IT Consult AS
Score · regnskapsår 2025
40av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 26 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 537 av 730 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 264 av 3 186 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Gepard · Sprinter
Høy lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 50 og soliditet 22 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
IT Consult AS ligger 10 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 730 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin 3,8 % (median 6,0 %) og egenkapitalandel 13,7 % (median 30,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 208 MNOK | 108 MNOK |
| Driftsmargin | 3,8 % | 6,0 % |
| Resultatmargin | 4,0 % | 6,7 % |
| Totalrentabilitet | 16,9 % | 11,8 % |
| Egenkapitalandel | 13,7 % | 30,0 % |
| Gjeldsgrad | 6,28 | 2,26 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,06 | 1,15 |
| Omsetningsvekst | 1,1 % | 7,5 % |
| Omsetning per ansatt | 5,78 MNOK | 2,97 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 40 gjør IT Consult AS det bedre enn 26 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (730 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- IT Consult AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
IT Consult AS har score 40 for 2025, rang 2 264 av 3 186 i sektoren.
Sterkest: Konsistens: persentil 63 mot sammenlignbare.
Svakest: Soliditet: persentil 22 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 13,7 % mot median 30,0 %. Vekst: persentil 28 mot sammenlignbare, omsetningsvekst 1,1 % mot median 7,5 %.
Verdt å se nærmere på
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til IT Consult AS med 0,1 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,1 poeng. Selskapet gjorde det altså 0,2 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk IT Consult AS samme vei som sammenlignbare selskaper 2 ganger. Omtrent 21 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 3,9 % | 5,9 % | −1,6 prosentpoeng | −0,3 prosentpoeng | −1,3 prosentpoeng |
| 2025 | 3,8 % | 6,0 % | −0,1 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −0,2 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til IT Consult AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til IT Consult AS falt 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,5 % | 3,9 % | 3,8 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til IT Consult AS falt 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,5 % | 3,9 % | 3,8 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til IT Consult AS falt 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,5 % | 3,9 % | 3,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til IT Consult AS falt 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,5 % | 3,9 % | 3,8 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til IT Consult AS falt 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,5 % | 3,9 % | 3,8 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til IT Consult AS falt 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 5,5 % | 3,9 % | 3,8 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
IT Consult AS hadde en driftsmargin på 3,8 % og en egenkapitalandel på 13,7 % i 2025, og er nr. 2 264 av 3 186 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Ingen store endringer i nøkkeltallene fra 2024 til 2025.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 9 MNOK og 63 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 63 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | mangler tall |
| P/B | 2,6 | 9 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
Ingen regler slo ut for dette året.
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 50 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 22 | vekt 25 % |
| Likviditet | 38 | vekt 15 % |
| Vekst | 28 | vekt 15 % |
| Konsistens | 63 | vekt 15 % |
Varighet: 41 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er IT Consult AS?
Driftsmarginen var 3,8 % i 2025, mot en median på 6,0 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 16,9 %.
Hvor solid er IT Consult AS?
Egenkapitalandelen var 13,7 % i 2025 (median 30,0 %). Gjeldsgraden var 6,28 (median 2,26).
Hvordan er likviditeten i IT Consult AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,06 i 2025 (median 1,15).
Hvordan står IT Consult AS i Informasjon og kommunikasjon?
IT Consult AS er nr. 2 264 av 3 186 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 537 av 730. Omsetningen endret seg 1,1 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
8 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Ecit IT Managed Services Holding AS.
Ecit IT Managed Services Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Ecit IT Managed Services Holding AS
-
Itc Holding AS
- IT Consult AS du er her
- Ecit Solutions AS
- Evercom AS
- Core av AS
- Itsjefen AS
- Org.nr. 923164545
-
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 5
- Sum tildelt verdi siden 2024
- 5,0 MNOK
- 1 kontrakter uten oppgitt verdi er ikke med i summen.
- Rammeavtaler
- 3
- Holdt utenfor summen: verdien er en ramme, ikke faktisk kjøp.
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 22. mai 2025 | Digitaliseringsdirektoratet | Kontraktstildeling - Senior backendutvikler til Digital gravferdsmelding - DPS | 5,0 MNOK |
| 28. april 2025 | NORGES BANK | IT konsulenttjenester - Kontraktstildeling | 160,0 MNOK (rammeavtale) |
| 10. mars 2025 | Statens vegvesen | Rammeavtale konsulenttjenester Infrastruktur og drift IT | 0,0 MNOK (rammeavtale) |
| 8. juli 2024 | Norsk rikskringkasting AS | NRK MA3261/19E - Dynamisk innkjøpsordning IKT Konsulenter | verdi ikke oppgitt |
| 24. april 2024 | Direktoratet for samfunnssikkerhet og beredskap (DSB) | Rammeavtale for konsulentbistand innen IKT | verdi ikke oppgitt |
| 16. april 2021 | Statens vegvesen | Rammeavtale bistand infrastruktur og drift IT | 150,0 MNOK (rammeavtale) |
| 13. mai 2020 | Frogn kommune | IKT-konsulenttjenester | 0,0 MNOK |
| 2. oktober 2019 | Ruter As | 2017.956.011- IT Driftskonsulent OOS | 2,2 MNOK |
| 1. august 2019 | Ruter As | Dio - Teknisk testleder-tester- Ny Plattform | 3,8 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 979313284
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.200)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 36 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 21. september 1997 29 år i drift
- Aksjekapital
- 1,46 MNOK
- Forretningsadresse
- Pilestredet 19, 0164 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Itc Holding AS (100 %)
Øverste eier: Ecit IT Managed Services Holding AS
- Itc Holding AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Itc Holding AS
Utgått (selskaper): Software Innovation AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 4. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 40 | 44 | 40 | |
| Rang | 2 068 | 1 986 | 2 264 | |
| Driftsmargin | 5,5 % | 3,9 % | 3,8 % | |
| Totalrentabilitet | 19,2 % | 17,4 % | 16,9 % | |
| Egenkapitalandel | 12,5 % | 13,8 % | 13,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,06 | 1,07 | 1,06 | |
| Omsetningsvekst | – | 8,4 % | 1,1 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 189,7 MNOK | 205,7 MNOK | 208,0 MNOK |
| Driftsresultat | 10,4 MNOK | 7,9 MNOK | 7,9 MNOK |
| Resultat før skatt | 10,8 MNOK | 8,6 MNOK | 8,4 MNOK |
| Skattekostnad | 2,4 MNOK | 1,9 MNOK | 1,9 MNOK |
| Årsresultat | 8,4 MNOK | 6,7 MNOK | 6,5 MNOK |
| Finanskostnader | 0,3 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 57,3 MNOK | 49,4 MNOK | 49,5 MNOK |
| Omløpsmidler | 53,2 MNOK | 45,4 MNOK | 45,4 MNOK |
| Egenkapital | 7,1 MNOK | 6,8 MNOK | 6,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 5,7 MNOK | 5,3 MNOK | 5,3 MNOK |
| Sum gjeld | 50,1 MNOK | 42,6 MNOK | 42,7 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 50,1 MNOK | 42,6 MNOK | 42,7 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 4. november 2026, regnskaps-id 6569573.
Videre
Lignende selskaper
- Sharecat Solutions AS indeks 40, nr. 2 263 · sammenlign
- Link Nordic AS indeks 40, nr. 2 265 · sammenlign
- Kleri 1 AS indeks 40, nr. 2 266 · sammenlign
- Adite AS indeks 40, nr. 2 267 · sammenlign
- Boost AI AS indeks 40, nr. 2 268 · sammenlign