Presenta Norge AS
Score · regnskapsår 2024
48av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 760 av 1 361 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 264 av 4 104 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 90 og soliditet 27 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Presenta Norge AS ligger 3 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 1 361 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin 17,4 % (median 4,8 %) og egenkapitalandel 20,3 % (median 32,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 30 MNOK | 19 MNOK |
| Driftsmargin | 17,4 % | 4,8 % |
| Resultatmargin | 17,7 % | 5,2 % |
| Totalrentabilitet | 52,6 % | 12,3 % |
| Egenkapitalandel | 20,3 % | 32,6 % |
| Gjeldsgrad | 3,93 | 1,93 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,01 | 1,39 |
| Omsetningsvekst | −8,4 % | 7,5 % |
| Omsetning per ansatt | 3,34 MNOK | 1,55 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 48 gjør Presenta Norge AS det bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 361 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Presenta Norge AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
Presenta Norge AS hadde en driftsmargin på 17,4 % og en egenkapitalandel på 20,3 % i 2024, og er nr. 2 264 av 4 104 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2023 til 2024.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 3 MNOK og 48 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 42 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 48 MNOK |
| P/B | 3,2 | 3 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,3 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 90 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 27 | vekt 25 % |
| Likviditet | 19 | vekt 15 % |
| Vekst | 20 | vekt 15 % |
| Konsistens | 57 | vekt 15 % |
Varighet: 48 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Presenta Norge AS?
Driftsmarginen var 17,4 % i 2024, mot en median på 4,8 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 52,6 %.
Hvor solid er Presenta Norge AS?
Egenkapitalandelen var 20,3 % i 2024 (median 32,6 %). Gjeldsgraden var 3,93 (median 1,93).
Hvordan er likviditeten i Presenta Norge AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,01 i 2024 (median 1,39).
Hvordan står Presenta Norge AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Presenta Norge AS er nr. 2 264 av 4 104 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 760 av 1 361. Omsetningen endret seg −8,4 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 987656301
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (73.110)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 9 registrert 10. april 2026
- Stiftet
- 7. desember 2004 21 år i drift
- Aksjekapital
- 0,50 MNOK
- Forretningsadresse
- Vestfjordgata 42, 8300 SVOLVÆR (VÅGAN)
- Kommune
- Vågan rang 6–16 av 18 i KOSTRA-gruppe 2
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 3
- Største eier
- 49,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 74 %
- Karamello AB (Sverige) · 49,0 %
- Tasteful Brands in Scandinavia AB (Sverige) · 25,5 %
- Consortio AS · 25,5 %
Endring 2007–2025:
74 % av aksjene skiftet eier (2 nye og 0 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet. Utenlandske eiere har fått over halvparten.
Nye eiere (selskaper): Karamello AB, Tasteful Brands in Scandinavia AB
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 48 | 48 | 49 | |
| Rang | 2 120 | 2 264 | 2 231 | |
| Driftsmargin | 19,2 % | 17,4 % | 16,2 % | |
| Totalrentabilitet | 53,6 % | 52,6 % | 59,7 % | |
| Egenkapitalandel | 16,9 % | 20,3 % | 10,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,00 | 1,01 | 1,11 | |
| Omsetningsvekst | – | −8,4 % | 4,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 32,8 MNOK | 30,1 MNOK | 31,5 MNOK |
| Driftsresultat | 6,3 MNOK | 5,2 MNOK | 5,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 6,3 MNOK | 5,3 MNOK | 5,0 MNOK |
| Skattekostnad | 1,4 MNOK | 1,2 MNOK | 1,1 MNOK |
| Årsresultat | 4,9 MNOK | 4,2 MNOK | 3,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 12,3 MNOK | 10,5 MNOK | 8,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 10,2 MNOK | 8,4 MNOK | 8,9 MNOK |
| Egenkapital | 2,1 MNOK | 2,1 MNOK | 0,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 1,6 MNOK | 1,6 MNOK | 0,4 MNOK |
| Sum gjeld | 10,2 MNOK | 8,4 MNOK | 8,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 10,2 MNOK | 8,4 MNOK | 8,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 5497309.
Videre
Lignende selskaper
- Mesh Youngstorget AS indeks 48, nr. 2 255 · sammenlign
- Rungne Apparel AS indeks 48, nr. 2 256 · sammenlign
- Mouawad Consulting AS indeks 48, nr. 2 257 · sammenlign
- Rkk Rådgivning AS indeks 48, nr. 2 258 · sammenlign
- PETERS & Pihl Ventures AS indeks 48, nr. 2 262 · sammenlign