Helmet AS
Score · regnskapsår 2025
30av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 18 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 1 086 av 1 320 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 793 av 3 294 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 47 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Helmet AS ligger 19 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 1 318 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 2,0 % (median 3,9 %) og egenkapitalandel −2,0 % (median 38,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 9 MNOK | 3 MNOK |
| Driftsmargin | 2,0 % | 3,9 % |
| Resultatmargin | 0,5 % | 3,6 % |
| Totalrentabilitet | 9,1 % | 8,8 % |
| Egenkapitalandel | −2,0 % | 38,6 % |
| Gjeldsgrad | – | 1,06 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,85 | 1,52 |
| Omsetningsvekst | 10,3 % | 6,2 % |
| Omsetning per ansatt | 1,09 MNOK | 0,66 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 30 gjør Helmet AS det bedre enn 18 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (1 320 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Helmet AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Helmet AS har score 30 for 2025, rang 2 793 av 3 294 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 55 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 10,3 % mot median 6,2 %.
Svakest: Soliditet: persentil 0 mot sammenlignbare, egenkapitalandel −2,0 % mot median 38,6 %. Likviditet: persentil 21 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,85 mot median 1,52.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift? Tallgrunnlag: egenkapitalandel −2,0 % (median 38,6 %).
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,2 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,85 (median 1,52).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 11,8 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +12,6, bransjen +0,8 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Helmet AS med 12,6 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,8 poeng. Selskapet gjorde det altså 11,8 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Helmet AS samme vei som sammenlignbare selskaper 2 ganger. Omtrent 9 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −10,7 % | 3,1 % | −11,5 prosentpoeng | −1,3 prosentpoeng | −10,2 prosentpoeng |
| 2025 | 2,0 % | 3,9 % | +12,6 prosentpoeng | +0,8 prosentpoeng | +11,8 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Helmet AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Helmet AS økte 12,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,9 % | −10,7 % | 2,0 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Helmet AS økte 12,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,9 % | −10,7 % | 2,0 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Helmet AS økte 12,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,9 % | −10,7 % | 2,0 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Helmet AS økte 12,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,9 % | −10,7 % | 2,0 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Helmet AS økte 12,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,9 % | −10,7 % | 2,0 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Helmet AS økte 12,6 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,9 % | −10,7 % | 2,0 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Helmet AS hadde en driftsmargin på 2,0 % og en egenkapitalandel på −2,0 % i 2025, og er nr. 2 793 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og driftsmarginen steg fra −10,7 % til 2,0 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 14,3 | ikke meningsfull |
| P/B | 2,6 | ikke meningsfull |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −2,0 % (median 38,6 %).
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,2 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,85 (median 1,52).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 6,7 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 47 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 25 % |
| Likviditet | 21 | vekt 15 % |
| Vekst | 55 | vekt 15 % |
| Konsistens | 33 | vekt 15 % |
Varighet: 27 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Helmet AS?
Driftsmarginen var 2,0 % i 2025, mot en median på 3,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 9,1 %.
Hvor solid er Helmet AS?
Egenkapitalandelen var −2,0 % i 2025 (median 38,6 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Helmet AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,85 i 2025 (median 1,52). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Helmet AS i Informasjon og kommunikasjon?
Helmet AS er nr. 2 793 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 1 086 av 1 320. Omsetningen endret seg 10,3 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 996528049
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (59.110)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 8 registrert 10. mai 2026
- Stiftet
- 1. januar 2011 15 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Vestre Kanalkai 20, 7010 TRONDHEIM
- Kommune
- Trondheim rang 3 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.helmet.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2
- Største eier
- 50,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 100 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 7. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 39 | 12 | 30 | |
| Rang | 2 155 | 3 173 | 2 793 | |
| Driftsmargin | 0,9 % | −10,7 % | 2,0 % | |
| Totalrentabilitet | 2,7 % | −33,9 % | 9,1 % | |
| Egenkapitalandel | 22,9 % | −3,4 % | −2,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,27 | 0,76 | 0,85 | |
| Omsetningsvekst | – | −25,7 % | 10,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 10,6 MNOK | 7,9 MNOK | 8,7 MNOK |
| Driftsresultat | 0,1 MNOK | −0,8 MNOK | 0,2 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,1 MNOK | −1,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −0,1 MNOK | −1,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,2 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,8 MNOK | 2,4 MNOK | 2,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,9 MNOK | 1,0 MNOK | 1,1 MNOK |
| Egenkapital | 0,9 MNOK | −0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,8 MNOK | −0,2 MNOK | −0,1 MNOK |
| Sum gjeld | 2,9 MNOK | 2,5 MNOK | 2,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,5 MNOK | 1,3 MNOK | 1,3 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 7. november 2026, regnskaps-id 7082250.
Videre
Lignende selskaper
- Trans-IT Norge AS indeks 31, nr. 2 788 · sammenlign
- Fuglene AS indeks 31, nr. 2 789 · sammenlign
- Luca Labs AS indeks 30, nr. 2 792 · sammenlign
- Låvli AS indeks 30, nr. 2 794 · sammenlign
- Turbulent Flux AS indeks 30, nr. 2 795 · sammenlign