Eccera IT Solutions AS
Score · regnskapsår 2025
16av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 3 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 991 av 1 022 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 030 av 3 133 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 26 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Eccera IT Solutions AS ligger 34 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 022 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −2,3 % (median 4,9 %) og egenkapitalandel −0,1 % (median 34,1 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 26 MNOK | 23 MNOK |
| Driftsmargin | −2,3 % | 4,9 % |
| Resultatmargin | – | 5,0 % |
| Totalrentabilitet | – | 9,2 % |
| Egenkapitalandel | −0,1 % | 34,1 % |
| Gjeldsgrad | – | 1,67 |
| Likviditetsgrad 1 | 1,00 | 1,32 |
| Omsetningsvekst | −31,3 % | 7,8 % |
| Omsetning per ansatt | 1,36 MNOK | 1,76 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 16 gjør Eccera IT Solutions AS det bedre enn 3 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 022 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Eccera IT Solutions AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Eccera IT Solutions AS har score 16 for 2025, rang 3 030 av 3 133 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 26 mot sammenlignbare, driftsmargin −2,3 % mot median 4,9 %.
Svakest: Soliditet: persentil 0 mot sammenlignbare, egenkapitalandel −0,1 % mot median 34,1 %. Vekst: persentil 3 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −31,3 % mot median 7,8 %.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift? Tallgrunnlag: egenkapitalandel −0,1 % (median 34,1 %).
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 1,00 (median 1,32).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Eccera IT Solutions AS med 6,4 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 5,9 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Eccera IT Solutions AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 8 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −8,7 % | 4,4 % | −1,0 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −1,1 prosentpoeng |
| 2025 | −2,3 % | 4,9 % | +6,4 prosentpoeng | +0,5 prosentpoeng | +5,9 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Eccera IT Solutions AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Eccera IT Solutions AS økte 6,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −7,7 % | −8,7 % | −2,3 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Eccera IT Solutions AS økte 6,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −7,7 % | −8,7 % | −2,3 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Eccera IT Solutions AS økte 6,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −7,7 % | −8,7 % | −2,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Eccera IT Solutions AS økte 6,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −7,7 % | −8,7 % | −2,3 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Eccera IT Solutions AS økte 6,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −7,7 % | −8,7 % | −2,3 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Eccera IT Solutions AS økte 6,4 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −7,7 % | −8,7 % | −2,3 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Eccera IT Solutions AS hadde en driftsmargin på −2,3 % og en egenkapitalandel på −0,1 % i 2025, og er nr. 3 030 av 3 133 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen steg fra −37,9 % til −0,1 % og driftsmarginen steg fra −8,7 % til −2,3 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 14,3 | ikke meningsfull |
| P/B | 2,6 | ikke meningsfull |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −0,1 % (median 34,1 %).
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,0 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 1,00 (median 1,32).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 26 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 25 % |
| Likviditet | 25 | vekt 15 % |
| Vekst | 3 | vekt 15 % |
| Konsistens | 26 | vekt 15 % |
Varighet: 15 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Eccera IT Solutions AS?
Driftsmarginen var −2,3 % i 2025, mot en median på 4,9 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var –.
Hvor solid er Eccera IT Solutions AS?
Egenkapitalandelen var −0,1 % i 2025 (median 34,1 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Eccera IT Solutions AS?
Likviditetsgrad 1 var 1,00 i 2025 (median 1,32). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Eccera IT Solutions AS i Informasjon og kommunikasjon?
Eccera IT Solutions AS er nr. 3 030 av 3 133 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 991 av 1 022. Omsetningen endret seg −31,3 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
9 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Eccera Holding AB (utenlandsk selskap) eier 100 % av aksjene i Eccera Nordic Holding AS.
Eccera Nordic Holding AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 0
- Sum tildelt verdi siden 2024
- verdi ikke oppgitt
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 8. november 2022 | Glør IKS | IKT Driftstjenester | 5,8 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 982896932
- Org.form
- AS
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.200)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 19 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 1. januar 2001 25 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Grønnegata 52, 2317 HAMAR
- Kommune
- Hamar rang 1–5 av 13 i KOSTRA-gruppe 10
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.eccera.com
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 0 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Eccera Nordic Holding AS (100 %)
Øverste eier: Eccera Holding AB
- Eccera Nordic Holding AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Eccera Nordic Holding AS
Utgått (selskaper): Arnulf Øien AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 20 | 8 | 16 | |
| Rang | 2 674 | 3 070 | 3 030 | |
| Driftsmargin | −7,7 % | −8,7 % | −2,3 % | |
| Totalrentabilitet | −38,6 % | −63,8 % | – | |
| Egenkapitalandel | 16,0 % | −37,9 % | −0,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,18 | 0,72 | 1,00 | |
| Omsetningsvekst | – | −17,3 % | −31,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 45,6 MNOK | 37,7 MNOK | 25,9 MNOK |
| Driftsresultat | −3,5 MNOK | −3,3 MNOK | −0,6 MNOK |
| Resultat før skatt | −3,6 MNOK | −3,4 MNOK | – |
| Skattekostnad | −0,6 MNOK | 0,0 MNOK | – |
| Årsresultat | −3,3 MNOK | −3,4 MNOK | −0,7 MNOK |
| Finanskostnader | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK | – |
| Sum eiendeler | 8,9 MNOK | 5,1 MNOK | 8,0 MNOK |
| Omløpsmidler | 8,8 MNOK | 5,0 MNOK | 8,0 MNOK |
| Egenkapital | 1,4 MNOK | −1,9 MNOK | 0,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −2,1 MNOK | −5,4 MNOK | −3,5 MNOK |
| Sum gjeld | 7,5 MNOK | 7,0 MNOK | 8,0 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 7,5 MNOK | 7,0 MNOK | 8,0 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6677514.
Videre
Lignende selskaper
- Clarity Consulting Group AS indeks 16, nr. 3 026 · sammenlign
- Resideo Nordics AS indeks 16, nr. 3 028 · sammenlign
- Bbc Studios Nordic Productions AS indeks 16, nr. 3 029 · sammenlign
- Commfides Norge AS indeks 16, nr. 3 031 · sammenlign
- Fenomen X 4 1/2 AS indeks 15, nr. 3 044 · sammenlign