Hallingdølen AS
Score · regnskapsår 2025
48av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 46 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 394 av 728 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 682 av 3 133 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 32 og soliditet 73 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Hallingdølen AS ligger 2 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 728 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 2,5 % (median 6,1 %) og egenkapitalandel 48,0 % (median 30,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 51 MNOK | 108 MNOK |
| Driftsmargin | 2,5 % | 6,1 % |
| Resultatmargin | 3,8 % | 6,7 % |
| Totalrentabilitet | 5,2 % | 11,9 % |
| Egenkapitalandel | 48,0 % | 30,0 % |
| Gjeldsgrad | 1,08 | 2,26 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,11 | 1,16 |
| Omsetningsvekst | 1,3 % | 7,4 % |
| Omsetning per ansatt | 1,08 MNOK | 2,96 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 48 gjør Hallingdølen AS det bedre enn 46 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (728 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Hallingdølen AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hallingdølen AS har score 48 for 2025, rang 1 682 av 3 133 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 73 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 48,0 % mot median 30,0 %. Konsistens: persentil 64 mot sammenlignbare.
Svakest: Vekst: persentil 29 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 1,3 % mot median 7,4 %. Lønnsomhet: persentil 32 mot sammenlignbare, driftsmargin 2,5 % mot median 6,1 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 1,9 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +1,9, bransjen +0,0 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Hallingdølen AS med 1,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,0 poeng. Selskapet gjorde det altså 1,9 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Hallingdølen AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 43 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 0,6 % | 6,0 % | +1,2 prosentpoeng | +1,7 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng |
| 2025 | 2,5 % | 6,1 % | +1,9 prosentpoeng | +0,0 prosentpoeng | +1,9 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Hallingdølen AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Hallingdølen AS økte 1,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −0,7 % | 0,6 % | 2,5 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Hallingdølen AS økte 1,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −0,7 % | 0,6 % | 2,5 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Hallingdølen AS økte 1,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −0,7 % | 0,6 % | 2,5 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Hallingdølen AS økte 1,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −0,7 % | 0,6 % | 2,5 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Hallingdølen AS økte 1,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −0,7 % | 0,6 % | 2,5 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Hallingdølen AS økte 1,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −0,7 % | 0,6 % | 2,5 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Hallingdølen AS hadde en driftsmargin på 2,5 % og en egenkapitalandel på 48,0 % i 2025, og er nr. 1 682 av 3 133 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2024 til 2025.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 7 MNOK og 23 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 11 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 7 MNOK |
| P/B | 2,6 | 23 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,2 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 32 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 73 | vekt 25 % |
| Likviditet | 44 | vekt 15 % |
| Vekst | 29 | vekt 15 % |
| Konsistens | 64 | vekt 15 % |
Varighet: 53 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Hallingdølen AS?
Driftsmarginen var 2,5 % i 2025, mot en median på 6,1 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 5,2 %.
Hvor solid er Hallingdølen AS?
Egenkapitalandelen var 48,0 % i 2025 (median 30,0 %). Gjeldsgraden var 1,08 (median 2,26).
Hvordan er likviditeten i Hallingdølen AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,11 i 2025 (median 1,16).
Hvordan står Hallingdølen AS i Informasjon og kommunikasjon?
Hallingdølen AS er nr. 1 682 av 3 133 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 394 av 728. Omsetningen endret seg 1,3 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
98 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Polaris Media ASA.
Konsernregnskap. Polaris Media ASA for 2025: indeks 42 av 100, nr. 28 av 40 konsern. Se konsernregnskapet
-
Polaris Media ASA
-
Polaris Media Øst AS
- Hallingdølen AS du er her
-
Polaris Media Midt-Norge AS
- Polaris Distribusjon Midt-Norge AS
- Polaris Media Midt-Norge Salg AS
- A/S Sør-Trøndelag
- Stjørdalens Blad og Malvik-Bladet AS
- Fosna-Folket AS
- Trønderbladet AS
- Hitra Frøya Lokalavis AS
- Nea Radio AS
-
Midt Norsk Avisdrift AS
- Org.nr. 928131068
- Steinkjer24 AS
- Frøya.No AS
- Klæbuposten AS
- Adresseavisens Telefontjenester AS
- og 4 selskaper til
- Polaris Regnskap AS
-
Treet viser opptil 4 nivåer under toppen. Store konsern har flere selskaper enn det som vises.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 912274446
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (58.130)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 47 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 4. mai 1972 54 år i drift
- Aksjekapital
- 1,20 MNOK
- Forretningsadresse
- Sundrevegen 79, 3570 ÅL
- Kommune
- Ål rang 2 av 33 i KOSTRA-gruppe 5
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 26 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 89,1 % · tre største 93,4 %
- Fordeling
- selskaper 89 % · privatpersoner 11 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 6 %
- Eiere over 60 år
- 70 % av personeierne sine aksjer (medianalder 70 år)
- Konsernkjede
-
Eies av: Polaris Media Øst AS (89 %)
Øverste eier: Polaris Media ASA
- Polaris Media Øst AS · 89,1 %
- 25 privatpersoner · 10,9 %
Endring 2007–2025:
92 % av aksjene skiftet eier (14 nye og 21 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Polaris Media Øst AS
Har eierandeler i: Filmprodusentane AS (50 %), Nesbyen Turist- og Næringsservice AS (1 %), Visit Gol AS (0 %), Lokalavissamkjøringa Landet Rundt AS (0 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 58 | 53 | 48 | |
| Rang | 1 015 | 1 356 | 1 682 | |
| Driftsmargin | −0,7 % | 0,6 % | 2,5 % | |
| Totalrentabilitet | 2,7 % | 2,6 % | 5,2 % | |
| Egenkapitalandel | 54,3 % | 50,7 % | 48,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,48 | 1,51 | 1,11 | |
| Omsetningsvekst | – | 4,4 % | 1,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 47,9 MNOK | 50,0 MNOK | 50,7 MNOK |
| Driftsresultat | −0,3 MNOK | 0,3 MNOK | 1,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,8 MNOK | 0,9 MNOK | 1,9 MNOK |
| Skattekostnad | −0,3 MNOK | 0,0 MNOK | 0,5 MNOK |
| Årsresultat | 1,1 MNOK | 0,8 MNOK | 1,8 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 30,6 MNOK | 34,0 MNOK | 37,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 20,6 MNOK | 25,3 MNOK | 21,6 MNOK |
| Egenkapital | 16,6 MNOK | 17,3 MNOK | 18,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 15,4 MNOK | 16,1 MNOK | 16,8 MNOK |
| Sum gjeld | 14,0 MNOK | 16,8 MNOK | 19,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 14,0 MNOK | 16,8 MNOK | 19,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 7214584.
Videre
Lignende selskaper
- Maze Feedback AS indeks 48, nr. 1 680 · sammenlign
- Point Taken AS indeks 48, nr. 1 683 · sammenlign
- N01 Real Estate AS indeks 48, nr. 1 686 · sammenlign
- Scelto AS indeks 48, nr. 1 690 · sammenlign
- Oliasoft AS indeks 48, nr. 1 692 · sammenlign