Assure AS
Mangler regnskap for 2025. Fristen var 31. juli 2026. Brønnøysundregistrene oppgir ikke når regnskap kom inn, bare siste innsendte år.
Score · regnskapsår 2024
37av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 23 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 004 av 1 297 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 963 av 3 932 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 19 og soliditet 25 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Assure AS ligger 14 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 1 297 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin −2,2 % (median 4,8 %) og egenkapitalandel 18,9 % (median 32,7 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 24 MNOK | 19 MNOK |
| Driftsmargin | −2,2 % | 4,8 % |
| Resultatmargin | −3,0 % | 5,1 % |
| Totalrentabilitet | −4,4 % | 12,3 % |
| Egenkapitalandel | 18,9 % | 32,7 % |
| Gjeldsgrad | 4,29 | 1,91 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,97 | 1,38 |
| Omsetningsvekst | 63,9 % | 7,6 % |
| Omsetning per ansatt | 1,60 MNOK | 1,52 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 37 gjør Assure AS det bedre enn 23 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 297 selskaper) i 2024.
Score 2022–2024
- Assure AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Assure AS har score 37 for 2024, rang 2 963 av 3 932 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 89 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 63,9 % mot median 7,6 %.
Svakest: Likviditet: persentil 16 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,97 mot median 1,38. Lønnsomhet: persentil 19 mot sammenlignbare, driftsmargin −2,2 % mot median 4,8 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,97 (median 1,38).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −3,0 % (median 5,1 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −2,2 % (median 4,8 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2024 falt driftsmarginen til Assure AS med 9,8 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,3 poeng. Selskapet gjorde det altså 9,5 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Assure AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 7 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 7,7 % | 5,1 % | +19,6 prosentpoeng | −2,0 prosentpoeng | +21,6 prosentpoeng |
| 2024 | −2,2 % | 4,8 % | −9,8 prosentpoeng | −0,3 prosentpoeng | −9,5 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Assure AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 14,5 % i 2024; driftsmarginen til Assure AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −12,0 % | 7,7 % | −2,2 % | – | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser falt 1,3 % i 2024; driftsmarginen til Assure AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −12,0 % | 7,7 % | −2,2 % | – | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet falt 6,0 % i 2024; driftsmarginen til Assure AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −12,0 % | 7,7 % | −2,2 % | – | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,4 % i 2024; driftsmarginen til Assure AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −12,0 % | 7,7 % | −2,2 % | – | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 2,0 % i 2024; driftsmarginen til Assure AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −12,0 % | 7,7 % | −2,2 % | – | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten steg 0,96 prosentpoeng i 2024; driftsmarginen til Assure AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | −12,0 % | 7,7 % | −2,2 % | – | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 1,8 % i 2024; driftsmarginen til Assure AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −12,0 % | 7,7 % | −2,2 % | – | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 5,2 % i 2024; driftsmarginen til Assure AS falt 9,8 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −12,0 % | 7,7 % | −2,2 % | – | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Assure AS hadde en driftsmargin på −2,2 % og en egenkapitalandel på 18,9 % i 2024, og er nr. 2 963 av 3 932 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2023 til 2024: gikk fra overskudd til underskudd før skatt og omsetningen økte med 64 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 4 MNOK og 6 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 6 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,2 | 4 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,97 (median 1,38).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −3,0 % (median 5,1 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −2,2 % (median 4,8 %).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 63,9 % (median 7,6 %); Likviditetsgrad 1 0,97 (median 1,38).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 2,1 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 19 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 25 | vekt 25 % |
| Likviditet | 16 | vekt 15 % |
| Vekst | 89 | vekt 15 % |
| Konsistens | 58 | vekt 15 % |
Varighet: 29 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Assure AS?
Driftsmarginen var −2,2 % i 2024, mot en median på 4,8 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −4,4 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Assure AS?
Egenkapitalandelen var 18,9 % i 2024 (median 32,7 %). Gjeldsgraden var 4,29 (median 1,91).
Hvordan er likviditeten i Assure AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,97 i 2024 (median 1,38). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Assure AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Assure AS er nr. 2 963 av 3 932 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 004 av 1 297. Omsetningen endret seg 63,9 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Speo Products AS.
Speo Products AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Speo Products AS
- Assure AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 988088250
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 15 registrert 10. mars 2026
- Stiftet
- 21. januar 2005 21 år i drift
- Aksjekapital
- 2,07 MNOK
- Forretningsadresse
- Skibåsen 33H, 4636 KRISTIANSAND S
- Kommune
- Kristiansand rang 2–6 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2024
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Speo Products AS (100 %)
Øverste eier: Speo Products AS
Eieren: flertallseieren Speo Products AS (eier 100 %) gikk med underskudd i 2024. Et svakt morselskap kan påvirke datterselskapet gjennom konsernbidrag, lån og garantier. Det er en indikasjon å følge med på, ikke en vurdering av selskapet.
- Speo Products AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 7 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Speo Products AS
Utgått (selskaper): 180 Grader AS, Cavour Consulting AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2022–2024
| Nøkkeltall | 2022 | 2023 | 2024 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 8 | 43 | 37 | |
| Rang | 50 | 2 351 | 2 963 | |
| Driftsmargin | −12,0 % | 7,7 % | −2,2 % | |
| Totalrentabilitet | −54,7 % | 22,4 % | −4,4 % | |
| Egenkapitalandel | −38,4 % | 8,2 % | 18,9 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,70 | 1,08 | 0,97 | |
| Omsetningsvekst | – | 97,2 % | 63,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 7,4 MNOK | 14,7 MNOK | 24,1 MNOK |
| Driftsresultat | −0,9 MNOK | 1,1 MNOK | −0,5 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,9 MNOK | 1,0 MNOK | −0,7 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | – | −2,5 MNOK |
| Årsresultat | −0,9 MNOK | 1,0 MNOK | 1,8 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 1,6 MNOK | 5,0 MNOK | 11,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,6 MNOK | 5,0 MNOK | 9,2 MNOK |
| Egenkapital | −0,6 MNOK | 0,4 MNOK | 2,2 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −4,9 MNOK | −3,9 MNOK | – |
| Sum gjeld | 2,2 MNOK | 4,6 MNOK | 9,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,2 MNOK | 4,6 MNOK | 9,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6321217.
Videre
Lignende selskaper
- Esna AS indeks 37, nr. 2 957 · sammenlign
- Utbrudd Performance Marketing AS indeks 37, nr. 2 958 · sammenlign
- Sign AS indeks 37, nr. 2 959 · sammenlign
- Initial Force AS indeks 37, nr. 2 960 · sammenlign
- GHILARDI+Hellsten Arkitekter AS indeks 37, nr. 2 965 · sammenlign