Hydal AS

Org.nr. 988009911 · Karmøy · Stiftet 2005 · 32 ansatte

Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer

Score · regnskapsår 2025

50av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 47 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Mellomstore: 706 av 1 342 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 751 av 5 265 · Industri

Profil

Gepard · Sprinter

Høy lønnsomhet, lavere robusthet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 90 og robusthet 26 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Hydal AS ligger 1 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.

Medianscore 51 blant 1 342 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 12,9 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 17,8 % (median 39,3 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 4. november 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter62 MNOK115 MNOK
Driftsmargin 12,9 % 4,9 % 84 %
Resultatmargin 13,4 % 4,8 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 43,3 % 10,5 % 96 %
Egenkapitalandel 17,8 % 39,3 % 17 %
Gjeldsgrad 4,61 1,50 15 %
Likviditetsgrad 1 0,99 1,55 15 %
Omsetningsvekst −2,5 % 7,1 % 27 %
Omsetning per ansatt1,94 MNOK2,95 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 50 gjør Hydal AS det bedre enn 47 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 342 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Hydal AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Oppsummert analyse

Hydal AS har score 50 for 2025, rang 2 751 av 5 265 i sektoren.

Sterkest: Lønnsomhet: persentil 90 mot sammenlignbare, driftsmargin 12,9 % mot median 4,9 %.

Svakest: Likviditet: persentil 15 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,99 mot median 1,55. Soliditet: persentil 16 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 17,8 % mot median 39,3 %.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?

I 2025 falt driftsmarginen til Hydal AS med 6,5 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 6,0 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.

Over 2 årsskifter gikk Hydal AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 8 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.

Driftsmarginen til Hydal AS mot sammenlignbare selskaper, år for år
ÅrSelskapetSammenlignbare (median) Endring, selskapetEndring, bransjenSelskapets eget
202419,4 %5,4 % +1,3 prosentpoeng +0,1 prosentpoeng +1,2 prosentpoeng
202512,9 %4,9 % −6,5 prosentpoeng −0,5 prosentpoeng −6,0 prosentpoeng

Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.

Selskapet og sektorens drivere

Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Hydal AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.

Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))

Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Hydal AS falt 6,5 prosentpoeng.

Produsentpriser i industrien per år og driftsmarginen til Hydal AS
Mål202120222023202420252026
Produsentpriser i industrien, årssnitt100,0124,7129,5134,4138,3146,0 (så langt)
Endring fra året før+10,7 %+24,7 %+3,9 %+3,7 %+2,9 %+5,6 %
Selskapets driftsmargin––18,1 %19,4 %12,9 %–

Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden

EUR/NOK (kr)

EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Hydal AS falt 6,5 prosentpoeng.

EUR/NOK per år og driftsmarginen til Hydal AS
Mål202120222023202420252026
EUR/NOK, årssnitt10,1610,1011,4211,6211,7211,04 (så langt)
Endring fra året før−5,2 %−0,6 %+13,1 %+1,8 %+0,8 %−5,8 %
Selskapets driftsmargin––18,1 %19,4 %12,9 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)

Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Hydal AS falt 6,5 prosentpoeng.

Kraftpris i engrosmarkedet per år og driftsmarginen til Hydal AS
Mål202120222023202420252026
Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt64,2141,772,049,454,096,5 (så langt)
Endring fra året før+466,7 %+120,8 %−49,2 %−31,4 %+9,4 %+78,4 %
Selskapets driftsmargin––18,1 %19,4 %12,9 %–

Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden

USD/NOK (kr)

USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Hydal AS falt 6,5 prosentpoeng.

USD/NOK per år og driftsmarginen til Hydal AS
Mål202120222023202420252026
USD/NOK, årssnitt8,599,6110,5610,7510,399,54 (så langt)
Endring fra året før−8,8 %+11,9 %+9,9 %+1,7 %−3,3 %−8,2 %
Selskapets driftsmargin––18,1 %19,4 %12,9 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)

Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Hydal AS falt 6,5 prosentpoeng.

Lønnsindeks: metallvareindustri per år og driftsmarginen til Hydal AS
Mål202120222023202420252026
Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt88,091,596,9102,1108,0112,8 (så langt)
Endring fra året før+3,1 %+3,9 %+6,0 %+5,4 %+5,8 %+4,5 %
Selskapets driftsmargin––18,1 %19,4 %12,9 %–

Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden

Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Hydal AS hadde en driftsmargin på 12,9 % og en egenkapitalandel på 17,8 % i 2025, og er nr. 2 751 av 5 265 rangerte selskaper i Industri.

Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra 19,4 % til 12,9 % og egenkapitalandelen steg fra 12,0 % til 17,8 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 7 MNOK og 130 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2025): 8,1 MNOK 22,2 179 MNOK 122 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2025): 10,2 MNOK
minus netto gjeld −1,0 MNOK (grovt tall)
18,6 190 MNOK 130 MNOK
P/B Egenkapital: 3,4 MNOK 3,0 10 MNOK 7 MNOK
EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapitalNOK
Selskapsverdi (EV) med børsmultippel189 MNOK
Selskapsverdi etter størrelsesjustering129 MNOK
Minus netto gjeld (grovt tall)−1 MNOK
Egenkapitalverdi130 MNOK

Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden.

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 3 % på avkastningskravet gir 32 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.

Næringskoden har ingen egen børsbransje i tabellen, så multiplene er medianen for sektoren: Machinery, Food Processing, Chemical (Specialty), Building Materials, Packaging & Container.

Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • følg med

    Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene.

    Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,99 (median 1,55).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 0,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet90 vekt 40 %
Soliditet16 vekt 20 %
Likviditet15 vekt 5 %
Vekst20 vekt 25 %
Konsistens51 vekt 10 %

Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?

Varighet: 56 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Hydal AS?

Driftsmarginen var 12,9 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 43,3 %.

Hvor solid er Hydal AS?

Egenkapitalandelen var 17,8 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 4,61 (median 1,50).

Hvordan er likviditeten i Hydal AS?

Likviditetsgrad 1 var 0,99 i 2025 (median 1,55). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.

Hvordan står Hydal AS i Industri?

Hydal AS er nr. 2 751 av 5 265 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 706 av 1 342. Omsetningen endret seg −2,5 % fra året før.

Konsernstruktur · 2025

7 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.

Sorb Industri AB (utenlandsk selskap) eier 95 % av aksjene i Cenika AS.

Cenika AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.

Konsernet i tall

Sektorer
Handel (4 selskaper), Industri (3 selskaper) 7 av 7 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
Ansatte i Norge
174 i alt. Lier 68, Karmøy 32, Kongsvinger 22, Nannestad 21, Trondheim 21, Steinkjer 10 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
  • Cenika AS operativt · indeks 77 · nr. 1207 av 22946 i Handel
    • Hydal AS du er her eid 100 % · operativt · indeks 50 · nr. 2751 av 5265 i Industri
    • Elit AS eid 100 % · operativt · indeks 58 · nr. 8043 av 22946 i Handel
    • Nordesign AS eid 100 % · operativt · indeks 44 · nr. 14399 av 22946 i Handel
    • Aura Electric AS eid 80 % · operativt · indeks 57 · nr. 1986 av 5265 i Industri
    • Cenec Tavlebygg AS eid 51 % · operativt · indeks 57 · nr. 2079 av 5265 i Industri
    • Electro Group AS eid 100 % · operativt · Handel

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
988009911
Org.form
AS
Sektor
Industri (25.990)
Morning selskapsklasse
Mellomstore
Ansatte
32 registrert 10. oktober 2026
Stiftet
23. februar 2005 21 år i drift
Aksjekapital
0,10 MNOK
Forretningsadresse
Hydrovegen 160, 4265 HÅVIK (KARMØY)
Kommune
Karmøy rang 2–7 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.hydal.com
Selskapets forretningskommune, Karmøy. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 8. november 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
1 (én eier)
Største eier
100,0 %
Fordeling
selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
0 %
Konsernkjede
Eies av: Cenika AS (100 %)
Øverste eier: Sorb Industri AB

Endring 2007–2025: 100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Cenika AS
Utgått (selskaper): Hydal Holding AS

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon

Tallene ble sist hentet 4. november 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks596050
Rang1 8211 5972 751
Driftsmargin18,1 %19,4 %12,9 %
Totalrentabilitet51,6 %51,0 %43,3 %
Egenkapitalandel15,4 %12,0 %17,8 %
Likviditetsgrad 10,940,970,99
Omsetningsvekst–13,2 %−2,5 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter56,1 MNOK63,5 MNOK61,9 MNOK
Driftsresultat10,2 MNOK12,3 MNOK8,0 MNOK
Resultat før skatt10,1 MNOK12,6 MNOK8,3 MNOK
Skattekostnad2,2 MNOK2,8 MNOK1,8 MNOK
Årsresultat7,9 MNOK9,8 MNOK6,5 MNOK
Finanskostnader0,4 MNOK0,0 MNOK0,0 MNOK
Sum eiendeler20,3 MNOK24,7 MNOK19,3 MNOK
Omløpsmidler16,2 MNOK21,0 MNOK15,7 MNOK
Egenkapital3,1 MNOK3,0 MNOK3,4 MNOK
Opptjent egenkapital3,0 MNOK2,9 MNOK3,3 MNOK
Sum gjeld17,2 MNOK21,8 MNOK15,8 MNOK
Kortsiktig gjeld17,2 MNOK21,7 MNOK15,8 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6492391.