Prevas AS
Score · regnskapsår 2025
53av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 56 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 395 av 904 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 266 av 2 930 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 32 og soliditet 61 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Prevas AS ligger 3 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 904 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −0,6 % (median 4,5 %) og egenkapitalandel 44,5 % (median 34,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 42 MNOK | 24 MNOK |
| Driftsmargin | −0,6 % | 4,5 % |
| Resultatmargin | 2,5 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 2,3 % | 8,6 % |
| Egenkapitalandel | 44,5 % | 34,0 % |
| Gjeldsgrad | 1,25 | 1,67 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,79 | 1,32 |
| Omsetningsvekst | 8,7 % | 8,0 % |
| Omsetning per ansatt | 3,47 MNOK | 1,72 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 53 gjør Prevas AS det bedre enn 56 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (904 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Prevas AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Prevas AS har score 53 for 2025, rang 1 266 av 2 930 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 71 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,79 mot median 1,32. Konsistens: persentil 64 mot sammenlignbare.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 32 mot sammenlignbare, driftsmargin −0,6 % mot median 4,5 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Prevas AS hadde en driftsmargin på −0,6 % og en egenkapitalandel på 44,5 % i 2025, og er nr. 1 266 av 2 930 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 9,0 % til −0,6 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 8 MNOK og 21 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 8 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | ikke meningsfull |
| P/B | 1,0 | 21 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,0 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 32 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 61 | vekt 25 % |
| Likviditet | 71 | vekt 15 % |
| Vekst | 52 | vekt 15 % |
| Konsistens | 64 | vekt 15 % |
Varighet: 60 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Prevas AS?
Driftsmarginen var −0,6 % i 2025, mot en median på 4,5 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 2,3 %.
Hvor solid er Prevas AS?
Egenkapitalandelen var 44,5 % i 2025 (median 34,0 %). Gjeldsgraden var 1,25 (median 1,67).
Hvordan er likviditeten i Prevas AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,79 i 2025 (median 1,32).
Hvordan står Prevas AS i Informasjon og kommunikasjon?
Prevas AS er nr. 1 266 av 2 930 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 395 av 904. Omsetningen endret seg 8,7 % fra året før.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 0
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 28. august 2023 | Oslo kommune v/ Vann- og avløpsetaten | Service, support, drift av DV | 10,0 MNOK |
| 1. februar 2021 | Nye Veier | Digitalt driftssystem | 7,8 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 981687558
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 12 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 22. november 1999 26 år i drift
- Aksjekapital
- 0,28 MNOK
- Forretningsadresse
- Akersgata 41, 0158 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.prevas.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: Prevas AB
- Prevas AB (Sverige) · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 7 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet. Utenlandske eiere har fått over halvparten.
Nye eiere (selskaper): Prevas AB
Utgått (selskaper): Mf-H Accounting AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 67 | 61 | 53 | |
| Rang | 602 | 771 | 1 266 | |
| Driftsmargin | 13,1 % | 9,0 % | −0,6 % | |
| Totalrentabilitet | 14,9 % | 10,7 % | 2,3 % | |
| Egenkapitalandel | 42,2 % | 44,7 % | 44,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,71 | 1,80 | 1,79 | |
| Omsetningsvekst | – | 1,1 % | 8,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 37,9 MNOK | 38,3 MNOK | 41,6 MNOK |
| Driftsresultat | 5,0 MNOK | 3,4 MNOK | −0,2 MNOK |
| Resultat før skatt | 5,5 MNOK | 4,3 MNOK | 1,0 MNOK |
| Skattekostnad | – | – | – |
| Årsresultat | 4,3 MNOK | 3,3 MNOK | 0,8 MNOK |
| Finanskostnader | 0,3 MNOK | 0,5 MNOK | – |
| Sum eiendeler | 39,1 MNOK | 44,4 MNOK | 46,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 38,7 MNOK | 44,2 MNOK | 45,9 MNOK |
| Egenkapital | 16,5 MNOK | 19,8 MNOK | 20,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 16,2 MNOK | 19,6 MNOK | 20,3 MNOK |
| Sum gjeld | 22,6 MNOK | 24,6 MNOK | 25,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 22,6 MNOK | 24,6 MNOK | 25,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6777246.
Videre
Lignende selskaper
- Spir Group AS indeks 53, nr. 1 265 · sammenlign
- Bladet Vesterålen AS indeks 53, nr. 1 267 · sammenlign
- Inselo Gruppen AS indeks 53, nr. 1 268 · sammenlign
- S&T Norway AS indeks 53, nr. 1 269 · sammenlign
- Voglio AS indeks 53, nr. 1 272 · sammenlign