Mce AS
Score · regnskapsår 2023
54av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 57 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 526 av 1 220 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 830 av 4 276 · Industri
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2023, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 61 og soliditet 50 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Metode
Mot sektoren
Mce AS ligger 4 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023.
Medianscore 50 blant 1 220 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023: driftsmargin 7,7 % (median 5,2 %) og egenkapitalandel 37,3 % (median 37,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 85 MNOK | 118 MNOK |
| Driftsmargin | 7,7 % | 5,2 % |
| Resultatmargin | 7,2 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 13,6 % | 11,4 % |
| Egenkapitalandel | 37,3 % | 37,3 % |
| Gjeldsgrad | 1,68 | 1,65 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,35 | 1,52 |
| Omsetningsvekst | – | 10,6 % |
| Omsetning per ansatt | 2,13 MNOK | 2,79 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2023. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 54 gjør Mce AS det bedre enn 57 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 220 selskaper) i 2023.
Score 2023–2025
- Mce AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Mce AS hadde en driftsmargin på 7,7 % og en egenkapitalandel på 37,3 % i 2023, og er nr. 1 830 av 4 276 rangerte selskaper i Industri.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2023.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 30 MNOK og 65 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 58 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 65 MNOK |
| P/B | 3,0 | 30 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,6 % av gjelden i 2023. Styringsrenten var i snitt 3,54 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 61 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 50 | vekt 25 % |
| Likviditet | 37 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 66 | vekt 15 % |
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Mce AS?
Driftsmarginen var 7,7 % i 2023, mot en median på 5,2 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 13,6 %.
Hvor solid er Mce AS?
Egenkapitalandelen var 37,3 % i 2023 (median 37,3 %). Gjeldsgraden var 1,68 (median 1,65).
Hvordan er likviditeten i Mce AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,35 i 2023 (median 1,52).
Hvordan står Mce AS i Industri?
Mce AS er nr. 1 830 av 4 276 rangerte selskaper i Industri for 2023. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 526 av 1 220.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 982837553
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (25.110)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 40 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 1. januar 2001 25 år i drift
- Aksjekapital
- 0,14 MNOK
- Forretningsadresse
- Tongane 53, 5590 ETNE
- Kommune
- Etne rang 1 av 39 i KOSTRA-gruppe 4
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.mce.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 3
- Største eier
- 33,3 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Orakel Invest AS · 33,3 %
- TG Investering AS · 33,3 %
- Sunnhordland Mek Verksted AS · 33,3 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (3 nye og 3 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Orakel Invest AS, Sunnhordland Mek Verksted AS, TG Investering AS
Har eierandeler i: Etne Elektrisitetslag AS (0 %), Tomteselskapet Etne AS (2 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 54 | 60 | 52 | |
| Rang | 1 830 | 1 379 | 2 053 | |
| Driftsmargin | 7,7 % | 9,4 % | 4,7 % | |
| Totalrentabilitet | 13,6 % | 19,4 % | 10,2 % | |
| Egenkapitalandel | 37,3 % | 40,0 % | 50,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,35 | 1,41 | 1,64 | |
| Omsetningsvekst | – | 11,4 % | −15,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 85,0 MNOK | 94,7 MNOK | 79,9 MNOK |
| Driftsresultat | 6,5 MNOK | 8,9 MNOK | 3,7 MNOK |
| Resultat før skatt | 6,1 MNOK | 8,9 MNOK | 3,7 MNOK |
| Skattekostnad | 1,4 MNOK | 2,0 MNOK | 0,8 MNOK |
| Årsresultat | 4,8 MNOK | 6,9 MNOK | 2,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,5 MNOK | 0,4 MNOK | 0,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 48,8 MNOK | 47,7 MNOK | 39,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 33,6 MNOK | 33,3 MNOK | 26,1 MNOK |
| Egenkapital | 18,2 MNOK | 19,1 MNOK | 20,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 17,5 MNOK | 18,4 MNOK | 19,3 MNOK |
| Sum gjeld | 30,6 MNOK | 28,6 MNOK | 19,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 25,0 MNOK | 23,6 MNOK | 16,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 5151615.
Videre
Lignende selskaper
- Klepp Mek AS indeks 54, nr. 1 819 · sammenlign
- Hilding Anders Norway AS indeks 54, nr. 1 824 · sammenlign
- Nobi AS indeks 54, nr. 1 827 · sammenlign
- Are Treindustrier Askim AS indeks 54, nr. 1 836 · sammenlign
- Braco AS indeks 54, nr. 1 837 · sammenlign