Wican IT AS
Score · regnskapsår 2025
42av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 31 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 719 av 1 047 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 155 av 3 186 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 24 og soliditet 43 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Wican IT AS ligger 8 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 047 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −1,9 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 31,1 % (median 34,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 39 MNOK | 23 MNOK |
| Driftsmargin | −1,9 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | −1,8 % | 5,0 % |
| Totalrentabilitet | −7,7 % | 9,2 % |
| Egenkapitalandel | 31,1 % | 34,1 % |
| Gjeldsgrad | 2,22 | 1,65 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,95 | 1,33 |
| Omsetningsvekst | 42,9 % | 7,8 % |
| Omsetning per ansatt | 2,08 MNOK | 1,77 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 42 gjør Wican IT AS det bedre enn 31 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 047 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Wican IT AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Wican IT AS har score 42 for 2025, rang 2 155 av 3 186 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 86 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 42,9 % mot median 7,8 %.
Svakest: Likviditet: persentil 22 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,95 mot median 1,33. Lønnsomhet: persentil 24 mot sammenlignbare, driftsmargin −1,9 % mot median 4,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,95 (median 1,33).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −1,8 % (median 5,0 %).
- Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har? Tallgrunnlag: omsetningsvekst 42,9 % (median 7,8 %); likviditetsgrad 1 0,95 (median 1,33).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Wican IT AS med 5,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,6 poeng. Selskapet gjorde det altså 6,4 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Wican IT AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 3 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 3,9 % | 4,3 % | +9,7 prosentpoeng | +0,0 prosentpoeng | +9,7 prosentpoeng |
| 2025 | −1,9 % | 4,9 % | −5,9 prosentpoeng | +0,6 prosentpoeng | −6,4 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Wican IT AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Wican IT AS falt 5,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −5,8 % | 3,9 % | −1,9 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Wican IT AS falt 5,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −5,8 % | 3,9 % | −1,9 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Wican IT AS falt 5,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −5,8 % | 3,9 % | −1,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Wican IT AS falt 5,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −5,8 % | 3,9 % | −1,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Wican IT AS falt 5,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −5,8 % | 3,9 % | −1,9 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Wican IT AS falt 5,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −5,8 % | 3,9 % | −1,9 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Wican IT AS hadde en driftsmargin på −1,9 % og en egenkapitalandel på 31,1 % i 2025, og er nr. 2 155 av 3 186 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og omsetningen økte med 43 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 3 MNOK og 11 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 11 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | ikke meningsfull |
| P/B | 2,6 | 3 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,95 (median 1,33).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −1,8 % (median 5,0 %).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 42,9 % (median 7,8 %); Likviditetsgrad 1 0,95 (median 1,33).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,8 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 24 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 43 | vekt 25 % |
| Likviditet | 22 | vekt 15 % |
| Vekst | 86 | vekt 15 % |
| Konsistens | 53 | vekt 15 % |
Varighet: 47 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Wican IT AS?
Driftsmarginen var −1,9 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −7,7 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Wican IT AS?
Egenkapitalandelen var 31,1 % i 2025 (median 34,1 %). Gjeldsgraden var 2,22 (median 1,65).
Hvordan er likviditeten i Wican IT AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,95 i 2025 (median 1,33). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Wican IT AS i Informasjon og kommunikasjon?
Wican IT AS er nr. 2 155 av 3 186 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 719 av 1 047. Omsetningen endret seg 42,9 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
5 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Wican Holding AS.
Wican Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Wican Holding AS
- Wican IT AS du er her
- Wican Marked AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 985701547
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.200)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 19 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 14. mai 2003 23 år i drift
- Aksjekapital
- 1,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Gamle Beddingvei 21, 1671 KRÅKERØY (FREDRIKSTAD)
- Kommune
- Fredrikstad rang 11 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.wican.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Wican Holding AS (100 %)
Øverste eier: Wican Holding AS
- Wican Holding AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
66 % av aksjene skiftet eier (0 nye og 5 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Utgått (selskaper): Anonsen Invest AS, Bhw Invest AS, Gudesen Eiendom AS
Har eierandeler i: Mobit Holding AS (1 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 41 | 57 | 42 | |
| Rang | 1 986 | 1 080 | 2 155 | |
| Driftsmargin | −5,8 % | 3,9 % | −1,9 % | |
| Totalrentabilitet | 22,9 % | 32,8 % | −7,7 % | |
| Egenkapitalandel | 25,0 % | 29,8 % | 31,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,23 | 1,33 | 0,95 | |
| Omsetningsvekst | – | 17,5 % | 42,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 23,5 MNOK | 27,6 MNOK | 39,4 MNOK |
| Driftsresultat | −1,4 MNOK | 1,1 MNOK | −0,8 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,9 MNOK | 3,1 MNOK | −0,7 MNOK |
| Skattekostnad | 0,2 MNOK | 0,6 MNOK | −0,2 MNOK |
| Årsresultat | 1,7 MNOK | 2,5 MNOK | −0,5 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 8,3 MNOK | 9,5 MNOK | 8,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 7,7 MNOK | 8,9 MNOK | 5,2 MNOK |
| Egenkapital | 2,1 MNOK | 2,8 MNOK | 2,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,9 MNOK | 1,6 MNOK | 1,3 MNOK |
| Sum gjeld | 6,2 MNOK | 6,7 MNOK | 5,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 6,2 MNOK | 6,7 MNOK | 5,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6396091.
Videre
Lignende selskaper
- Fence AS indeks 42, nr. 2 150 · sammenlign
- Tavler AS indeks 42, nr. 2 154 · sammenlign
- Trav og Galopp-Nytt A/S indeks 42, nr. 2 158 · sammenlign
- Radio Metro AS indeks 42, nr. 2 160 · sammenlign
- Airit AS indeks 42, nr. 2 166 · sammenlign