JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2025
67av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 81 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 820 av 4 239 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 238 av 6 735 · Overnatting og servering
Profil
Løve · Leder
Høy lønnsomhet, høy robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 63 og robusthet 73 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS ligger 18 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025.
Medianscore 49 blant 4 230 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025: driftsmargin 4,6 % (median 1,6 %) og egenkapitalandel 60,1 % (median 13,8 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 7 MNOK | 5 MNOK |
| Driftsmargin | 4,6 % | 1,6 % |
| Resultatmargin | 6,7 % | 1,2 % |
| Totalrentabilitet | 11,7 % | 5,7 % |
| Egenkapitalandel | 60,1 % | 13,8 % |
| Gjeldsgrad | 0,66 | 1,97 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,68 | 1,01 |
| Omsetningsvekst | 22,4 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 0,33 MNOK | 0,46 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 67 gjør JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS det bedre enn 81 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (4 239 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS har score 67 for 2025, rang 1 238 av 6 735 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 84 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 60,1 % mot median 13,8 %. Konsistens: persentil 73 mot sammenlignbare.
Svakest: Likviditet: persentil 31 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,68 mot median 1,01.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,5 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,68 (median 1,01).
- Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har? Tallgrunnlag: omsetningsvekst 22,4 % (median 5,7 %); likviditetsgrad 1 0,68 (median 1,01).
- Endringen i driftsmarginen i 2025 var 1,3 prosentpoeng bedre enn for sammenlignbare selskaper: selskapet +0,7, bransjen −0,6 poeng. Det er selskapets eget, ikke noe som rammet hele bransjen.
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS med 0,7 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,6 poeng. Selskapet gjorde det altså 1,3 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 19 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | 3,9 % | 2,3 % | +3,7 prosentpoeng | +0,4 prosentpoeng | +3,3 prosentpoeng |
| 2025 | 4,6 % | 1,6 % | +0,7 prosentpoeng | −0,6 prosentpoeng | +1,3 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: overnatting og servering steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS økte 0,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: overnatting og servering, årssnitt | 100,0 | 107,9 | 114,0 | 118,8 | 123,1 | 126,9 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +7,9 % | +5,7 % | +4,1 % | +3,6 % | +3,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,2 % | 3,9 % | 4,6 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: overnatting og servering steg 2,3 % i 2025; driftsmarginen til JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS økte 0,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: overnatting og servering, årssnitt | 97,0 | 139,7 | 153,5 | 157,8 | 161,5 | 170,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +23,4 % | +44,1 % | +9,9 % | +2,8 % | +2,3 % | +5,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,2 % | 3,9 % | 4,6 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS økte 0,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,2 % | 3,9 % | 4,6 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS økte 0,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,2 % | 3,9 % | 4,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS økte 0,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,2 % | 3,9 % | 4,6 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: servering (indeks)
Lønnsindeks: servering steg 6,5 % i 2025; driftsmarginen til JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS økte 0,7 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: servering, årssnitt | 88,0 | 91,3 | 96,4 | 101,5 | 108,1 | 110,6 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +3,8 % | +5,6 % | +5,4 % | +6,5 % | +2,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 0,2 % | 3,9 % | 4,6 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS hadde en driftsmargin på 4,6 % og en egenkapitalandel på 60,1 % i 2025, og er nr. 1 238 av 6 735 rangerte selskaper i Overnatting og servering.
Fra 2024 til 2025: omsetningen økte med 22 % og egenkapitalandelen falt fra 66,2 % til 60,1 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 3 MNOK og 5 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 19,8 | 3 MNOK |
| EV/EBIT | 16,2 | 3 MNOK |
| P/B | 3,3 | 5 MNOK |
| EV/EBIT: fra selskapsverdi til egenkapital | NOK |
|---|---|
| Selskapsverdi (EV) med børsmultippel | 3 MNOK |
| Selskapsverdi etter størrelsesjustering | 2 MNOK |
| Minus netto gjeld (grovt tall) | −1 MNOK |
| Egenkapitalverdi | 3 MNOK |
Netto gjeld er et grovt tall: langsiktig gjeld minus bankinnskudd. Regnskapet skiller ikke rentebærende gjeld fra annen gjeld, og kortsiktig lånegjeld er ikke med. Størrelsesjusteringen gjelder selskapsverdien, ikke gjelden. Netto gjeld utgjør −45 % av selskapsverdien etter størrelsesjustering, så egenkapitalverdien fra EV/EBIT er følsom for feil i gjeldstallet.
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (56): Restaurant/Dining.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,5 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,68 (median 1,01).
- følg med
Sterk vekst med svak likviditet. Er veksten finansiert, eller binder den opp kapital selskapet ikke har?
Tallgrunnlag: Omsetningsvekst 22,4 % (median 5,7 %); Likviditetsgrad 1 0,68 (median 1,01).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,0 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 63 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 84 | vekt 20 % |
| Likviditet | 31 | vekt 5 % |
| Vekst | 66 | vekt 25 % |
| Konsistens | 73 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 64 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS?
Driftsmarginen var 4,6 % i 2025, mot en median på 1,6 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var 11,7 %.
Hvor solid er JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS?
Egenkapitalandelen var 60,1 % i 2025 (median 13,8 %). Gjeldsgraden var 0,66 (median 1,97).
Hvordan er likviditeten i JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,68 i 2025 (median 1,01). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS i Overnatting og servering?
JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS er nr. 1 238 av 6 735 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 820 av 4 239. Omsetningen endret seg 22,4 % fra året før.
Konkurrenter
De 8 nærmeste konkurrentene i samme næringsgruppe, plassert i samme matrise som sektorsiden: lønnsomhet opp, robusthet mot høyre. Det er disse selskapene konkurrentanalysen og strategirapporten sammenligner med.
| Selskap | Profil | Driftsinntekter | Driftsmargin | Score |
|---|---|---|---|---|
| Hjørnet Bardrift AS | 7 MNOK | −5,2 % | 25 | |
| Rtt AS | 7 MNOK | 12,8 % | 58 | |
| Den Lille Andevinge AS | 7 MNOK | −12,7 % | 19 | |
| Blåveis Stavanger AS | 7 MNOK | −0,2 % | 46 | |
| Osvald Pub AS | 7 MNOK | 10,6 % | 65 | |
| JAVA ESPRESSOBAR & Kaffeforretning AS (dette selskapet) | 7 MNOK | 4,6 % | 67 | |
| Lorden AS | 7 MNOK | −1,2 % | 44 | |
| Sailors Inn AS | 7 MNOK | −0,8 % | 53 | |
| Musikkstuen AS | 6 MNOK | −0,7 % | 33 |
Utvalget er de nærmeste i omsetning innen samme næringskode i bransjen. Ved bestilling kan du bytte ut konkurrenter. Bestill konkurrentanalyse
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
6 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Privatpersoner eier 100 % av aksjene i Arabica AS. Personer vises ikke med navn.
Arabica AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Industri (1 selskap), Handel (2 selskaper), Overnatting og servering (2 selskaper) 5 av 6 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 55 i alt. Oslo 55 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Underskudd
- 1 selskap: Collaborative Coffee Source AS
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
-
Arabica AS
- Java Espressobar & Kaffeforretning AS du er her
- Kaffa AS
- Typica AS
- Mocca Kaffebar & Brenneri AS
- Collaborative Coffee Source AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 987162953
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Overnatting og servering (56.300)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 20 registrert 10. juli 2026
- Stiftet
- 15. juni 2004 22 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Ullevålsveien 47, 0171 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Revisjon
- Revisjon fravalgt fra 2. september 2019
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Arabica AS (100 %)
Øverste eier: privatperson
- Arabica AS · 100,0 %
Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 63 | 62 | 67 | |
| Rang | 1 674 | 1 717 | 1 238 | |
| Driftsmargin | 0,2 % | 3,9 % | 4,6 % | |
| Totalrentabilitet | 3,3 % | 8,8 % | 11,7 % | |
| Egenkapitalandel | 71,3 % | 66,2 % | 60,1 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,83 | 0,80 | 0,68 | |
| Omsetningsvekst | – | 3,0 % | 22,4 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 5,2 MNOK | 5,4 MNOK | 6,6 MNOK |
| Driftsresultat | 0,0 MNOK | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK |
| Resultat før skatt | 0,1 MNOK | 0,3 MNOK | 0,4 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,1 MNOK |
| Årsresultat | 0,1 MNOK | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum eiendeler | 3,2 MNOK | 3,4 MNOK | 3,8 MNOK |
| Omløpsmidler | 0,6 MNOK | 0,8 MNOK | 1,0 MNOK |
| Egenkapital | 2,2 MNOK | 2,3 MNOK | 2,3 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 2,1 MNOK | 2,2 MNOK | 2,2 MNOK |
| Sum gjeld | 0,9 MNOK | 1,2 MNOK | 1,5 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 0,7 MNOK | 1,0 MNOK | 1,5 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6589239.
Videre
Lignende selskaper
- Grand Hotell Hønefoss AS indeks 67, nr. 1 237 · sammenlign
- Holtet Pizza og Kebabhus AS indeks 67, nr. 1 239 · sammenlign
- Vennesund Camping AS indeks 67, nr. 1 242 · sammenlign
- Wasabi Sushi Drammen AS indeks 67, nr. 1 244 · sammenlign
- Lene Hauge AS indeks 67, nr. 1 245 · sammenlign