Plah AS
Score · regnskapsår 2025
47av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 43 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 233 av 2 159 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 674 av 6 735 · Overnatting og servering
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 36 og robusthet 65 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Plah AS ligger 4 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 2 159 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 1,7 % (median 5,0 %) og egenkapitalandel 34,4 % (median 19,4 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 34 MNOK | 16 MNOK |
| Driftsmargin | 1,7 % | 5,0 % |
| Resultatmargin | 1,7 % | 4,7 % |
| Totalrentabilitet | 8,7 % | 14,4 % |
| Egenkapitalandel | 34,4 % | 19,4 % |
| Gjeldsgrad | 1,90 | 2,95 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,52 | 1,04 |
| Omsetningsvekst | −6,9 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 1,12 MNOK | 0,73 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 47 gjør Plah AS det bedre enn 43 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (2 159 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Plah AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Plah AS har score 47 for 2025, rang 3 674 av 6 735 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 75 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,52 mot median 1,04. Soliditet: persentil 66 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 34,4 % mot median 19,4 %.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 36 mot sammenlignbare, driftsmargin 1,7 % mot median 5,0 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 3,2 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +3,4, bransjen +0,2 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Plah AS med 3,4 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 3,2 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Plah AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 7 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −1,7 % | 4,9 % | −3,4 prosentpoeng | +0,4 prosentpoeng | −3,8 prosentpoeng |
| 2025 | 1,7 % | 5,0 % | +3,4 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +3,2 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Plah AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: overnatting og servering steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Plah AS økte 3,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: overnatting og servering, årssnitt | 100,0 | 107,9 | 114,0 | 118,8 | 123,1 | 126,9 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +7,9 % | +5,7 % | +4,1 % | +3,6 % | +3,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | −1,7 % | 1,7 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: overnatting og servering steg 2,3 % i 2025; driftsmarginen til Plah AS økte 3,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: overnatting og servering, årssnitt | 97,0 | 139,7 | 153,5 | 157,8 | 161,5 | 170,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +23,4 % | +44,1 % | +9,9 % | +2,8 % | +2,3 % | +5,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | −1,7 % | 1,7 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Plah AS økte 3,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | −1,7 % | 1,7 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Plah AS økte 3,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | −1,7 % | 1,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Plah AS økte 3,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | −1,7 % | 1,7 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: servering (indeks)
Lønnsindeks: servering steg 6,5 % i 2025; driftsmarginen til Plah AS økte 3,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: servering, årssnitt | 88,0 | 91,3 | 96,4 | 101,5 | 108,1 | 110,6 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +3,8 % | +5,6 % | +5,4 % | +6,5 % | +2,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 1,7 % | −1,7 % | 1,7 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Plah AS hadde en driftsmargin på 1,7 % og en egenkapitalandel på 34,4 % i 2025, og er nr. 3 674 av 6 735 rangerte selskaper i Overnatting og servering.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og driftsmarginen steg fra −1,7 % til 1,7 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 3 MNOK og 6 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 19,8 | 3 MNOK |
| EV/EBIT | 16,2 | 6 MNOK |
| P/B | 3,3 | 5 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 4 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 2 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | −3 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 6 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden. Netto gjeld utgjør −126 % av selskapsverdien etter størrelsesjustering, så egenkapitalverdien fra EV/EBIT er følsom for feil i gjeldstallet.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (56): Restaurant/Dining.
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 36 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 66 | vekt 20 % |
| Likviditet | 75 | vekt 5 % |
| Vekst | 42 | vekt 25 % |
| Konsistens | 56 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 42 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Plah AS?
Driftsmarginen var 1,7 % i 2025, mot en median på 5,0 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 8,7 %.
Hvor solid er Plah AS?
Egenkapitalandelen var 34,4 % i 2025 (median 19,4 %). Gjeldsgraden var 1,90 (median 2,95).
Hvordan er likviditeten i Plah AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,52 i 2025 (median 1,04).
Hvordan står Plah AS i Overnatting og servering?
Plah AS er nr. 3 674 av 6 735 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 233 av 2 159. Omsetningen endret seg −6,9 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
3 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i True Icons AS.
True Icons AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Overnatting og servering (1 selskap) 1 av 3 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 30 i alt. Oslo 30 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
-
True Icons AS
- Plah AS du er her
- Plah Home AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 986023097
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Overnatting og servering (56.110)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 30 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 1. september 2003 23 år i drift
- Aksjekapital
- 0,90 MNOK
- Forretningsadresse
- Sommerrogata 1, 0255 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: True Icons AS (100 %)
Øverste eier: True Icons AS
- True Icons AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 2 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): True Icons AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 47 | 30 | 47 | |
| Rang | 3 110 | 4 895 | 3 674 | |
| Driftsmargin | 1,7 % | −1,7 % | 1,7 % | |
| Totalrentabilitet | 10,1 % | −8,4 % | 8,7 % | |
| Egenkapitalandel | 28,1 % | 30,8 % | 34,4 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,43 | 1,42 | 1,52 | |
| Omsetningsvekst | – | −21,5 % | −6,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 45,9 MNOK | 36,1 MNOK | 33,6 MNOK |
| Driftsresultat | 0,8 MNOK | −0,6 MNOK | 0,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,8 MNOK | −0,6 MNOK | 0,6 MNOK |
| Skattekostnad | 0,2 MNOK | −0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | 0,6 MNOK | −0,4 MNOK | 0,4 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 8,3 MNOK | 6,6 MNOK | 6,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 8,3 MNOK | 6,5 MNOK | 6,7 MNOK |
| Egenkapital | 2,3 MNOK | 2,0 MNOK | 2,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,8 MNOK | 0,3 MNOK | 0,6 MNOK |
| Sum gjeld | 6,0 MNOK | 4,6 MNOK | 4,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 5,8 MNOK | 4,6 MNOK | 4,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6993908.
Videre
Lignende selskaper
- Voss Resort Bavallstunet AS indeks 47, nr. 3 664 · sammenlign
- Nitty Gritty AS indeks 47, nr. 3 669 · sammenlign
- Byrkjedalstunet AS indeks 47, nr. 3 670 · sammenlign
- Lampeland Hotell AS indeks 47, nr. 3 678 · sammenlign
- Tjeldsundbrua Hotel AS indeks 47, nr. 3 679 · sammenlign