Crayon Group AS
Score · regnskapsår 2025
22av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 6 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Store: 120 av 127 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 878 av 2 025 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 9 og soliditet 16 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Crayon Group AS ligger 29 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 127 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025: driftsmargin −29,2 % (median 7,0 %) og egenkapitalandel 10,1 % (median 27,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 1 029 MNOK | 959 MNOK |
| Driftsmargin | −29,2 % | 7,0 % |
| Resultatmargin | −191,5 % | 7,9 % |
| Totalrentabilitet | 0,0 % | 11,6 % |
| Egenkapitalandel | 10,1 % | 27,9 % |
| Gjeldsgrad | 8,86 | 2,54 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,40 | 1,04 |
| Omsetningsvekst | 12,5 % | 6,5 % |
| Omsetning per ansatt | 12,55 MNOK | 5,55 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 22 gjør Crayon Group AS det bedre enn 6 % av selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor (127 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Crayon Group AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor
Crayon Group AS har score 22 for 2025, rang 1 878 av 2 025 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 68 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 12,5 % mot median 6,5 %.
Svakest: Likviditet: persentil 8 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,40 mot median 1,04. Lønnsomhet: persentil 9 mot sammenlignbare, driftsmargin −29,2 % mot median 7,0 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 2,5 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,40 (median 1,04).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −191,5 % (median 7,9 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −29,2 % (median 7,0 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Crayon Group AS hadde en driftsmargin på −29,2 % og en egenkapitalandel på 10,1 % i 2025, og er nr. 1 878 av 2 025 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og driftsmarginen falt fra −20,4 % til −29,2 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 740 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 740 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 2,5 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,40 (median 1,04).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −191,5 % (median 7,9 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −29,2 % (median 7,0 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 30,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 9 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 16 | vekt 25 % |
| Likviditet | 8 | vekt 15 % |
| Vekst | 68 | vekt 15 % |
| Konsistens | 29 | vekt 15 % |
Varighet: 35 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Crayon Group AS?
Driftsmarginen var −29,2 % i 2025, mot en median på 7,0 % blant selskaper i Morning-klassen Store i samme sektor. Totalrentabiliteten var 0,0 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Crayon Group AS?
Egenkapitalandelen var 10,1 % i 2025 (median 27,9 %). Gjeldsgraden var 8,86 (median 2,54).
Hvordan er likviditeten i Crayon Group AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,40 i 2025 (median 1,04). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Crayon Group AS i Informasjon og kommunikasjon?
Crayon Group AS er nr. 1 878 av 2 025 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Store er det nr. 120 av 127. Omsetningen endret seg 12,5 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 981125592
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.200)
- Morning selskapsklasse
- Store
- Ansatte
- 82 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 29. juni 1999 27 år i drift
- Aksjekapital
- 29,04 MNOK
- Forretningsadresse
- Gullhaug Torg 5, 0484 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.crayon.com
- LEI
- 549300PXCG763E1XI228 fornyes 24. april 2027
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Crayon Group Holding ASA (Norge)
- Øverste morselskap
- SoftwareOne Holding AG (Sveits)
Utenlandsk eid ifølge GLEIF.
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 30. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 33 | 49 | 22 | |
| Rang | 1 536 | 1 050 | 1 878 | |
| Driftsmargin | −22,5 % | −20,4 % | −29,2 % | |
| Totalrentabilitet | 23,6 % | 29,3 % | 0,0 % | |
| Egenkapitalandel | 17,9 % | 22,9 % | 10,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,26 | 0,29 | 0,40 | |
| Omsetningsvekst | – | 56,6 % | 12,5 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 583,8 MNOK | 914,3 MNOK | 1 028,8 MNOK |
| Driftsresultat | −131,4 MNOK | −186,1 MNOK | −300,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 101,5 MNOK | 590,2 MNOK | −1 970,3 MNOK |
| Årsresultat | 112,8 MNOK | 595,5 MNOK | −1 878,0 MNOK |
| Finanskostnader | 1 553,1 MNOK | 1 817,3 MNOK | 1 971,6 MNOK |
| Sum eiendeler | 7 003,5 MNOK | 8 224,1 MNOK | 7 303,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 1 483,2 MNOK | 1 831,2 MNOK | 2 362,1 MNOK |
| Egenkapital | 1 257,1 MNOK | 1 880,5 MNOK | 740,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 933,2 MNOK | 1 556,6 MNOK | – |
| Sum gjeld | 5 746,4 MNOK | 6 343,6 MNOK | 6 563,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 5 740,9 MNOK | 6 343,4 MNOK | 5 880,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 7221398.
Videre
Lignende selskaper
- Unifon AS indeks 25, nr. 1 834 · sammenlign
- Experis AS indeks 22, nr. 1 882 · sammenlign
- Netcompany Norway AS indeks 21, nr. 1 887 · sammenlign
- SCHIBSTED MEDIA PRODUCTS & Technology AS indeks 21, nr. 1 896 · sammenlign
- Remarkable AS indeks 18, nr. 1 931 · sammenlign