Toast AS
Score · regnskapsår 2025
45av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 40 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 270 av 2 119 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 391 av 5 998 · Overnatting og servering
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 17 og soliditet 78 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Toast AS ligger 5 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 2 119 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −23,9 % (median 5,0 %) og egenkapitalandel 46,8 % (median 19,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 18 MNOK | 17 MNOK |
| Driftsmargin | −23,9 % | 5,0 % |
| Resultatmargin | 4,6 % | 4,6 % |
| Totalrentabilitet | 4,9 % | 14,4 % |
| Egenkapitalandel | 46,8 % | 19,3 % |
| Gjeldsgrad | 1,14 | 2,95 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,93 | 1,04 |
| Omsetningsvekst | 4,3 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 0,36 MNOK | 0,73 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 45 gjør Toast AS det bedre enn 40 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (2 119 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Toast AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Toast AS har score 45 for 2025, rang 3 391 av 5 998 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 78 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 46,8 % mot median 19,3 %.
Svakest: Lønnsomhet: persentil 17 mot sammenlignbare, driftsmargin −23,9 % mot median 5,0 %. Likviditet: persentil 39 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,93 mot median 1,04.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,93 (median 1,04).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −23,9 % (median 5,0 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 17,0 prosentpoeng svakere enn for sammenlignbare selskaper: selskapet −16,9, bransjen +0,2 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Toast AS med 16,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 17,0 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Toast AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 2 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −7,0 % | 4,8 % | −17,1 prosentpoeng | +0,4 prosentpoeng | −17,5 prosentpoeng |
| 2025 | −23,9 % | 5,0 % | −16,9 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | −17,0 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Toast AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: overnatting og servering steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Toast AS falt 16,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: overnatting og servering, årssnitt | 100,0 | 107,9 | 114,0 | 118,8 | 123,1 | 126,9 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +7,9 % | +5,7 % | +4,1 % | +3,6 % | +3,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 10,1 % | −7,0 % | −23,9 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: overnatting og servering steg 2,3 % i 2025; driftsmarginen til Toast AS falt 16,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: overnatting og servering, årssnitt | 97,0 | 139,7 | 153,5 | 157,8 | 161,5 | 170,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +23,4 % | +44,1 % | +9,9 % | +2,8 % | +2,3 % | +5,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 10,1 % | −7,0 % | −23,9 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Toast AS falt 16,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 10,1 % | −7,0 % | −23,9 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Toast AS falt 16,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 10,1 % | −7,0 % | −23,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Toast AS falt 16,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 10,1 % | −7,0 % | −23,9 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: servering (indeks)
Lønnsindeks: servering steg 6,5 % i 2025; driftsmarginen til Toast AS falt 16,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: servering, årssnitt | 88,0 | 91,3 | 96,4 | 101,5 | 108,1 | 110,6 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +3,8 % | +5,6 % | +5,4 % | +6,5 % | +2,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 10,1 % | −7,0 % | −23,9 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Toast AS hadde en driftsmargin på −23,9 % og en egenkapitalandel på 46,8 % i 2025, og er nr. 3 391 av 5 998 rangerte selskaper i Overnatting og servering.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen falt fra −7,0 % til −23,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 36 MNOK og 107 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,4 | 36 MNOK |
| EV/EBIT | 15,5 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,5 | 107 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,93 (median 1,04).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −23,9 % (median 5,0 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 8,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,3 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 17 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 78 | vekt 25 % |
| Likviditet | 39 | vekt 15 % |
| Vekst | 44 | vekt 15 % |
| Konsistens | 56 | vekt 15 % |
Varighet: 56 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Toast AS?
Driftsmarginen var −23,9 % i 2025, mot en median på 5,0 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 4,9 %.
Hvor solid er Toast AS?
Egenkapitalandelen var 46,8 % i 2025 (median 19,3 %). Gjeldsgraden var 1,14 (median 2,95).
Hvordan er likviditeten i Toast AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,93 i 2025 (median 1,04). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Toast AS i Overnatting og servering?
Toast AS er nr. 3 391 av 5 998 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 270 av 2 119. Omsetningen endret seg 4,3 % fra året før.
Konsernregnskap · 2025
62 av 100
Rang 5 av 15 konsern i Morning-klasse Mellomstore i Overnatting og servering. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 338 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- 1 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- 4 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 153 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 87 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2025) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 0,3 % | −23,9 % |
| Totalrentabilitet | 7,4 % | 4,9 % |
| Egenkapitalandel | 56,6 % | 46,8 % |
| Likviditetsgrad 1 | 1,24 | 0,93 |
| Omsetningsvekst | 64,9 % | 4,3 % |
Konsernindeks tidligere år: 2023: 77 (5 av 26), 2024: 77 (1 av 17).
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
5 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Fam Gjelseth AS.
Fam Gjelseth AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Fam Gjelseth AS
-
Toast AS du er her
-
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 966004142
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Overnatting og servering (56.110)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 50 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 1. september 1992 34 år i drift
- Aksjekapital
- 0,95 MNOK
- Forretningsadresse
- Aker Brygge, Stranden 3, 0250 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- LEI
- 894500RVWGHU7X01O314 ikke fornyet (utløpt)
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
- Morselskap
- Ingen kjent eier
Kilde: GLEIF (Global Legal Entity Identifier Foundation), hentet 31. oktober 2026. Morselskap er det selskapet selv har rapportert til GLEIF.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 2 (én eier har over halvparten)
- Største eier
- 97,8 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Fam Gjelseth AS (98 %)
Øverste eier: Fam Gjelseth AS
- Fam Gjelseth AS · 97,8 %
- Toast AS · 2,2 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (2 nye og 2 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Fam Gjelseth AS, Toast AS
Utgått (selskaper): Geirr Raaum Holding AS, MAT & Drikke Holding AS
Eier flertallet i: Yokoso AS (100 %), LEKTER`N AS (100 %), Akerrestauranter AS (100 %)
Porteføljen: 6 av selskapene det eier aksjer i har regnskap hos oss, 3 av dem med flertall. Snittindeksen er 55. 0 har negativ egenkapital, og 2 gikk med underskudd siste år.
Har eierandeler i: Futurum Seafood AS (4 %), Orderx AS (2 %), Yokoso AS (100 %), Akerrestauranter AS (100 %), LEKTER`N AS (100 %), Toast AS (2 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 66 | 55 | 45 | |
| Rang | 1 269 | 2 187 | 3 391 | |
| Driftsmargin | 10,1 % | −7,0 % | −23,9 % | |
| Totalrentabilitet | 6,2 % | 12,4 % | 4,9 % | |
| Egenkapitalandel | 41,5 % | 49,2 % | 46,8 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,24 | 0,90 | 0,93 | |
| Omsetningsvekst | – | 11,3 % | 4,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 15,3 MNOK | 17,1 MNOK | 17,8 MNOK |
| Driftsresultat | 1,5 MNOK | −1,2 MNOK | −4,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 2,9 MNOK | 10,2 MNOK | 0,8 MNOK |
| Skattekostnad | 0,6 MNOK | 2,3 MNOK | −0,1 MNOK |
| Årsresultat | 2,3 MNOK | 8,0 MNOK | 1,0 MNOK |
| Finanskostnader | 3,8 MNOK | 3,7 MNOK | 5,1 MNOK |
| Sum eiendeler | 108,7 MNOK | 112,4 MNOK | 120,3 MNOK |
| Omløpsmidler | 78,7 MNOK | 51,6 MNOK | 59,4 MNOK |
| Egenkapital | 45,2 MNOK | 55,4 MNOK | 56,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 42,7 MNOK | 52,9 MNOK | 53,9 MNOK |
| Sum gjeld | 63,6 MNOK | 57,1 MNOK | 64,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 63,6 MNOK | 57,1 MNOK | 64,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 7166939.
Videre
Lignende selskaper
- Honest Food AS indeks 45, nr. 3 385 · sammenlign
- Snedig AS indeks 45, nr. 3 386 · sammenlign
- Almaas Hotell Stord AS indeks 45, nr. 3 388 · sammenlign
- Rarest AS indeks 45, nr. 3 389 · sammenlign
- Per Lunde AS indeks 45, nr. 3 390 · sammenlign