Bluware AS
Score · regnskapsår 2025
54av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 59 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 300 av 737 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 1 364 av 3 294 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 23 og soliditet 95 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Bluware AS ligger 4 poeng over medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 737 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025: driftsmargin −3,0 % (median 6,0 %) og egenkapitalandel 75,2 % (median 30,0 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 54 MNOK | 108 MNOK |
| Driftsmargin | −3,0 % | 6,0 % |
| Resultatmargin | 7,8 % | 6,7 % |
| Totalrentabilitet | 4,5 % | 11,8 % |
| Egenkapitalandel | 75,2 % | 30,0 % |
| Gjeldsgrad | 0,33 | 2,27 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,63 | 1,16 |
| Omsetningsvekst | – | 7,5 % |
| Omsetning per ansatt | 3,19 MNOK | 2,99 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 54 gjør Bluware AS det bedre enn 59 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (737 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Bluware AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Bluware AS har score 54 for 2025, rang 1 364 av 3 294 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 95 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 75,2 % mot median 30,0 %. Konsistens: persentil 87 mot sammenlignbare.
Svakest: Likviditet: persentil 13 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,63 mot median 1,16. Lønnsomhet: persentil 23 mot sammenlignbare, driftsmargin −3,0 % mot median 6,0 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,6 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,63 (median 1,16).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −3,0 % (median 6,0 %).
- Hva ligger bak svak lønnsomhet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Bluware AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,1 % | – | −3,0 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,1 % | – | −3,0 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,1 % | – | −3,0 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,1 % | – | −3,0 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,1 % | – | −3,0 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 13,1 % | – | −3,0 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Bluware AS hadde en driftsmargin på −3,0 % og en egenkapitalandel på 75,2 % i 2025, og er nr. 1 364 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 10 MNOK og 111 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | 28 MNOK |
| EV/EBIT | 14,3 | 10 MNOK |
| P/B | 2,6 | 111 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,6 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,63 (median 1,16).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −3,0 % (median 6,0 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,3 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 23 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 95 | vekt 25 % |
| Likviditet | 13 | vekt 15 % |
| Vekst | – | mangler data, ikke med |
| Konsistens | 87 | vekt 15 % |
Varighet: 62 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 85 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Bluware AS?
Driftsmarginen var −3,0 % i 2025, mot en median på 6,0 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 4,5 %.
Hvor solid er Bluware AS?
Egenkapitalandelen var 75,2 % i 2025 (median 30,0 %). Gjeldsgraden var 0,33 (median 2,27).
Hvordan er likviditeten i Bluware AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,63 i 2025 (median 1,16). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Bluware AS i Informasjon og kommunikasjon?
Bluware AS er nr. 1 364 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 300 av 737.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Aksjonærregisteret viser ingen norsk flertallseier og ingen datterselskaper for dette selskapet.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 989707906
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 17 registrert 10. september 2026
- Stiftet
- 31. mars 2006 20 år i drift
- Aksjekapital
- 0,40 MNOK
- Forretningsadresse
- 4. etasje, Nedre Vollgate 5, 0158 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- bluware.com
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 100 %
- Konsernkjede
- Øverste eier: Bluwareheadwave Ventures INC.
- Bluwareheadwave Ventures INC. (USA) · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet. Utenlandske eiere har fått over halvparten.
Nye eiere (selskaper): Bluwareheadwave Ventures INC.
Utgått (selskaper): Simula Research Laboratory AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 5. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|
| Indeks | 70 | 54 | |
| Rang | 571 | 1 364 | |
| Driftsmargin | 13,1 % | −3,0 % | |
| Totalrentabilitet | 25,1 % | 4,5 % | |
| Egenkapitalandel | 43,3 % | 75,2 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 1,74 | 0,63 | |
| Omsetningsvekst | – | – |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2025 |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 34,4 MNOK | 54,3 MNOK |
| Driftsresultat | 4,5 MNOK | −1,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 3,9 MNOK | 4,3 MNOK |
| Skattekostnad | 0,9 MNOK | 1,0 MNOK |
| Årsresultat | 3,0 MNOK | 3,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,6 MNOK | 0,9 MNOK |
| Sum eiendeler | 18,0 MNOK | 115,6 MNOK |
| Omløpsmidler | 17,7 MNOK | 15,2 MNOK |
| Egenkapital | 7,8 MNOK | 87,0 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 7,4 MNOK | 75,5 MNOK |
| Sum gjeld | 10,2 MNOK | 28,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 10,2 MNOK | 24,1 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 6854780.
Videre
Lignende selskaper
- Epinova AS indeks 54, nr. 1 351 · sammenlign
- Geomatikk AS indeks 54, nr. 1 361 · sammenlign
- Novacare AS indeks 54, nr. 1 368 · sammenlign
- Aspit AS indeks 54, nr. 1 370 · sammenlign
- Emp Secure AS indeks 54, nr. 1 374 · sammenlign