A/Stab AS
Score · regnskapsår 2025
33av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 18 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 079 av 1 322 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 138 av 3 921 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 37 og soliditet 18 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
A/Stab AS ligger 18 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 322 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 2,2 % (median 5,4 %) og egenkapitalandel 13,5 % (median 33,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 46 MNOK | 20 MNOK |
| Driftsmargin | 2,2 % | 5,4 % |
| Resultatmargin | 1,6 % | 5,5 % |
| Totalrentabilitet | 8,4 % | 13,9 % |
| Egenkapitalandel | 13,5 % | 33,9 % |
| Gjeldsgrad | 6,41 | 1,73 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,94 | 1,43 |
| Omsetningsvekst | 15,6 % | 8,5 % |
| Omsetning per ansatt | 1,77 MNOK | 1,57 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 33 gjør A/Stab AS det bedre enn 18 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 322 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- A/Stab AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
A/Stab AS har score 33 for 2025, rang 3 138 av 3 921 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 62 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 15,6 % mot median 8,5 %.
Svakest: Likviditet: persentil 15 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,94 mot median 1,43. Soliditet: persentil 18 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 13,5 % mot median 33,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,94 (median 1,43).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 4,0 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +4,6, bransjen +0,7 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til A/Stab AS med 4,6 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,7 poeng. Selskapet gjorde det altså 4,0 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk A/Stab AS samme vei som sammenlignbare selskaper 2 ganger. Omtrent 11 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −2,4 % | 4,8 % | −3,4 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng | −3,2 prosentpoeng |
| 2025 | 2,2 % | 5,4 % | +4,6 prosentpoeng | +0,7 prosentpoeng | +4,0 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til A/Stab AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til A/Stab AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,0 % | −2,4 % | 2,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til A/Stab AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,0 % | −2,4 % | 2,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til A/Stab AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,0 % | −2,4 % | 2,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til A/Stab AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,0 % | −2,4 % | 2,2 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til A/Stab AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,0 % | −2,4 % | 2,2 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til A/Stab AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,0 % | −2,4 % | 2,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til A/Stab AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,0 % | −2,4 % | 2,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til A/Stab AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,0 % | −2,4 % | 2,2 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
A/Stab AS hadde en driftsmargin på 2,2 % og en egenkapitalandel på 13,5 % i 2025, og er nr. 3 138 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og driftsmarginen steg fra −2,4 % til 2,2 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 3 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 15,9 | 1 MNOK |
| P/B | 3,2 | 3 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,94 (median 1,43).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,9 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 37 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 18 | vekt 25 % |
| Likviditet | 15 | vekt 15 % |
| Vekst | 62 | vekt 15 % |
| Konsistens | 41 | vekt 15 % |
Varighet: 27 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er A/Stab AS?
Driftsmarginen var 2,2 % i 2025, mot en median på 5,4 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 8,4 %.
Hvor solid er A/Stab AS?
Egenkapitalandelen var 13,5 % i 2025 (median 33,9 %). Gjeldsgraden var 6,41 (median 1,73).
Hvordan er likviditeten i A/Stab AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,94 i 2025 (median 1,43). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står A/Stab AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
A/Stab AS er nr. 3 138 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 079 av 1 322. Omsetningen endret seg 15,6 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
3 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i A/Stab AS.
A/Stab AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
A/Stab AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 984548648
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 26 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 22. mai 2002 24 år i drift
- Aksjekapital
- 1,40 MNOK
- Forretningsadresse
- Ulsmågvegen 7, 5224 NESTTUN (BERGEN)
- Kommune
- Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.a-stab.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 6
- Største eier
- 45,3 % · tre største 75,1 %
- Fordeling
- selskaper 80 % · privatpersoner 20 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 5 %
- Tyrlanna AS · 45,3 %
- Atfb Latte AS · 14,9 %
- Lepsøy Eiendom AS · 14,9 %
- Knall Holding AS · 5,0 %
- 2 privatpersoner · 19,9 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (6 nye og 4 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Atfb Latte AS, Knall Holding AS, Lepsøy Eiendom AS, Tyrlanna AS
Utgått (selskaper): AS BØE & LEPSØY
Eier flertallet i: A/Stab Rogaland AS (79 %), Probrann AS (62 %)
Har eierandeler i: A/Stab Rogaland AS (79 %), Probrann AS (62 %), Nenor Forvaltning Bergen AS (22 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 28 | 21 | 33 | |
| Rang | 3 064 | 3 528 | 3 138 | |
| Driftsmargin | 1,0 % | −2,4 % | 2,2 % | |
| Totalrentabilitet | 3,6 % | −8,1 % | 8,4 % | |
| Egenkapitalandel | 18,9 % | 9,2 % | 13,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,24 | 1,01 | 0,94 | |
| Omsetningsvekst | – | 4,7 % | 15,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 38,0 MNOK | 39,8 MNOK | 46,0 MNOK |
| Driftsresultat | 0,4 MNOK | −1,0 MNOK | 1,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,3 MNOK | −1,2 MNOK | 0,7 MNOK |
| Skattekostnad | 0,1 MNOK | −0,2 MNOK | 0,2 MNOK |
| Årsresultat | 0,2 MNOK | −0,9 MNOK | 0,6 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 10,6 MNOK | 11,9 MNOK | 12,3 MNOK |
| Omløpsmidler | 8,8 MNOK | 9,8 MNOK | 9,3 MNOK |
| Egenkapital | 2,0 MNOK | 1,1 MNOK | 1,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,6 MNOK | −0,3 MNOK | 0,3 MNOK |
| Sum gjeld | 8,6 MNOK | 10,8 MNOK | 10,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 7,1 MNOK | 9,7 MNOK | 9,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6385899.
Videre
Lignende selskaper
- Iccircle AS indeks 33, nr. 3 134 · sammenlign
- Northsea Therapeutics Norway AS indeks 33, nr. 3 135 · sammenlign
- Relevant AS indeks 33, nr. 3 139 · sammenlign
- Excess Engineering AS indeks 33, nr. 3 142 · sammenlign
- Vipe 21 AS indeks 33, nr. 3 144 · sammenlign