Hallingdal Trepellets AS

Org.nr. 987120088 · Ål · Stiftet 2004 · 9 ansatte

Score · regnskapsår 2024

56av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 62 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mellomstore: 493 av 1 283 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 695 av 4 408 · Industri

Profil

Elefant · Forvalter

Lavere lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 31 og soliditet 91 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode

Mot sektoren

Hallingdal Trepellets AS ligger 5 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.

Medianscore 51 blant 1 283 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 2,9 % (median 5,4 %) og egenkapitalandel 69,9 % (median 38,2 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 6. november 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2024

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2024
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter103 MNOK119 MNOK
Driftsmargin 2,9 % 5,4 % 35 %
Resultatmargin 3,1 % 5,3 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 4,8 % 11,7 % 28 %
Egenkapitalandel 69,9 % 38,2 % 91 %
Gjeldsgrad 0,43 1,58 91 %
Likviditetsgrad 1 2,29 1,54 77 %
Omsetningsvekst −11,9 % 5,4 % 14 %
Omsetning per ansatt11,40 MNOK2,83 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 56 gjør Hallingdal Trepellets AS det bedre enn 62 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 283 selskaper) i 2024.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Hallingdal Trepellets AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Analyse · 2024

Hva tallene sier

Hallingdal Trepellets AS hadde en driftsmargin på 2,9 % og en egenkapitalandel på 69,9 % i 2024, og er nr. 1 695 av 4 408 rangerte selskaper i Industri.

Fra 2023 til 2024: driftsmarginen falt fra 20,7 % til 2,9 % og egenkapitalandelen steg fra 57,0 % til 69,9 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.

Estimert verdi · 2024

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 82 MNOK og 145 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2024): 12,0 MNOK 22,2 267 MNOK 145 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2024): 13,6 MNOK
minus netto gjeld −11,0 MNOK
18,6 263 MNOK 143 MNOK
P/B Egenkapital: 50,3 MNOK 3,0 151 MNOK 82 MNOK

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2024

Verdt å se nærmere på

Ingen regler slo ut for dette året.

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 1,2 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2024

Hva scoren består av

Lønnsomhet31 vekt 30 %
Soliditet91 vekt 25 %
Likviditet77 vekt 15 %
Vekst14 vekt 15 %
Konsistens68 vekt 15 %

Varighet: 68 (snitt over 2 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2024

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Hallingdal Trepellets AS?

Driftsmarginen var 2,9 % i 2024, mot en median på 5,4 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 4,8 %.

Hvor solid er Hallingdal Trepellets AS?

Egenkapitalandelen var 69,9 % i 2024 (median 38,2 %). Gjeldsgraden var 0,43 (median 1,58).

Hvordan er likviditeten i Hallingdal Trepellets AS?

Likviditetsgrad 1 var 2,29 i 2024 (median 1,54).

Hvordan står Hallingdal Trepellets AS i Industri?

Hallingdal Trepellets AS er nr. 1 695 av 4 408 rangerte selskaper i Industri for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 493 av 1 283. Omsetningen endret seg −11,9 % fra året før.

Offentlige kontrakter

Tildelte kontrakter siden 2024
1
Sum tildelt verdi siden 2024
1,2 MNOK
DatoOppdragsgiverKunngjøring VerdiCPV
26. august 2025 Anskaffelser i Akershus, Buskerud og Østfold KO Rammeavtale for biofyringsolje, flis og trepellets til fyringsanlegg 1,2 MNOK 03400000

Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.

Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.

Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
987120088
Org.form
AS
Sektor
Industri (16.110)
Morning selskapsklasse
Mellomstore
Ansatte
9 registrert 10. oktober 2026
Stiftet
8. juli 2004 22 år i drift
Aksjekapital
65,00 MNOK
Forretningsadresse
Kleivi Næringspark 27, 3570 ÅL
Kommune
Ål rang 2 av 33 i KOSTRA-gruppe 5
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.htp.as
Selskapets forretningskommune, Ål. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
3
Største eier
42,6 %
Fordeling
selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
0 %

Endring 2007–2025: 100 % av aksjene skiftet eier (3 nye og 5 utgåtte eiere).
Nye eiere (selskaper): Skogindustri Holding AS, Ustekveikja Energi Holding AS, Vidju Holding AS
Utgått (selskaper): Føie AS, Hallingdal Renovasjon IKS, Miljøvarme Vseb AS, Ustekveikja Energi AS, Viken Skog SA

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 6. november 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks795649
Rang3811 6952 431
Driftsmargin20,7 %2,9 %−5,2 %
Totalrentabilitet29,3 %4,8 %−8,1 %
Egenkapitalandel57,0 %69,9 %82,6 %
Likviditetsgrad 12,112,293,22
Omsetningsvekst–−11,9 %−20,6 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter116,5 MNOK102,6 MNOK81,5 MNOK
Driftsresultat24,1 MNOK3,0 MNOK−4,2 MNOK
Resultat før skatt24,2 MNOK3,2 MNOK−4,5 MNOK
Skattekostnad2,8 MNOK0,6 MNOK0,0 MNOK
Årsresultat21,4 MNOK2,6 MNOK−4,5 MNOK
Finanskostnader0,3 MNOK0,3 MNOK–
Sum eiendeler83,7 MNOK72,0 MNOK55,5 MNOK
Omløpsmidler64,4 MNOK49,6 MNOK31,0 MNOK
Egenkapital47,7 MNOK50,3 MNOK45,9 MNOK
Opptjent egenkapital26,0 MNOK17,9 MNOK13,5 MNOK
Sum gjeld36,0 MNOK21,6 MNOK9,6 MNOK
Kortsiktig gjeld30,6 MNOK21,6 MNOK9,6 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 5757851.