APPLICA TEST & Certification AS
Score · regnskapsår 2024
37av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 24 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 039 av 1 361 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 040 av 4 104 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 18 og soliditet 67 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
APPLICA TEST & Certification AS ligger 14 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 1 361 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin −3,8 % (median 4,8 %) og egenkapitalandel 45,6 % (median 32,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 23 MNOK | 19 MNOK |
| Driftsmargin | −3,8 % | 4,8 % |
| Resultatmargin | −4,9 % | 5,2 % |
| Totalrentabilitet | −5,3 % | 12,3 % |
| Egenkapitalandel | 45,6 % | 32,6 % |
| Gjeldsgrad | 1,19 | 1,93 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,46 | 1,39 |
| Omsetningsvekst | −15,7 % | 7,5 % |
| Omsetning per ansatt | 1,65 MNOK | 1,55 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 37 gjør APPLICA TEST & Certification AS det bedre enn 24 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 361 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- APPLICA TEST & Certification AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
APPLICA TEST & Certification AS hadde en driftsmargin på −3,8 % og en egenkapitalandel på 45,6 % i 2024, og er nr. 3 040 av 4 104 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2023 til 2024: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og driftsmarginen falt fra 7,5 % til −3,8 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 2 MNOK og 12 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 2 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 4 MNOK |
| P/B | 3,2 | 12 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −4,9 % (median 5,2 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −3,8 % (median 4,8 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,2 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 18 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 67 | vekt 25 % |
| Likviditet | 54 | vekt 15 % |
| Vekst | 12 | vekt 15 % |
| Konsistens | 37 | vekt 15 % |
Varighet: 51 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er APPLICA TEST & Certification AS?
Driftsmarginen var −3,8 % i 2024, mot en median på 4,8 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −5,3 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er APPLICA TEST & Certification AS?
Egenkapitalandelen var 45,6 % i 2024 (median 32,6 %). Gjeldsgraden var 1,19 (median 1,93).
Hvordan er likviditeten i APPLICA TEST & Certification AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,46 i 2024 (median 1,39).
Hvordan står APPLICA TEST & Certification AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
APPLICA TEST & Certification AS er nr. 3 040 av 4 104 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 039 av 1 361. Omsetningen endret seg −15,7 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
6 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Applica Group AS.
Applica Group AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Applica Group AS
- Applica Test & Certification AS du er her
- Applica Consulting AS
- Worksoft AS
- Applica AS
- Applica Robot Integration AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 986348085
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.200)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 14 registrert 10. desember 2025
- Stiftet
- 15. september 2003 23 år i drift
- Aksjekapital
- 1,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Hollendergata 3, 4514 MANDAL (LINDESNES)
- Kommune
- Lindesnes rang 6–21 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Applica Group AS (100 %)
Øverste eier: Applica Group AS
- Applica Group AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 2 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Applica Group AS
Utgått (selskaper): Applica AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 64 | 37 | 45 | |
| Rang | 1 072 | 3 040 | 2 598 | |
| Driftsmargin | 7,5 % | −3,8 % | −4,6 % | |
| Totalrentabilitet | 13,7 % | −5,3 % | −7,3 % | |
| Egenkapitalandel | 48,8 % | 45,6 % | 50,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,90 | 1,46 | 1,62 | |
| Omsetningsvekst | – | −15,7 % | 7,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 27,4 MNOK | 23,1 MNOK | 24,8 MNOK |
| Driftsresultat | 2,1 MNOK | −0,9 MNOK | −1,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,8 MNOK | −1,1 MNOK | −1,5 MNOK |
| Skattekostnad | 0,4 MNOK | −0,2 MNOK | −0,3 MNOK |
| Årsresultat | 1,4 MNOK | −0,9 MNOK | −1,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,3 MNOK | 0,3 MNOK | 0,4 MNOK |
| Sum eiendeler | 15,2 MNOK | 16,2 MNOK | 15,2 MNOK |
| Omløpsmidler | 11,1 MNOK | 10,3 MNOK | 9,8 MNOK |
| Egenkapital | 7,4 MNOK | 7,4 MNOK | 7,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 4,6 MNOK | 3,7 MNOK | 2,6 MNOK |
| Sum gjeld | 7,8 MNOK | 8,8 MNOK | 7,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 5,9 MNOK | 7,1 MNOK | 6,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 5891451.
Videre
Lignende selskaper
- GATHE + Gram AS indeks 38, nr. 3 026 · sammenlign
- Kongsberg Naval Services AS indeks 38, nr. 3 028 · sammenlign
- EV Hub AS indeks 38, nr. 3 035 · sammenlign
- Rogaland Teknikk AS indeks 37, nr. 3 043 · sammenlign
- HS Media AS indeks 37, nr. 3 048 · sammenlign