Optimal Logistics AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2025
79av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 97 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 36 av 1 292 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 121 av 4 282 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 92 og robusthet 80 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Optimal Logistics AS ligger 28 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 292 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 28,6 % (median 5,3 %) og egenkapitalandel 62,3 % (median 35,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 10 MNOK | 21 MNOK |
| Driftsmargin | 28,6 % | 5,3 % |
| Resultatmargin | 32,9 % | 5,4 % |
| Totalrentabilitet | 45,6 % | 9,7 % |
| Egenkapitalandel | 62,3 % | 35,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,61 | 1,57 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,46 | 1,34 |
| Omsetningsvekst | 6,4 % | 7,8 % |
| Omsetning per ansatt | 1,29 MNOK | 1,93 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 79 gjør Optimal Logistics AS det bedre enn 97 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 292 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Optimal Logistics AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Optimal Logistics AS har score 79 for 2025, rang 121 av 4 282 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 92 mot sammenlignbare, driftsmargin 28,6 % mot median 5,3 %. Likviditet: persentil 82 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,46 mot median 1,34.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 3,5 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +4,6, bransjen +1,1 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Optimal Logistics AS med 4,6 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 1,1 poeng. Selskapet gjorde det altså 3,5 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Optimal Logistics AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 17 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 23,9 % | 4,1 % | −3,2 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng | −3,0 prosentpoeng |
| 2025 | 28,6 % | 5,3 % | +4,6 prosentpoeng | +1,1 prosentpoeng | +3,5 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Optimal Logistics AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Optimal Logistics AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 27,1 % | 23,9 % | 28,6 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Optimal Logistics AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 27,1 % | 23,9 % | 28,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Optimal Logistics AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 27,1 % | 23,9 % | 28,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Optimal Logistics AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 27,1 % | 23,9 % | 28,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Optimal Logistics AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 27,1 % | 23,9 % | 28,6 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Optimal Logistics AS økte 4,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 27,1 % | 23,9 % | 28,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Optimal Logistics AS hadde en driftsmargin på 28,6 % og en egenkapitalandel på 62,3 % i 2025, og er nr. 121 av 4 282 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 23,9 % til 28,6 % og egenkapitalandelen steg fra 52,6 % til 62,3 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 10 MNOK og 25 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,0 | 25 MNOK |
| EV/EBIT | 14,9 | 24 MNOK |
| P/B | 3,6 | 10 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 38 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 23 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | 0 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 24 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (62): Computer Services.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 28,6 % (median 5,3 %); Egenkapitalandel 62,3 % (median 35,3 %); Likviditetsgrad 1 2,46 (median 1,34).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 92 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 79 | vekt 20 % |
| Likviditet | 82 | vekt 5 % |
| Vekst | 58 | vekt 25 % |
| Konsistens | 81 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 73 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Optimal Logistics AS?
Driftsmarginen var 28,6 % i 2025, mot en median på 5,3 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 45,6 %.
Hvor solid er Optimal Logistics AS?
Egenkapitalandelen var 62,3 % i 2025 (median 35,3 %). Gjeldsgraden var 0,61 (median 1,57).
Hvordan er likviditeten i Optimal Logistics AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,46 i 2025 (median 1,34).
Hvordan står Optimal Logistics AS i Informasjon og kommunikasjon?
Optimal Logistics AS er nr. 121 av 4 282 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 36 av 1 292. Omsetningen endret seg 6,4 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 991304371
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 8 registrert 10. april 2026
- Stiftet
- 28. mars 2007 19 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Nydalsveien 28, 0484 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 3
- Største eier
- 50,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 50 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Eiere over 60 år
- 100 % av personeierne sine aksjer (medianalder 61 år)
Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 7. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 72 | 67 | 79 | |
| Rang | 654 | 684 | 121 | |
| Driftsmargin | 27,1 % | 23,9 % | 28,6 % | |
| Totalrentabilitet | 52,9 % | 44,8 % | 45,6 % | |
| Egenkapitalandel | 45,7 % | 52,6 % | 62,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,65 | 1,93 | 2,46 | |
| Omsetningsvekst | – | 14,1 % | 6,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 8,5 MNOK | 9,7 MNOK | 10,3 MNOK |
| Driftsresultat | 2,3 MNOK | 2,3 MNOK | 2,9 MNOK |
| Resultat før skatt | 2,5 MNOK | 2,6 MNOK | 3,4 MNOK |
| Skattekostnad | 0,5 MNOK | 0,6 MNOK | 0,7 MNOK |
| Årsresultat | 2,0 MNOK | 2,1 MNOK | 2,6 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 4,7 MNOK | 5,9 MNOK | 7,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 4,2 MNOK | 5,4 MNOK | 6,9 MNOK |
| Egenkapital | 2,2 MNOK | 3,1 MNOK | 4,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 2,1 MNOK | 3,0 MNOK | 4,6 MNOK |
| Sum gjeld | 2,6 MNOK | 2,8 MNOK | 2,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,6 MNOK | 2,8 MNOK | 2,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 7. november 2026, regnskaps-id 6898260.
Videre
Lignende selskaper
- Pixell AS indeks 80, nr. 115 · sammenlign
- W3schools AS indeks 80, nr. 118 · sammenlign
- KØ Konsulentene AS indeks 79, nr. 119 · sammenlign
- Skimore AS indeks 79, nr. 120 · sammenlign
- Dynabyte Advisory AS indeks 79, nr. 125 · sammenlign