Lindesnes AS
Score · regnskapsår 2025
76av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 95 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 59 av 1 101 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 206 av 3 294 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 68 og soliditet 94 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Lindesnes AS ligger 26 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 101 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 13,1 % (median 4,8 %) og egenkapitalandel 78,2 % (median 34,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 31 MNOK | 22 MNOK |
| Driftsmargin | 13,1 % | 4,8 % |
| Resultatmargin | 18,0 % | 5,0 % |
| Totalrentabilitet | 13,8 % | 9,1 % |
| Egenkapitalandel | 78,2 % | 34,3 % |
| Gjeldsgrad | 0,28 | 1,62 |
| Likviditetsgrad 1 | 5,17 | 1,33 |
| Omsetningsvekst | 3,8 % | 7,9 % |
| Omsetning per ansatt | 2,05 MNOK | 1,81 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 76 gjør Lindesnes AS det bedre enn 95 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 101 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Lindesnes AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Lindesnes AS har score 76 for 2025, rang 206 av 3 294 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 98 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 5,17 mot median 1,33. Soliditet: persentil 94 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 78,2 % mot median 34,3 %.
Svakest: Vekst: persentil 40 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 3,8 % mot median 7,9 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 9,0 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +9,4, bransjen +0,3 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Lindesnes AS med 9,4 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,3 poeng. Selskapet gjorde det altså 9,0 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Lindesnes AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 3 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 3,8 % | 4,5 % | −3,6 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −3,7 prosentpoeng |
| 2025 | 13,1 % | 4,8 % | +9,4 prosentpoeng | +0,3 prosentpoeng | +9,0 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Lindesnes AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Lindesnes AS økte 9,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 7,4 % | 3,8 % | 13,1 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Lindesnes AS økte 9,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 7,4 % | 3,8 % | 13,1 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Lindesnes AS økte 9,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 7,4 % | 3,8 % | 13,1 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Lindesnes AS økte 9,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 7,4 % | 3,8 % | 13,1 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Lindesnes AS økte 9,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 7,4 % | 3,8 % | 13,1 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Lindesnes AS økte 9,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 7,4 % | 3,8 % | 13,1 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Lindesnes AS hadde en driftsmargin på 13,1 % og en egenkapitalandel på 78,2 % i 2025, og er nr. 206 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra 3,8 % til 13,1 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 16 MNOK og 41 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 26 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 16 MNOK |
| P/B | 2,6 | 41 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- positiv
I øvre kvartil på lønnsomhet, soliditet og likviditet. Hva skiller dette selskapet fra resten av sektoren?
Tallgrunnlag: Driftsmargin 13,1 % (median 4,8 %); Egenkapitalandel 78,2 % (median 34,3 %); Likviditetsgrad 1 5,17 (median 1,33).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,2 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 68 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 94 | vekt 25 % |
| Likviditet | 98 | vekt 15 % |
| Vekst | 40 | vekt 15 % |
| Konsistens | 73 | vekt 15 % |
Varighet: 74 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Lindesnes AS?
Driftsmarginen var 13,1 % i 2025, mot en median på 4,8 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 13,8 %.
Hvor solid er Lindesnes AS?
Egenkapitalandelen var 78,2 % i 2025 (median 34,3 %). Gjeldsgraden var 0,28 (median 1,62).
Hvordan er likviditeten i Lindesnes AS?
Likviditetsgrad 1 var 5,17 i 2025 (median 1,33).
Hvordan står Lindesnes AS i Informasjon og kommunikasjon?
Lindesnes AS er nr. 206 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 59 av 1 101. Omsetningen endret seg 3,8 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
98 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Polaris Media ASA.
Konsernregnskap. Polaris Media ASA for 2025: indeks 41 av 100, nr. 30 av 42 konsern. Se konsernregnskapet
-
Polaris Media ASA
-
Polaris Media Sør AS
- Lindesnes AS du er her
- Agderposten AS
- Polaris Distribusjon Sør AS
- Polaris Trykk Arendal AS
- Polaris Markedstjenester AS
- PM Grafisk Sør AS
- AS Grimstad Adressetidende
- AS Farsunds Aktiebogtrykkeri
- Vennesla Tidende AS
- Org.nr. 948481073
- Org.nr. 982182778
- AS Setesdølen
- Lillesands-Posten AS
-
Polaris Media Midt-Norge AS
- Polaris Distribusjon Midt-Norge AS
- Polaris Media Midt-Norge Salg AS
- A/S Sør-Trøndelag
- Stjørdalens Blad og Malvik-Bladet AS
- Fosna-Folket AS
- Trønderbladet AS
- Hitra Frøya Lokalavis AS
- Nea Radio AS
-
Midt Norsk Avisdrift AS
- Org.nr. 928131068
- Steinkjer24 AS
- Frøya.No AS
- Klæbuposten AS
- Adresseavisens Telefontjenester AS
- og 4 selskaper til
- Polaris Regnskap AS
-
Treet viser opptil 4 nivåer under toppen. Store konsern har flere selskaper enn det som vises.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 951377260
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (58.120)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 15 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 26. februar 1989 37 år i drift
- Aksjekapital
- 0,26 MNOK
- Forretningsadresse
- Bryggegata 30, 4514 MANDAL (LINDESNES)
- Kommune
- Lindesnes rang 6–21 av 27 i KOSTRA-gruppe 9
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Polaris Media Sør AS (100 %)
Øverste eier: Polaris Media ASA
- Polaris Media Sør AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Polaris Media Sør AS
Utgått (selskaper): Fædrelandsvennen AS
Har eierandeler i: Imandal AS (4 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 79 | 69 | 76 | |
| Rang | 285 | 434 | 206 | |
| Driftsmargin | 7,4 % | 3,8 % | 13,1 % | |
| Totalrentabilitet | 9,2 % | 7,2 % | 13,8 % | |
| Egenkapitalandel | 72,0 % | 74,4 % | 78,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 3,72 | 5,24 | 5,17 | |
| Omsetningsvekst | – | 3,8 % | 3,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 28,5 MNOK | 29,6 MNOK | 30,7 MNOK |
| Driftsresultat | 2,1 MNOK | 1,1 MNOK | 4,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 3,3 MNOK | 2,5 MNOK | 5,5 MNOK |
| Skattekostnad | 0,7 MNOK | 0,6 MNOK | 1,2 MNOK |
| Årsresultat | 2,5 MNOK | 2,0 MNOK | 4,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 35,8 MNOK | 37,1 MNOK | 40,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 34,7 MNOK | 34,7 MNOK | 38,8 MNOK |
| Egenkapital | 25,8 MNOK | 27,6 MNOK | 31,9 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 23,2 MNOK | 25,1 MNOK | 29,3 MNOK |
| Sum gjeld | 10,0 MNOK | 9,5 MNOK | 8,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 9,3 MNOK | 6,6 MNOK | 7,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 7101172.
Videre
Lignende selskaper
- Efaktor AS indeks 76, nr. 200 · sammenlign
- Vestby Avis AS indeks 76, nr. 203 · sammenlign
- Barnfind Technologies AS indeks 76, nr. 205 · sammenlign
- BI Builders AS indeks 75, nr. 208 · sammenlign
- Porsgrunns Dagblad AS indeks 75, nr. 216 · sammenlign