Teknaconsult AS
Score · regnskapsår 2025
85av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 99 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 4 av 546 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 32 av 3 921 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 99 og soliditet 89 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Teknaconsult AS ligger 35 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 546 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 40,8 % (median 5,5 %) og egenkapitalandel 64,7 % (median 32,4 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 83 MNOK | 96 MNOK |
| Driftsmargin | 40,8 % | 5,5 % |
| Resultatmargin | 41,6 % | 5,5 % |
| Totalrentabilitet | 81,3 % | 12,5 % |
| Egenkapitalandel | 64,7 % | 32,4 % |
| Gjeldsgrad | 0,55 | 1,99 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,83 | 1,34 |
| Omsetningsvekst | 14,1 % | 9,8 % |
| Omsetning per ansatt | 6,91 MNOK | 2,98 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 85 gjør Teknaconsult AS det bedre enn 99 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (546 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Teknaconsult AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Teknaconsult AS har score 85 for 2025, rang 32 av 3 921 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 99 mot sammenlignbare, driftsmargin 40,8 % mot median 5,5 %. Likviditet: persentil 92 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,83 mot median 1,34.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 8,5 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +8,7, bransjen +0,2 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Teknaconsult AS med 8,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 8,5 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Teknaconsult AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 3 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 32,1 % | 5,3 % | −10,2 prosentpoeng | +0,3 prosentpoeng | −10,5 prosentpoeng |
| 2025 | 40,8 % | 5,5 % | +8,7 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +8,5 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Teknaconsult AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 8,1 % i 2025; driftsmarginen til Teknaconsult AS økte 8,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 42,3 % | 32,1 % | 40,8 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Teknaconsult AS økte 8,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 42,3 % | 32,1 % | 40,8 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet steg 6,2 % i 2025; driftsmarginen til Teknaconsult AS økte 8,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 42,3 % | 32,1 % | 40,8 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,2 % i 2025; driftsmarginen til Teknaconsult AS økte 8,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 42,3 % | 32,1 % | 40,8 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 17,6 % i 2025; driftsmarginen til Teknaconsult AS økte 8,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 42,3 % | 32,1 % | 40,8 % | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Teknaconsult AS økte 8,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 42,3 % | 32,1 % | 40,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Teknaconsult AS økte 8,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 42,3 % | 32,1 % | 40,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 4,7 % i 2025; driftsmarginen til Teknaconsult AS økte 8,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 42,3 % | 32,1 % | 40,8 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Teknaconsult AS hadde en driftsmargin på 40,8 % og en egenkapitalandel på 64,7 % i 2025, og er nr. 32 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra 1,3 % til 64,7 % og driftsmarginen steg fra 32,1 % til 40,8 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 48 MNOK og 219 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 197 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 219 MNOK |
| P/B | 3,2 | 48 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 40,8 % (median 5,5 %); Egenkapitalandel 64,7 % (median 32,4 %); Likviditetsgrad 1 2,83 (median 1,34).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 99 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 89 | vekt 25 % |
| Likviditet | 92 | vekt 15 % |
| Vekst | 58 | vekt 15 % |
| Konsistens | 74 | vekt 15 % |
Varighet: 60 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Teknaconsult AS?
Driftsmarginen var 40,8 % i 2025, mot en median på 5,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 81,3 %.
Hvor solid er Teknaconsult AS?
Egenkapitalandelen var 64,7 % i 2025 (median 32,4 %). Gjeldsgraden var 0,55 (median 1,99).
Hvordan er likviditeten i Teknaconsult AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,83 i 2025 (median 1,34).
Hvordan står Teknaconsult AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Teknaconsult AS er nr. 32 av 3 921 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 4 av 546. Omsetningen endret seg 14,1 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 987806826
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 12 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 1. januar 2005 21 år i drift
- Aksjekapital
- 0,35 MNOK
- Forretningsadresse
- Luramyrveien 25A, 4313 SANDNES
- Kommune
- Sandnes rang 4 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.teknaconsult.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 50,0 %
- Fordeling
- selskaper 50 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Xpartners Norway Holding AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
75 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 3 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Xpartners Norway Holding AS
Utgått (selskaper): Favoritthytten Eiendom AS, Sivtek AS
Aksjene hos eierne summerer ikke til selskapets totale antall aksjer i kilden.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 43 | 53 | 85 | |
| Rang | 2 321 | 1 725 | 32 | |
| Driftsmargin | 42,3 % | 32,1 % | 40,8 % | |
| Totalrentabilitet | 69,4 % | 61,8 % | 81,3 % | |
| Egenkapitalandel | 2,2 % | 1,3 % | 64,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,02 | 1,01 | 2,83 | |
| Omsetningsvekst | – | 97,4 % | 14,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 36,8 MNOK | 72,7 MNOK | 82,9 MNOK |
| Driftsresultat | 15,6 MNOK | 23,3 MNOK | 33,9 MNOK |
| Resultat før skatt | 15,8 MNOK | 24,1 MNOK | 34,5 MNOK |
| Skattekostnad | 3,5 MNOK | 5,2 MNOK | 7,5 MNOK |
| Årsresultat | 12,3 MNOK | 18,9 MNOK | 27,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 22,9 MNOK | 39,1 MNOK | 42,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 22,9 MNOK | 39,1 MNOK | 42,5 MNOK |
| Egenkapital | 0,5 MNOK | 0,5 MNOK | 27,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 27,1 MNOK |
| Sum gjeld | 22,4 MNOK | 38,6 MNOK | 15,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 22,4 MNOK | 38,6 MNOK | 15,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6478049.
Videre
Lignende selskaper
- Magnora ASA indeks 87, nr. 22 · sammenlign
- Kvamme 1936 AS indeks 85, nr. 37 · sammenlign
- Tsc Subsea AS indeks 85, nr. 38 · sammenlign
- Optilift AS indeks 85, nr. 47 · sammenlign
- Ysadesign AS indeks 84, nr. 51 · sammenlign