Brako AS
Score · regnskapsår 2025
61av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 70 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 1 256 av 4 239 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 976 av 6 735 · Overnatting og servering
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 57 og robusthet 74 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Brako AS ligger 12 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 4 230 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 4,4 % (median 1,6 %) og egenkapitalandel 54,2 % (median 13,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 8 MNOK | 5 MNOK |
| Driftsmargin | 4,4 % | 1,6 % |
| Resultatmargin | 4,3 % | 1,2 % |
| Totalrentabilitet | 6,6 % | 5,7 % |
| Egenkapitalandel | 54,2 % | 13,8 % |
| Gjeldsgrad | 0,84 | 1,97 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,42 | 1,01 |
| Omsetningsvekst | −1,9 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 0,76 MNOK | 0,46 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 61 gjør Brako AS det bedre enn 70 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (4 239 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Brako AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Brako AS har score 61 for 2025, rang 1 976 av 6 735 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 80 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 54,2 % mot median 13,8 %. Likviditet: persentil 68 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,42 mot median 1,01.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 5,5 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +4,9, bransjen −0,6 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Brako AS med 4,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,6 poeng. Selskapet gjorde det altså 5,5 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Brako AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 7 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −0,5 % | 2,3 % | −8,9 prosentpoeng | +0,4 prosentpoeng | −9,4 prosentpoeng |
| 2025 | 4,4 % | 1,6 % | +4,9 prosentpoeng | −0,6 prosentpoeng | +5,5 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Brako AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: overnatting og servering steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Brako AS økte 4,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: overnatting og servering, årssnitt | 100,0 | 107,9 | 114,0 | 118,8 | 123,1 | 126,9 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +7,9 % | +5,7 % | +4,1 % | +3,6 % | +3,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 8,4 % | −0,5 % | 4,4 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: overnatting og servering steg 2,3 % i 2025; driftsmarginen til Brako AS økte 4,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: overnatting og servering, årssnitt | 97,0 | 139,7 | 153,5 | 157,8 | 161,5 | 170,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +23,4 % | +44,1 % | +9,9 % | +2,8 % | +2,3 % | +5,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 8,4 % | −0,5 % | 4,4 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Brako AS økte 4,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 8,4 % | −0,5 % | 4,4 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Brako AS økte 4,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 8,4 % | −0,5 % | 4,4 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Brako AS økte 4,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 8,4 % | −0,5 % | 4,4 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: servering (indeks)
Lønnsindeks: servering steg 6,5 % i 2025; driftsmarginen til Brako AS økte 4,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: servering, årssnitt | 88,0 | 91,3 | 96,4 | 101,5 | 108,1 | 110,6 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +3,8 % | +5,6 % | +5,4 % | +6,5 % | +2,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 8,4 % | −0,5 % | 4,4 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Brako AS hadde en driftsmargin på 4,4 % og en egenkapitalandel på 54,2 % i 2025, og er nr. 1 976 av 6 735 rangerte selskaper i Overnatting og servering.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og driftsmarginen steg fra −0,5 % til 4,4 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 MNOK og 7 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 15,0 | 2 MNOK |
| EV/EBIT | 14,8 | 6 MNOK |
| P/B | 3,8 | 7 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 5 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 3 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | −3 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 6 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden. Netto gjeld utgjør −89 % av selskapsverdien etter størrelsesjustering, så egenkapitalverdien fra EV/EBIT er følsom for feil i gjeldstallet.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (55): Hotel/Gaming.
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,5 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 57 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 80 | vekt 20 % |
| Likviditet | 68 | vekt 5 % |
| Vekst | 50 | vekt 25 % |
| Konsistens | 65 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 59 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Brako AS?
Driftsmarginen var 4,4 % i 2025, mot en median på 1,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 6,6 %.
Hvor solid er Brako AS?
Egenkapitalandelen var 54,2 % i 2025 (median 13,8 %). Gjeldsgraden var 0,84 (median 1,97).
Hvordan er likviditeten i Brako AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,42 i 2025 (median 1,01).
Hvordan står Brako AS i Overnatting og servering?
Brako AS er nr. 1 976 av 6 735 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 256 av 4 239. Omsetningen endret seg −1,9 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 70 % av aksjene i Haven Eiendom AS. Personer vises ikke med navn.
Haven Eiendom AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Overnatting og servering (1 selskap) 1 av 2 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 11 i alt. Bardu 11 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
-
Haven Eiendom AS
- Brako AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 980624323
- Org.form
- AS
- Sektor
- Overnatting og servering (55.100)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 11 registrert 10. mars 2026
- Stiftet
- 28. desember 1998 27 år i drift
- Aksjekapital
- 0,50 MNOK
- Forretningsadresse
- Toftakerveien 1, 9360 BARDU
- Kommune
- Bardu rang 3–24 av 28 i KOSTRA-gruppe 6
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Haven Eiendom AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Haven Eiendom AS · 100,0 %
Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.
Har eierandeler i: Mdco Finnsnes AS (0 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 71 | 45 | 61 | |
| Rang | 1 027 | 3 680 | 1 976 | |
| Driftsmargin | 8,4 % | −0,5 % | 4,4 % | |
| Totalrentabilitet | 12,2 % | −0,8 % | 6,6 % | |
| Egenkapitalandel | 47,6 % | 50,5 % | 54,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,22 | 1,26 | 1,42 | |
| Omsetningsvekst | – | 1,0 % | −1,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 8,4 MNOK | 8,5 MNOK | 8,3 MNOK |
| Driftsresultat | 0,7 MNOK | 0,0 MNOK | 0,4 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,7 MNOK | −0,1 MNOK | 0,4 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | 0,5 MNOK | 0,0 MNOK | 0,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 5,8 MNOK | 5,4 MNOK | 5,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,4 MNOK | 3,2 MNOK | 3,5 MNOK |
| Egenkapital | 2,8 MNOK | 2,7 MNOK | 3,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 2,1 MNOK | 2,1 MNOK | 2,4 MNOK |
| Sum gjeld | 3,1 MNOK | 2,7 MNOK | 2,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,8 MNOK | 2,5 MNOK | 2,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 7241354.
Videre
Lignende selskaper
- Bølge og Buljong AS indeks 61, nr. 1 971 · sammenlign
- Steenhuset Arendal AS indeks 61, nr. 1 973 · sammenlign
- Segla Grill og Pub AS indeks 61, nr. 1 978 · sammenlign
- Sjølystveien Vakt AS indeks 61, nr. 1 981 · sammenlign
- Hsn Drift AS indeks 61, nr. 1 982 · sammenlign