AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Ren AS er nr. 2 003 av 3 932 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 271 av 506. Omsetningen endret seg 9,9 % fra året før.
Konsernregnskap · 2025
37 av 100
Rang 26 av 34 konsern i Morning-klasse Mellomstore i Teknisk tjenesteyting og forskning. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 135 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- 3 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- 4 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 158 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 45 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2024) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 2,6 % | – |
| Totalrentabilitet | 3,3 % | – |
| Egenkapitalandel | 28,2 % | – |
| Likviditetsgrad 1 | 1,15 | – |
| Omsetningsvekst | 6,6 % | – |
Konsernindeks tidligere år: 2023: 38 (33 av 49), 2024: 30 (33 av 41).
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
8 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Ren AS.
Konsernregnskap. Ren AS for 2025: indeks 37 av 100, nr. 26 av 34 konsern.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 979986211
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 47 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 19. mai 1998 28 år i drift
- Aksjekapital
- 0,64 MNOK
- Forretningsadresse
- Fantoftvegen 2, 5072 BERGEN
- Kommune
- Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.ren.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 49
- Største eier
- 19,3 % · tre største 42,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 6 %
- Elvia AS · 19,3 %
- Glitre Nett AS · 16,8 %
- BKK AS · 5,8 %
- Linja AS · 5,1 %
- Noranett AS · 5,1 %
- Arva AS · 4,4 %
- Lede AS · 3,3 %
- FORNYBAR NORGE · 2,8 %
- Tensio TS AS · 2,8 %
- Helgeland Kraft AS · 2,6 %
Endring 2007–2025:
49 % av aksjene skiftet eier (18 nye og 33 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Bømlo Kraftnett AS, Dalane Energi AS, Fagne AS, Fjellnett AS, Helgeland Kraft AS
Utgått (selskaper): AS EIDEFOSS, Bodø Energi AS, Dalane Energi IKS, Eidsiva Nett AS, Elverum Nett AS
Eier flertallet i: Ren Sjøkabelberedskap AS (100 %), Rasjonell Beredskap AS (100 %), Ren Gis-Beredskap AS (100 %), Ren Transformatorberedskap AS (100 %), Rasjonell Elektrisk Nettvirksomhet AS (100 %), Ren IP AS (100 %), Groft AS (100 %)
Porteføljen: 3 av selskapene det eier aksjer i har regnskap hos oss, 3 av dem med flertall. Snittindeksen er 42. 0 har negativ egenkapital, og 1 gikk med underskudd siste år.
Har eierandeler i: Ren Sjøkabelberedskap AS (100 %), Ren Gis-Beredskap AS (100 %), Ren Transformatorberedskap AS (100 %), Rasjonell Elektrisk Nettvirksomhet AS (100 %), Ren IP AS (100 %), Groft AS (100 %), Rasjonell Beredskap AS (100 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 51 | 50 | 49 | |
| Rang | 1 856 | 2 003 | 2 163 | |
| Driftsmargin | 2,5 % | 2,2 % | 2,7 % | |
| Totalrentabilitet | 10,9 % | 11,0 % | 11,2 % | |
| Egenkapitalandel | 52,3 % | 53,0 % | 46,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,90 | 0,73 | 0,78 | |
| Omsetningsvekst | – | 9,9 % | 14,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 89,1 MNOK | 97,9 MNOK | 112,2 MNOK |
| Driftsresultat | 2,2 MNOK | 2,1 MNOK | 3,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 3,7 MNOK | 1,9 MNOK | 4,0 MNOK |
| Skattekostnad | 1,0 MNOK | 1,0 MNOK | 1,2 MNOK |
| Årsresultat | 2,7 MNOK | 0,9 MNOK | 2,7 MNOK |
| Finanskostnader | 2,3 MNOK | 4,2 MNOK | 3,9 MNOK |
| Sum eiendeler | 54,9 MNOK | 55,9 MNOK | 70,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 23,5 MNOK | 19,2 MNOK | 29,2 MNOK |
| Egenkapital | 28,7 MNOK | 29,6 MNOK | 32,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 16,8 MNOK | 17,7 MNOK | 20,5 MNOK |
| Sum gjeld | 26,2 MNOK | 26,2 MNOK | 37,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 26,2 MNOK | 26,2 MNOK | 37,3 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 6290289.
Videre
Lignende selskaper
- Grape Architects AS indeks 50, nr. 1 995 · sammenlign
- Isar Aerospace Norway AS indeks 50, nr. 1 999 · sammenlign
- Bergen Offshore Service AS indeks 50, nr. 2 005 · sammenlign
- Semar AS indeks 50, nr. 2 010 · sammenlign
- Systra Norge AS indeks 50, nr. 2 012 · sammenlign