Normec AS
Score · regnskapsår 2024
48av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 898 av 1 592 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 417 av 4 263 · Industri
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 54 og soliditet 29 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Normec AS ligger 3 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 1 592 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin 7,3 % (median 4,3 %) og egenkapitalandel 27,5 % (median 40,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 23 MNOK | 23 MNOK |
| Driftsmargin | 7,3 % | 4,3 % |
| Resultatmargin | 2,2 % | 4,0 % |
| Totalrentabilitet | 7,2 % | 9,7 % |
| Egenkapitalandel | 27,5 % | 40,6 % |
| Gjeldsgrad | 2,64 | 1,38 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,94 | 1,71 |
| Omsetningsvekst | 11,9 % | 4,1 % |
| Omsetning per ansatt | 1,67 MNOK | 1,57 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 48 gjør Normec AS det bedre enn 44 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 592 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Normec AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hva tallene sier
Normec AS hadde en driftsmargin på 7,3 % og en egenkapitalandel på 27,5 % i 2024, og er nr. 2 417 av 4 263 rangerte selskaper i Industri.
Fra 2023 til 2024: gikk fra underskudd til overskudd før skatt og driftsmarginen steg fra 2,3 % til 7,3 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 1 MNOK og 10 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 22,2 | 1 MNOK |
| EV/EBIT | 18,6 | 6 MNOK |
| P/B | 3,0 | 10 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 7,0 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 0,4 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 54 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 29 | vekt 25 % |
| Likviditet | 59 | vekt 15 % |
| Vekst | 67 | vekt 15 % |
| Konsistens | 35 | vekt 15 % |
Varighet: 43 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Normec AS?
Driftsmarginen var 7,3 % i 2024, mot en median på 4,3 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 7,2 %.
Hvor solid er Normec AS?
Egenkapitalandelen var 27,5 % i 2024 (median 40,6 %). Gjeldsgraden var 2,64 (median 1,38).
Hvordan er likviditeten i Normec AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,94 i 2024 (median 1,71).
Hvordan står Normec AS i Industri?
Normec AS er nr. 2 417 av 4 263 rangerte selskaper i Industri for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 898 av 1 592. Omsetningen endret seg 11,9 % fra året før.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 954188906
- Org.form
- AS
- Sektor
- Industri (28.930)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 14 registrert 10. mai 2026
- Stiftet
- 13. november 1989 36 år i drift
- Aksjekapital
- 1,96 MNOK
- Forretningsadresse
- Kleivi Næringspark, 3570 ÅL
- Kommune
- Ål rang 2 av 33 i KOSTRA-gruppe 5
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.normec.com
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 3
- Største eier
- 22,0 %
- Fordeling
- selskaper 0 % · privatpersoner 50 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Eiere over 60 år
- 12 % av personeierne sine aksjer (medianalder 48 år)
Endring 2007–2025: 26 % av aksjene skiftet eier (0 nye og 0 utgåtte eiere).
Aksjene hos eierne summerer ikke til selskapets totale antall aksjer i kilden.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 38 | 48 | 56 | |
| Rang | 2 884 | 2 417 | 1 685 | |
| Driftsmargin | 2,3 % | 7,3 % | 11,1 % | |
| Totalrentabilitet | 2,2 % | 7,2 % | 11,4 % | |
| Egenkapitalandel | 27,8 % | 27,5 % | 31,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,03 | 1,94 | 2,07 | |
| Omsetningsvekst | – | 11,9 % | 14,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 20,9 MNOK | 23,3 MNOK | 26,7 MNOK |
| Driftsresultat | 0,5 MNOK | 1,7 MNOK | 3,0 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,2 MNOK | 0,5 MNOK | 2,1 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,5 MNOK |
| Årsresultat | −0,1 MNOK | 0,4 MNOK | 1,6 MNOK |
| Finanskostnader | 0,7 MNOK | 1,2 MNOK | 1,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 22,5 MNOK | 24,3 MNOK | 26,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 14,6 MNOK | 16,8 MNOK | 19,5 MNOK |
| Egenkapital | 6,3 MNOK | 6,7 MNOK | 8,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 4,3 MNOK | 4,7 MNOK | 6,3 MNOK |
| Sum gjeld | 16,3 MNOK | 17,6 MNOK | 18,2 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 7,2 MNOK | 8,6 MNOK | 9,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6193345.
Videre
Lignende selskaper
- Alf Hansen AS indeks 48, nr. 2 414 · sammenlign
- M Marcussen Eftf AS indeks 48, nr. 2 415 · sammenlign
- Protomek AS indeks 48, nr. 2 420 · sammenlign
- Lillehammer Bakeri AS indeks 48, nr. 2 421 · sammenlign
- Treko AS indeks 47, nr. 2 422 · sammenlign