Olavstoppen AS
Score · regnskapsår 2025
49av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 47 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 389 av 728 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 656 av 3 132 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 79 og soliditet 24 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Olavstoppen AS ligger 1 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 728 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 12,8 % (median 6,1 %) og egenkapitalandel 14,7 % (median 30,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 108 MNOK | 108 MNOK |
| Driftsmargin | 12,8 % | 6,1 % |
| Resultatmargin | 13,7 % | 6,7 % |
| Totalrentabilitet | 37,6 % | 11,9 % |
| Egenkapitalandel | 14,7 % | 30,0 % |
| Gjeldsgrad | 5,82 | 2,26 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,09 | 1,16 |
| Omsetningsvekst | −1,2 % | 7,4 % |
| Omsetning per ansatt | 1,34 MNOK | 2,96 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 49 gjør Olavstoppen AS det bedre enn 47 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (728 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Olavstoppen AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Olavstoppen AS har score 49 for 2025, rang 1 656 av 3 132 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 79 mot sammenlignbare, driftsmargin 12,8 % mot median 6,1 %. Konsistens: persentil 65 mot sammenlignbare.
Svakest: Vekst: persentil 22 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −1,2 % mot median 7,4 %. Soliditet: persentil 24 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 14,7 % mot median 30,0 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 0,7 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −0,6, bransjen +0,0 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Olavstoppen AS med 0,6 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,0 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,7 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Olavstoppen AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 18 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 13,4 % | 6,0 % | −0,5 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng | −0,3 prosentpoeng |
| 2025 | 12,8 % | 6,1 % | −0,6 prosentpoeng | +0,0 prosentpoeng | −0,7 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Olavstoppen AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Olavstoppen AS falt 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,9 % | 13,4 % | 12,8 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Olavstoppen AS falt 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,9 % | 13,4 % | 12,8 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Olavstoppen AS falt 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,9 % | 13,4 % | 12,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Olavstoppen AS falt 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,9 % | 13,4 % | 12,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Olavstoppen AS falt 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,9 % | 13,4 % | 12,8 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Olavstoppen AS falt 0,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,9 % | 13,4 % | 12,8 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Olavstoppen AS hadde en driftsmargin på 12,8 % og en egenkapitalandel på 14,7 % i 2025, og er nr. 1 656 av 3 132 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2024 til 2025.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 8 MNOK og 123 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 110 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 123 MNOK |
| P/B | 2,6 | 8 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,1 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 79 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 24 | vekt 25 % |
| Likviditet | 40 | vekt 15 % |
| Vekst | 22 | vekt 15 % |
| Konsistens | 65 | vekt 15 % |
Varighet: 51 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Olavstoppen AS?
Driftsmarginen var 12,8 % i 2025, mot en median på 6,1 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 37,6 %.
Hvor solid er Olavstoppen AS?
Egenkapitalandelen var 14,7 % i 2025 (median 30,0 %). Gjeldsgraden var 5,82 (median 2,26).
Hvordan er likviditeten i Olavstoppen AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,09 i 2025 (median 1,16).
Hvordan står Olavstoppen AS i Informasjon og kommunikasjon?
Olavstoppen AS er nr. 1 656 av 3 132 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 389 av 728. Omsetningen endret seg −1,2 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Vi viser ikke konsernstrukturen, fordi åpne data ikke sier hvem som eier hvem.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 995359448
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 81 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 16. mars 2010 16 år i drift
- Aksjekapital
- 2,00 MNOK
- Forretningsadresse
- Laberget 28, 4020 STAVANGER
- Kommune
- Stavanger rang 5 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.olavstoppen.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Bouvet ASA (100 %)
Øverste eier: Bouvet ASA
- Bouvet ASA · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 49 | 54 | 49 | |
| Rang | 1 449 | 1 299 | 1 656 | |
| Driftsmargin | 13,9 % | 13,4 % | 12,8 % | |
| Totalrentabilitet | 35,9 % | 37,7 % | 37,6 % | |
| Egenkapitalandel | 13,4 % | 12,6 % | 14,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,09 | 1,05 | 1,09 | |
| Omsetningsvekst | – | 17,2 % | −1,2 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 93,5 MNOK | 109,6 MNOK | 108,3 MNOK |
| Driftsresultat | 13,0 MNOK | 14,7 MNOK | 13,9 MNOK |
| Resultat før skatt | 13,4 MNOK | 15,7 MNOK | 14,8 MNOK |
| Skattekostnad | 3,0 MNOK | 3,5 MNOK | 3,3 MNOK |
| Årsresultat | 10,5 MNOK | 12,2 MNOK | 11,6 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 37,5 MNOK | 41,6 MNOK | 39,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 35,5 MNOK | 38,2 MNOK | 36,7 MNOK |
| Egenkapital | 5,0 MNOK | 5,2 MNOK | 5,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 3,0 MNOK | 3,2 MNOK | 3,8 MNOK |
| Sum gjeld | 32,5 MNOK | 36,4 MNOK | 33,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 32,5 MNOK | 36,4 MNOK | 33,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 6931934.
Videre
Lignende selskaper
- Instech Solutions AS indeks 49, nr. 1 651 · sammenlign
- Høglund AS indeks 49, nr. 1 653 · sammenlign
- The Cloud People AS indeks 49, nr. 1 655 · sammenlign
- Sonat Consulting Bergen AS indeks 49, nr. 1 657 · sammenlign
- Smartdok AS indeks 49, nr. 1 661 · sammenlign