Maintech AS
Score · regnskapsår 2024
64av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 80 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 104 av 506 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 903 av 3 932 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 40 og soliditet 90 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Maintech AS ligger 13 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 506 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 3,7 % (median 5,2 %) og egenkapitalandel 65,5 % (median 30,9 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 96 MNOK | 96 MNOK |
| Driftsmargin | 3,7 % | 5,2 % |
| Resultatmargin | 4,4 % | 5,9 % |
| Totalrentabilitet | 8,0 % | 12,8 % |
| Egenkapitalandel | 65,5 % | 30,9 % |
| Gjeldsgrad | 0,53 | 2,12 |
| Likviditetsgrad 1 | 2,81 | 1,31 |
| Omsetningsvekst | 1,3 % | 8,3 % |
| Omsetning per ansatt | 1,57 MNOK | 2,78 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 64 gjør Maintech AS det bedre enn 80 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (506 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Maintech AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Maintech AS hadde en driftsmargin på 3,7 % og en egenkapitalandel på 65,5 % i 2024, og er nr. 903 av 3 932 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen falt fra 7,7 % til 3,7 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 47 MNOK og 64 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | 47 MNOK |
| EV/EBIT | 15,9 | 64 MNOK |
| P/B | 3,2 | 62 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,4 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 40 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 90 | vekt 25 % |
| Likviditet | 91 | vekt 15 % |
| Vekst | 34 | vekt 15 % |
| Konsistens | 71 | vekt 15 % |
Varighet: 71 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Maintech AS?
Driftsmarginen var 3,7 % i 2024, mot en median på 5,2 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 8,0 %.
Hvor solid er Maintech AS?
Egenkapitalandelen var 65,5 % i 2024 (median 30,9 %). Gjeldsgraden var 0,53 (median 2,12).
Hvordan er likviditeten i Maintech AS?
Likviditetsgrad 1 var 2,81 i 2024 (median 1,31).
Hvordan står Maintech AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Maintech AS er nr. 903 av 3 932 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 104 av 506. Omsetningen endret seg 1,3 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
3 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Prezioso Linjebygg Group (utenlandsk selskap) eier 100 % av aksjene i Linjebygg Norway AS.
Linjebygg Norway AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Linjebygg Norway AS
-
Linjebygg AS
- Maintech AS du er her
-
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 942335229
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (71.129)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 61 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 1. september 1986 40 år i drift
- Aksjekapital
- 1,95 MNOK
- Forretningsadresse
- Brøsetekra 15A, 7069 TRONDHEIM
- Kommune
- Trondheim rang 3 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.maintech.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 7 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 50,8 % · tre største 67,2 %
- Fordeling
- selskaper 51 % · privatpersoner 49 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 25 %
- Eiere over 60 år
- 50 % av personeierne sine aksjer (medianalder 59 år)
- Konsernkjede
-
Eies av: Linjebygg AS (51 %)
Øverste eier: PREZIOSO LINJEBYGG GROUP
- Linjebygg AS · 50,8 %
- 6 privatpersoner · 49,2 %
Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 78 | 64 | 67 | |
| Rang | 421 | 903 | 689 | |
| Driftsmargin | 7,7 % | 3,7 % | 10,2 % | |
| Totalrentabilitet | 14,5 % | 8,0 % | 19,3 % | |
| Egenkapitalandel | 64,3 % | 65,5 % | 49,5 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,70 | 2,81 | 1,94 | |
| Omsetningsvekst | – | 1,3 % | 12,8 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 94,5 MNOK | 95,7 MNOK | 107,9 MNOK |
| Driftsresultat | 7,3 MNOK | 3,5 MNOK | 11,0 MNOK |
| Resultat før skatt | 7,7 MNOK | 4,3 MNOK | 12,7 MNOK |
| Skattekostnad | 1,7 MNOK | 0,9 MNOK | 2,8 MNOK |
| Årsresultat | 6,0 MNOK | 3,3 MNOK | 9,9 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 53,3 MNOK | 54,3 MNOK | 66,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 51,4 MNOK | 52,8 MNOK | 64,7 MNOK |
| Egenkapital | 34,2 MNOK | 35,6 MNOK | 32,7 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 32,3 MNOK | 33,6 MNOK | 30,8 MNOK |
| Sum gjeld | 19,0 MNOK | 18,8 MNOK | 33,4 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 19,0 MNOK | 18,8 MNOK | 33,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 5980445.
Videre
Lignende selskaper
- Nemko Group AS indeks 64, nr. 897 · sammenlign
- Voith Hydro AS indeks 64, nr. 900 · sammenlign
- Nitton93 Norge AS indeks 64, nr. 910 · sammenlign
- Players Management Group AS indeks 63, nr. 926 · sammenlign
- Init Stavanger AS indeks 63, nr. 932 · sammenlign