Kastellet AS
Score · regnskapsår 2025
23av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 12 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 874 av 2 119 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 5 139 av 5 998 · Overnatting og servering
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 23 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Kastellet AS ligger 27 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 2 119 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −0,3 % (median 5,0 %) og egenkapitalandel −65,1 % (median 19,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12 MNOK | 17 MNOK |
| Driftsmargin | −0,3 % | 5,0 % |
| Resultatmargin | −1,8 % | 4,6 % |
| Totalrentabilitet | −1,7 % | 14,4 % |
| Egenkapitalandel | −65,1 % | 19,3 % |
| Gjeldsgrad | – | 2,95 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,35 | 1,04 |
| Omsetningsvekst | 17,1 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 0,59 MNOK | 0,73 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 23 gjør Kastellet AS det bedre enn 12 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (2 119 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Kastellet AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Kastellet AS har score 23 for 2025, rang 5 139 av 5 998 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 79 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 17,1 % mot median 5,7 %.
Svakest: Soliditet: persentil 0 mot sammenlignbare, egenkapitalandel −65,1 % mot median 19,3 %. Likviditet: persentil 6 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,35 mot median 1,04.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift? Tallgrunnlag: egenkapitalandel −65,1 % (median 19,3 %).
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 2,8 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,35 (median 1,04).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −1,8 % (median 4,6 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Kastellet AS med 4,5 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 4,3 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Kastellet AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 5 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −4,9 % | 4,8 % | −4,8 prosentpoeng | +0,4 prosentpoeng | −5,2 prosentpoeng |
| 2025 | −0,3 % | 5,0 % | +4,5 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +4,3 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Kastellet AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: overnatting og servering steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Kastellet AS økte 4,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: overnatting og servering, årssnitt | 100,0 | 107,9 | 114,0 | 118,8 | 123,1 | 126,9 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +7,9 % | +5,7 % | +4,1 % | +3,6 % | +3,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,0 % | −4,9 % | −0,3 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: overnatting og servering steg 2,3 % i 2025; driftsmarginen til Kastellet AS økte 4,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: overnatting og servering, årssnitt | 97,0 | 139,7 | 153,5 | 157,8 | 161,5 | 170,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +23,4 % | +44,1 % | +9,9 % | +2,8 % | +2,3 % | +5,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,0 % | −4,9 % | −0,3 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Kastellet AS økte 4,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,0 % | −4,9 % | −0,3 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Kastellet AS økte 4,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,0 % | −4,9 % | −0,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Kastellet AS økte 4,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,0 % | −4,9 % | −0,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: servering (indeks)
Lønnsindeks: servering steg 6,5 % i 2025; driftsmarginen til Kastellet AS økte 4,5 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: servering, årssnitt | 88,0 | 91,3 | 96,4 | 101,5 | 108,1 | 110,6 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +3,8 % | +5,6 % | +5,4 % | +6,5 % | +2,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,0 % | −4,9 % | −0,3 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Kastellet AS hadde en driftsmargin på −0,3 % og en egenkapitalandel på −65,1 % i 2025, og er nr. 5 139 av 5 998 rangerte selskaper i Overnatting og servering.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra −4,9 % til −0,3 % og omsetningen økte med 17 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,4 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 15,5 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,5 | ikke meningsfull |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −65,1 % (median 19,3 %).
- kritisk
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 2,8 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,35 (median 1,04).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −1,8 % (median 4,6 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −0,3 % (median 5,0 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 4,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,3 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 23 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 25 % |
| Likviditet | 6 | vekt 15 % |
| Vekst | 79 | vekt 15 % |
| Konsistens | 21 | vekt 15 % |
Varighet: 14 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Kastellet AS?
Driftsmarginen var −0,3 % i 2025, mot en median på 5,0 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −1,7 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Kastellet AS?
Egenkapitalandelen var −65,1 % i 2025 (median 19,3 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Kastellet AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,35 i 2025 (median 1,04). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Kastellet AS i Overnatting og servering?
Kastellet AS er nr. 5 139 av 5 998 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 874 av 2 119. Omsetningen endret seg 17,1 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Ajbas AS. Personer vises ikke med navn.
Ajbas AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Ajbas AS
- Kastellet AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 989181769
- Org.form
- AS
- Sektor
- Overnatting og servering (56.110)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 21 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 8. desember 2005 20 år i drift
- Aksjekapital
- 0,33 MNOK
- Forretningsadresse
- Kastellgata 12E, 4514 MANDAL (LINDESNES)
- Kommune
- Lindesnes rang 6–21 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.kastellet.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Ajbas AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
Eieren: flertallseieren Ajbas AS (eier 100 %) hadde negativ egenkapital i 2025. gikk med underskudd i 2025. Et svakt morselskap kan påvirke datterselskapet gjennom konsernbidrag, lån og garantier. Det er en indikasjon å følge med på, ikke en vurdering av selskapet.
- Ajbas AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 2 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Ajbas AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 13 | 7 | 23 | |
| Rang | 4 667 | 5 501 | 5 139 | |
| Driftsmargin | 0,0 % | −4,9 % | −0,3 % | |
| Totalrentabilitet | −0,1 % | −21,7 % | −1,7 % | |
| Egenkapitalandel | −21,3 % | −58,9 % | −65,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,46 | 0,33 | 0,35 | |
| Omsetningsvekst | – | −5,5 % | 17,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 11,1 MNOK | 10,5 MNOK | 12,3 MNOK |
| Driftsresultat | 0,0 MNOK | −0,5 MNOK | 0,0 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,2 MNOK | −0,8 MNOK | −0,2 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | – | – |
| Årsresultat | −0,2 MNOK | −0,8 MNOK | −0,2 MNOK |
| Finanskostnader | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK | 0,2 MNOK |
| Sum eiendeler | 2,6 MNOK | 2,4 MNOK | 2,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,3 MNOK | 1,0 MNOK | 1,3 MNOK |
| Egenkapital | −0,6 MNOK | −1,4 MNOK | −1,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −0,9 MNOK | −1,7 MNOK | −1,9 MNOK |
| Sum gjeld | 3,1 MNOK | 3,7 MNOK | 4,1 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,8 MNOK | 3,1 MNOK | 3,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 7223892.
Videre
Lignende selskaper
- DP Tveita AS indeks 23, nr. 5 134 · sammenlign
- Eyde Kraft AS indeks 23, nr. 5 136 · sammenlign
- Lab Drift AS indeks 23, nr. 5 138 · sammenlign
- Kjempetroll AS indeks 23, nr. 5 140 · sammenlign
- Helsør AS indeks 23, nr. 5 141 · sammenlign