Protre AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2025
72av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 90 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 141 av 1 342 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 564 av 5 265 · Industri
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 71 og robusthet 64 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Protre AS ligger 21 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 51 blant 1 342 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 11,8 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel 48,5 % (median 39,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 86 MNOK | 115 MNOK |
| Driftsmargin | 11,8 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | 10,5 % | 4,8 % |
| Totalrentabilitet | 13,6 % | 10,5 % |
| Egenkapitalandel | 48,5 % | 39,3 % |
| Gjeldsgrad | 1,06 | 1,50 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,38 | 1,55 |
| Omsetningsvekst | 35,3 % | 7,1 % |
| Omsetning per ansatt | 3,89 MNOK | 2,95 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 72 gjør Protre AS det bedre enn 90 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (1 342 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Protre AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Protre AS har score 72 for 2025, rang 564 av 5 265 i sektoren.
Sterkest: Vekst: persentil 86 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 35,3 % mot median 7,1 %. Likviditet: persentil 80 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 2,38 mot median 1,55.
Ingen områder ligger klart under sammenlignbare.
Verdt å se nærmere på
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 5,4 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +4,9, bransjen −0,5 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Protre AS med 4,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 5,4 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Protre AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 5 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 6,9 % | 5,4 % | −6,0 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −6,2 prosentpoeng |
| 2025 | 11,8 % | 4,9 % | +4,9 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng | +5,4 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Protre AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Produsentpriser i industrien (indeks (2021 = 100))
Produsentpriser i industrien steg 2,9 % i 2025; driftsmarginen til Protre AS økte 4,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Produsentpriser i industrien, årssnitt | 100,0 | 124,7 | 129,5 | 134,4 | 138,3 | 146,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +10,7 % | +24,7 % | +3,9 % | +3,7 % | +2,9 % | +5,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 12,9 % | 6,9 % | 11,8 % | – |
Kilde: SSB (12462, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Protre AS økte 4,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 12,9 % | 6,9 % | 11,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; driftsmarginen til Protre AS økte 4,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 12,9 % | 6,9 % | 11,8 % | – |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Protre AS økte 4,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 12,9 % | 6,9 % | 11,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: metallvareindustri (indeks)
Lønnsindeks: metallvareindustri steg 5,8 % i 2025; driftsmarginen til Protre AS økte 4,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: metallvareindustri, årssnitt | 88,0 | 91,5 | 96,9 | 102,1 | 108,0 | 112,8 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,1 % | +3,9 % | +6,0 % | +5,4 % | +5,8 % | +4,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 12,9 % | 6,9 % | 11,8 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Protre AS hadde en driftsmargin på 11,8 % og en egenkapitalandel på 48,5 % i 2025, og er nr. 564 av 5 265 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 35 % og driftsmarginen steg fra 6,9 % til 11,8 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 76 MNOK og 86 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 86 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 80 MNOK |
| P/B | 3,0 | 76 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 147 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 100 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | 20 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 80 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 3 % på avkastningskravet gir 32 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Næringskoden har ingen egen børsbransje i tabellen, så multiplene er medianen for sektoren: Machinery, Food Processing, Chemical (Specialty), Building Materials, Packaging & Container.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 71 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 65 | vekt 20 % |
| Likviditet | 80 | vekt 5 % |
| Vekst | 86 | vekt 25 % |
| Konsistens | 53 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 67 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Protre AS?
Driftsmarginen var 11,8 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 13,6 %.
Hvor solid er Protre AS?
Egenkapitalandelen var 48,5 % i 2025 (median 39,3 %). Gjeldsgraden var 1,06 (median 1,50).
Hvordan er likviditeten i Protre AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,38 i 2025 (median 1,55).
Hvordan står Protre AS i Industri?
Protre AS er nr. 564 av 5 265 rangerte selskaper i Industri for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 141 av 1 342. Omsetningen endret seg 35,3 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
24 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Otto Olsen Holding AS.
Konsernregnskap. Otto Olsen Holding AS for 2025: indeks 67 av 100, nr. 46 av 240 konsern. Se konsernregnskapet
Konsernet i tall
- Sektorer
- Handel (9 selskaper), Bygg og anlegg (5 selskaper), Industri (2 selskaper), Transport og lagring (1 selskap), Eiendom (3 selskaper), Teknisk tjenesteyting og forskning (1 selskap) 21 av 24 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 436 i alt. Lillestrøm 256, Ringsaker 63, Drammen 61, Oppdal 29, Ålesund 22, Oslo 5 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Underskudd
- 5 selskaper: Pumpebilen AS, Radonmannen AS, Motto Eiendom AS, Tuen AS, Canes Holding AS
- Endret 2024–2025
- 5 selskaper kom inn i konsernet: Calisto AS, Flexcon AS, Sealteam AS, Flexcon Holding AS, Otretek AS. 3 selskaper gikk ut, blant dem: Radonspesialisten Trondheim AS, Tuenbygg AS.
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
-
Otto Olsen Holding AS
-
Protre AS du er her
- Trondheimsveien 183 AS
- Calisto AS
- Motto Eiendom AS
- Nordre Tangen AS
-
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 923084304
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (16.230)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 22 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 18. juni 2019 7 år i drift
- Aksjekapital
- 2,06 MNOK
- Forretningsadresse
- Engsetdalsvegen 945, 6260 SKODJE (ÅLESUND)
- Kommune
- Ålesund rang 2–6 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 4 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 52,0 % · tre største 84,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Otto Olsen Holding AS (52 %)
Øverste eier: Otto Olsen Holding AS
- Otto Olsen Holding AS · 52,0 %
- Teru Invest AS · 16,0 %
- Mist Invest AS · 16,0 %
- Østhagen Invest AS · 16,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Eier flertallet i: Otretek AS (100 %)
Har eierandeler i: Otretek AS (100 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 82 | 47 | 72 | |
| Rang | 354 | 3 017 | 564 | |
| Driftsmargin | 12,9 % | 6,9 % | 11,8 % | |
| Totalrentabilitet | 20,7 % | 8,1 % | 13,6 % | |
| Egenkapitalandel | 58,7 % | 52,4 % | 48,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,65 | 2,72 | 2,38 | |
| Omsetningsvekst | – | −12,0 % | 35,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 71,9 MNOK | 63,3 MNOK | 85,7 MNOK |
| Driftsresultat | 9,3 MNOK | 4,4 MNOK | 10,1 MNOK |
| Resultat før skatt | 8,6 MNOK | 4,1 MNOK | 9,0 MNOK |
| Skattekostnad | 1,8 MNOK | 0,9 MNOK | 2,0 MNOK |
| Årsresultat | 6,7 MNOK | 3,2 MNOK | 7,0 MNOK |
| Finanskostnader | 0,9 MNOK | 0,5 MNOK | 1,4 MNOK |
| Sum eiendeler | 45,7 MNOK | 57,4 MNOK | 76,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 36,5 MNOK | 49,1 MNOK | 42,7 MNOK |
| Egenkapital | 26,8 MNOK | 30,0 MNOK | 37,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 24,8 MNOK | 28,0 MNOK | 35,0 MNOK |
| Sum gjeld | 18,9 MNOK | 27,3 MNOK | 39,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 13,8 MNOK | 18,1 MNOK | 17,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 7158683.
Videre
Lignende selskaper
- Hrc Europe AS indeks 72, nr. 562 · sammenlign
- Heatwork Norway AS indeks 72, nr. 563 · sammenlign
- Skarpnes AS indeks 72, nr. 566 · sammenlign
- Ikm Subsea Motor Solutions AS indeks 72, nr. 570 · sammenlign
- Simplicity AS indeks 72, nr. 571 · sammenlign