Irmat AS
Score · regnskapsår 2025
53av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 57 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 54 av 125 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 118 av 270 · Vann, avløp og renovasjon
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 56 og soliditet 65 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Irmat AS ligger 3 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 125 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 6,2 % (median 4,5 %) og egenkapitalandel 42,8 % (median 36,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 86 MNOK | 117 MNOK |
| Driftsmargin | 6,2 % | 4,5 % |
| Resultatmargin | 5,4 % | 3,1 % |
| Totalrentabilitet | 5,9 % | 5,8 % |
| Egenkapitalandel | 42,8 % | 36,1 % |
| Gjeldsgrad | 1,33 | 1,76 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,21 | 1,32 |
| Omsetningsvekst | −5,2 % | 4,8 % |
| Omsetning per ansatt | 2,86 MNOK | 2,95 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 53 gjør Irmat AS det bedre enn 57 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (125 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Irmat AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Irmat AS har score 53 for 2025, rang 118 av 270 i sektoren.
Sterkest: Konsistens: persentil 78 mot sammenlignbare. Soliditet: persentil 65 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 42,8 % mot median 36,1 %.
Svakest: Vekst: persentil 19 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −5,2 % mot median 4,8 %. Likviditet: persentil 37 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,21 mot median 1,32.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak likviditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Hva tallene sier
Irmat AS hadde en driftsmargin på 6,2 % og en egenkapitalandel på 42,8 % i 2025, og er nr. 118 av 270 rangerte selskaper i Vann, avløp og renovasjon.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 8,6 % til 6,2 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 34 MNOK og 53 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 10,0 | 40 MNOK |
| EV/EBIT | 8,0 | 53 MNOK |
| P/B | 1,0 | 34 MNOK |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med faste multipler. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Multiplene er foreløpige standardverdier og må justeres per sektor før tallene brukes til noe. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,1 %. Basert på de 4 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 56 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 65 | vekt 25 % |
| Likviditet | 37 | vekt 15 % |
| Vekst | 19 | vekt 15 % |
| Konsistens | 78 | vekt 15 % |
Varighet: 52 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Irmat AS?
Driftsmarginen var 6,2 % i 2025, mot en median på 4,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 5,9 %.
Hvor solid er Irmat AS?
Egenkapitalandelen var 42,8 % i 2025 (median 36,1 %). Gjeldsgraden var 1,33 (median 1,76).
Hvordan er likviditeten i Irmat AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,21 i 2025 (median 1,32).
Hvordan står Irmat AS i Vann, avløp og renovasjon?
Irmat AS er nr. 118 av 270 rangerte selskaper i Vann, avløp og renovasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 54 av 125. Omsetningen endret seg −5,2 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 984364458
- Org.form
- AS
- Sektor
- Vann, avløp og renovasjon (38.210)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 30 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 22. februar 2002 24 år i drift
- Aksjekapital
- 4,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Kongsbergveien 411, 3684 NOTODDEN
- Kommune
- Notodden rang 24–36 av 38 i KOSTRA-gruppe 7
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.irmat.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Eiere og eierandeler vises her når uttrekket av aksjonærdata er på plass.
Kommer · ikke bygget ennå
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 45 | 60 | 53 | |
| Rang | 155 | 85 | 118 | |
| Driftsmargin | 7,5 % | 8,6 % | 6,2 % | |
| Totalrentabilitet | 8,3 % | 10,6 % | 5,9 % | |
| Egenkapitalandel | 25,9 % | 39,3 % | 42,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,27 | 1,41 | 1,21 | |
| Omsetningsvekst | – | 8,1 % | −5,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 83,8 MNOK | 90,5 MNOK | 85,8 MNOK |
| Driftsresultat | 6,3 MNOK | 7,7 MNOK | 5,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 5,4 MNOK | 6,6 MNOK | 4,6 MNOK |
| Årsresultat | 4,6 MNOK | 5,3 MNOK | 4,0 MNOK |
| Finanskostnader | 1,8 MNOK | 1,9 MNOK | – |
| Sum eiendeler | 86,1 MNOK | 79,8 MNOK | 79,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 18,8 MNOK | 19,3 MNOK | 17,3 MNOK |
| Egenkapital | 22,3 MNOK | 31,4 MNOK | 33,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 18,3 MNOK | 27,4 MNOK | 29,9 MNOK |
| Sum gjeld | 63,7 MNOK | 48,4 MNOK | 45,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 14,8 MNOK | 13,7 MNOK | 14,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6963604.
Videre
Lignende selskaper
- Forus Energigjenvinning 2 AS indeks 54, nr. 112 · sammenlign
- Attvin AS indeks 54, nr. 113 · sammenlign
- Fjellregionen Interkommunale Avfallsselskap AS indeks 53, nr. 117 · sammenlign
- Arnkværn Miljø og Renovasjon AS indeks 53, nr. 120 · sammenlign
- Sorknes Maskin og Landbruk AS indeks 53, nr. 121 · sammenlign