Rutebåten Utsira AS

Org.nr. 984734794 · Utsira · Stiftet 2002 · 16 ansatte

Score · regnskapsår 2024

55av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 61 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Små: 102 av 260 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 357 av 946 · Sjøfart

Profil

Elefant · Forvalter

Lavere lønnsomhet, høy soliditet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 40 og soliditet 69 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode

Mot sektoren

Rutebåten Utsira AS ligger 6 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.

Medianscore 49 blant 260 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin 3,7 % (median 8,3 %) og egenkapitalandel 60,4 % (median 39,9 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 29. oktober 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2024

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2024
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter46 MNOK25 MNOK
Driftsmargin 3,7 % 8,3 % 38 %
Resultatmargin 4,0 % 5,1 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet 6,5 % 8,2 % 43 %
Egenkapitalandel 60,4 % 39,9 % 71 %
Gjeldsgrad 0,66 1,28 68 %
Likviditetsgrad 1 1,87 1,50 58 %
Omsetningsvekst 1,1 % 8,7 % 37 %
Omsetning per ansatt2,90 MNOK1,60 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 55 gjør Rutebåten Utsira AS det bedre enn 61 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (260 selskaper) i 2024.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Rutebåten Utsira AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Analyse · 2024

Hva tallene sier

Rutebåten Utsira AS hadde en driftsmargin på 3,7 % og en egenkapitalandel på 60,4 % i 2024, og er nr. 357 av 946 rangerte selskaper i Sjøfart.

Fra 2023 til 2024: driftsmarginen falt fra 12,3 % til 3,7 % og egenkapitalandelen steg fra 49,7 % til 60,4 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.

Estimert verdi · 2024

Tre enkle metoder

Metodene gir mellom 10 MNOK og 22 MNOK.

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2024): 2,9 MNOK 8,5 25 MNOK 12 MNOK
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2024): 3,7 MNOK
minus netto gjeld −7,7 MNOK
10,3 46 MNOK 22 MNOK
P/B Egenkapital: 19,8 MNOK 1,0 20 MNOK 10 MNOK

Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2024

Verdt å se nærmere på

Ingen regler slo ut for dette året.

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 1,9 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

Ingen avvik funnet i tallene.

Stresstest · 2026

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 6,1 %. Basert på de 7 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2024

Hva scoren består av

Lønnsomhet40 vekt 30 %
Soliditet69 vekt 25 %
Likviditet58 vekt 15 %
Vekst37 vekt 15 %
Konsistens78 vekt 15 %

Varighet: 58 (snitt over 2 år)

Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2024

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Rutebåten Utsira AS?

Driftsmarginen var 3,7 % i 2024, mot en median på 8,3 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var 6,5 %.

Hvor solid er Rutebåten Utsira AS?

Egenkapitalandelen var 60,4 % i 2024 (median 39,9 %). Gjeldsgraden var 0,66 (median 1,28).

Hvordan er likviditeten i Rutebåten Utsira AS?

Likviditetsgrad 1 var 1,87 i 2024 (median 1,50).

Hvordan står Rutebåten Utsira AS i Sjøfart?

Rutebåten Utsira AS er nr. 357 av 946 rangerte selskaper i Sjøfart for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 102 av 260. Omsetningen endret seg 1,1 % fra året før.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
984734794
Org.form
AS
Sektor
Sjøfart (50.102)
Morning selskapsklasse
Små
Ansatte
16 registrert 10. oktober 2026
Stiftet
1. juli 2002 24 år i drift
Aksjekapital
1,20 MNOK
Forretningsadresse
5547 UTSIRA
Kommune
Utsira rang 2 av 8 i KOSTRA-gruppe 16
Siste innsendte regnskap
2025

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 29. oktober 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
1 (én eier)
Største eier
100,0 %
Fordeling
selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
Konsernkjede
Øverste eier: UTSIRA KOMMUNE
  • UTSIRA KOMMUNE · 100,0 %

Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Tallene ble sist hentet 29. oktober 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks615558
Rang274357316
Driftsmargin12,3 %3,7 %0,7 %
Totalrentabilitet16,3 %6,5 %2,4 %
Egenkapitalandel49,7 %60,4 %71,7 %
Likviditetsgrad 12,001,872,10
Omsetningsvekst–1,1 %2,6 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter45,9 MNOK46,4 MNOK47,6 MNOK
Driftsresultat5,7 MNOK1,7 MNOK0,3 MNOK
Resultat før skatt5,6 MNOK1,9 MNOK0,6 MNOK
Skattekostnad1,2 MNOK0,4 MNOK0,1 MNOK
Årsresultat4,4 MNOK1,5 MNOK0,5 MNOK
Finanskostnader0,4 MNOK0,2 MNOK0,0 MNOK
Sum eiendeler36,8 MNOK32,7 MNOK28,3 MNOK
Omløpsmidler18,6 MNOK17,2 MNOK13,4 MNOK
Egenkapital18,3 MNOK19,8 MNOK20,3 MNOK
Opptjent egenkapital17,1 MNOK18,6 MNOK19,1 MNOK
Sum gjeld18,5 MNOK12,9 MNOK8,0 MNOK
Kortsiktig gjeld9,3 MNOK9,2 MNOK6,4 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 29. oktober 2026, regnskaps-id 6169653.