Sumo AS
Score · regnskapsår 2025
35av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 24 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 594 av 2 109 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 091 av 5 786 · Overnatting og servering
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 42 og soliditet 11 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Sumo AS ligger 15 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 2 109 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin 0,2 % (median 5,0 %) og egenkapitalandel 1,0 % (median 19,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 21 MNOK | 17 MNOK |
| Driftsmargin | 0,2 % | 5,0 % |
| Resultatmargin | 102,3 % | 4,6 % |
| Totalrentabilitet | 18,7 % | 14,5 % |
| Egenkapitalandel | 1,0 % | 19,2 % |
| Gjeldsgrad | 100,07 | 2,96 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,20 | 1,04 |
| Omsetningsvekst | −7,3 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 0,60 MNOK | 0,73 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 35 gjør Sumo AS det bedre enn 24 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (2 109 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Sumo AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Sumo AS har score 35 for 2025, rang 4 091 av 5 786 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 61 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 1,20 mot median 1,04.
Svakest: Vekst: persentil 11 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −7,3 % mot median 5,7 %. Soliditet: persentil 11 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 1,0 % mot median 19,2 %.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital. Tallgrunnlag: egenkapitalandel 1,0 % (median 19,2 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Sumo AS med 0,4 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,2 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Sumo AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 51 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −0,3 % | 4,8 % | +0,7 prosentpoeng | +0,4 prosentpoeng | +0,3 prosentpoeng |
| 2025 | 0,2 % | 5,0 % | +0,4 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Sumo AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: overnatting og servering steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Sumo AS økte 0,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: overnatting og servering, årssnitt | 100,0 | 107,9 | 114,0 | 118,8 | 123,1 | 126,9 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +7,9 % | +5,7 % | +4,1 % | +3,6 % | +3,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −0,9 % | −0,3 % | 0,2 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: overnatting og servering steg 2,3 % i 2025; driftsmarginen til Sumo AS økte 0,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: overnatting og servering, årssnitt | 97,0 | 139,7 | 153,5 | 157,8 | 161,5 | 170,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +23,4 % | +44,1 % | +9,9 % | +2,8 % | +2,3 % | +5,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −0,9 % | −0,3 % | 0,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Sumo AS økte 0,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −0,9 % | −0,3 % | 0,2 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Sumo AS økte 0,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −0,9 % | −0,3 % | 0,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Sumo AS økte 0,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −0,9 % | −0,3 % | 0,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: servering (indeks)
Lønnsindeks: servering steg 6,5 % i 2025; driftsmarginen til Sumo AS økte 0,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: servering, årssnitt | 88,0 | 91,3 | 96,4 | 101,5 | 108,1 | 110,6 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +3,8 % | +5,6 % | +5,4 % | +6,5 % | +2,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −0,9 % | −0,3 % | 0,2 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Sumo AS hadde en driftsmargin på 0,2 % og en egenkapitalandel på 1,0 % i 2025, og er nr. 4 091 av 5 786 rangerte selskaper i Overnatting og servering.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2024 til 2025.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 3 MNOK og 124 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,4 | 124 MNOK |
| EV/EBIT | 15,5 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,5 | 3 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 1,0 % (median 19,2 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 5,6 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,6 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 42 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 11 | vekt 25 % |
| Likviditet | 61 | vekt 15 % |
| Vekst | 11 | vekt 15 % |
| Konsistens | 59 | vekt 15 % |
Varighet: 37 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Sumo AS?
Driftsmarginen var 0,2 % i 2025, mot en median på 5,0 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 18,7 %.
Hvor solid er Sumo AS?
Egenkapitalandelen var 1,0 % i 2025 (median 19,2 %). Gjeldsgraden var 100,07 (median 2,96).
Hvordan er likviditeten i Sumo AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,20 i 2025 (median 1,04).
Hvordan står Sumo AS i Overnatting og servering?
Sumo AS er nr. 4 091 av 5 786 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 594 av 2 109. Omsetningen endret seg −7,3 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
22 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Sibus AS.
Konsernregnskap. Sibus AS for 2025: indeks 16 av 100, nr. 14 av 14 konsern. Se konsernregnskapet
Treet viser opptil 4 nivåer under toppen. Store konsern har flere selskaper enn det som vises.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 916069790
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Overnatting og servering (56.110)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 34 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 28. september 2015 11 år i drift
- Aksjekapital
- 0,03 MNOK
- Forretningsadresse
- Neumanns gate 25, 5015 BERGEN
- Kommune
- Bergen rang 8 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Sibus AS (100 %)
Øverste eier: Sibus AS
- Sibus AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Eier flertallet i: Sumo Sandnes AS (100 %), Sumo Solheimsviken AS (100 %), Sumo Åsane AS (100 %), Sumo Vestre Torggate AS (100 %), Sumo Jessheim AS (100 %), Sumo Storo AS (100 %), Sumo Vestkanten AS (100 %), Sumo Hall Toll AS (100 %)
Porteføljen: 15 av selskapene det eier aksjer i har regnskap hos oss, 15 av dem med flertall. Snittindeksen er 34. 0 har negativ egenkapital, og 8 gikk med underskudd siste år.
Har eierandeler i: Strada Bulgara AS (75 %), Sumo Vestre Torggate AS (100 %), Sumo Sandnes AS (100 %), Sumo Solheimsviken AS (100 %), Sumo Åsane AS (100 %), Sumo Jessheim AS (100 %), Sumo Storo AS (100 %), Sumo Vestkanten AS (100 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 37 | 39 | 35 | |
| Rang | 3 301 | 3 639 | 4 091 | |
| Driftsmargin | −0,9 % | −0,3 % | 0,2 % | |
| Totalrentabilitet | 21,4 % | 17,0 % | 18,7 % | |
| Egenkapitalandel | 5,2 % | 3,6 % | 1,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,98 | 1,29 | 1,20 | |
| Omsetningsvekst | – | 1,5 % | −7,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 21,9 MNOK | 22,2 MNOK | 20,6 MNOK |
| Driftsresultat | −0,2 MNOK | −0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 16,6 MNOK | 16,3 MNOK | 21,0 MNOK |
| Skattekostnad | 5,3 MNOK | 4,0 MNOK | 5,2 MNOK |
| Årsresultat | 11,2 MNOK | 12,3 MNOK | 15,8 MNOK |
| Finanskostnader | 13,7 MNOK | 7,7 MNOK | 8,8 MNOK |
| Sum eiendeler | 141,3 MNOK | 141,6 MNOK | 159,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 27,1 MNOK | 28,8 MNOK | 32,5 MNOK |
| Egenkapital | 7,3 MNOK | 5,0 MNOK | 1,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 7,3 MNOK | 5,0 MNOK | 1,5 MNOK |
| Sum gjeld | 134,0 MNOK | 136,5 MNOK | 157,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 27,8 MNOK | 22,3 MNOK | 27,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 6884142.
Videre
Lignende selskaper
- Øvre-Eide Gård AS indeks 35, nr. 4 087 · sammenlign
- Bjørvika Bar og Restaurantutvikling AS indeks 35, nr. 4 089 · sammenlign
- Max Ivan AS indeks 35, nr. 4 090 · sammenlign
- Mamma Pizza Lillestrøm AS indeks 35, nr. 4 092 · sammenlign
- Palé AS indeks 35, nr. 4 096 · sammenlign