Ablemagic AS
Score · regnskapsår 2025
8av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 1 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 092 av 1 101 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 3 268 av 3 294 · Informasjon og kommunikasjon
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 6 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Ablemagic AS ligger 42 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 1 101 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −22,1 % (median 4,8 %) og egenkapitalandel −103,0 % (median 34,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 12 MNOK | 22 MNOK |
| Driftsmargin | −22,1 % | 4,8 % |
| Resultatmargin | −27,6 % | 5,0 % |
| Totalrentabilitet | −217,4 % | 9,1 % |
| Egenkapitalandel | −103,0 % | 34,3 % |
| Gjeldsgrad | – | 1,62 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,95 | 1,33 |
| Omsetningsvekst | −21,7 % | 7,9 % |
| Omsetning per ansatt | 1,49 MNOK | 1,81 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 8 gjør Ablemagic AS det bedre enn 1 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 101 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Ablemagic AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Ablemagic AS har score 8 for 2025, rang 3 268 av 3 294 i sektoren.
Sterkest: Likviditet: persentil 21 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,95 mot median 1,33.
Svakest: Soliditet: persentil 0 mot sammenlignbare, egenkapitalandel −103,0 % mot median 34,3 %. Lønnsomhet: persentil 6 mot sammenlignbare, driftsmargin −22,1 % mot median 4,8 %.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift? Tallgrunnlag: egenkapitalandel −103,0 % (median 34,3 %).
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,95 (median 1,33).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −27,6 % (median 5,0 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 falt driftsmarginen til Ablemagic AS med 15,0 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,3 poeng. Selskapet gjorde det altså 15,3 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Ablemagic AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 1 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −7,1 % | 4,5 % | −15,8 prosentpoeng | +0,1 prosentpoeng | −15,8 prosentpoeng |
| 2025 | −22,1 % | 4,8 % | −15,0 prosentpoeng | +0,3 prosentpoeng | −15,3 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Ablemagic AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon steg 4,0 % i 2025; driftsmarginen til Ablemagic AS falt 15,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 100,0 | 103,3 | 108,7 | 112,2 | 116,7 | 120,0 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +3,2 % | +5,3 % | +3,2 % | +4,0 % | +2,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 8,6 % | −7,1 % | −22,1 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon steg 4,6 % i 2025; driftsmarginen til Ablemagic AS falt 15,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: informasjon og kommunikasjon, årssnitt | 99,6 | 111,4 | 126,4 | 128,3 | 134,2 | 141,3 (så langt) |
| Endring fra året før | +14,7 % | +11,8 % | +13,5 % | +1,5 % | +4,6 % | +5,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 8,6 % | −7,1 % | −22,1 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; driftsmarginen til Ablemagic AS falt 15,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 8,6 % | −7,1 % | −22,1 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Ablemagic AS falt 15,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 8,6 % | −7,1 % | −22,1 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Ablemagic AS falt 15,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 8,6 % | −7,1 % | −22,1 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
Lønnsindeks: IT-tjenester (indeks)
Lønnsindeks: IT-tjenester steg 4,4 % i 2025; driftsmarginen til Ablemagic AS falt 15,0 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: IT-tjenester, årssnitt | 84,9 | 87,8 | 92,3 | 97,3 | 101,5 | 105,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +4,9 % | +3,5 % | +5,1 % | +5,4 % | +4,4 % | +3,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | 8,6 % | −7,1 % | −22,1 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Ablemagic AS hadde en driftsmargin på −22,1 % og en egenkapitalandel på −103,0 % i 2025, og er nr. 3 268 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon.
Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen falt fra 48,9 % til −103,0 % og driftsmarginen falt fra −7,1 % til −22,1 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,7 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 14,3 | ikke meningsfull |
| P/B | 2,6 | ikke meningsfull |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −103,0 % (median 34,3 %).
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,95 (median 1,33).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −27,6 % (median 5,0 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −22,1 % (median 4,8 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 11,8 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2026, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2026, med median driftsmargin 4,1 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 6 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 25 % |
| Likviditet | 21 | vekt 15 % |
| Vekst | 7 | vekt 15 % |
| Konsistens | 13 | vekt 15 % |
Varighet: 44 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Ablemagic AS?
Driftsmarginen var −22,1 % i 2025, mot en median på 4,8 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −217,4 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Ablemagic AS?
Egenkapitalandelen var −103,0 % i 2025 (median 34,3 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Ablemagic AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,95 i 2025 (median 1,33). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Ablemagic AS i Informasjon og kommunikasjon?
Ablemagic AS er nr. 3 268 av 3 294 rangerte selskaper i Informasjon og kommunikasjon for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 092 av 1 101. Omsetningen endret seg −21,7 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
2 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Ablemagic AS.
Ablemagic AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Informasjon og kommunikasjon (1 selskap) 1 av 2 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 8 i alt. Trondheim 8 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Negativ egenkapital
- 1 selskap: Ablemagic AS
- Underskudd
- 1 selskap: Ablemagic AS
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
-
Ablemagic AS du er her
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Offentlige kontrakter
- Tildelte kontrakter siden 2024
- 1
- Sum tildelt verdi siden 2024
- 1,6 MNOK
| Dato | Oppdragsgiver | Kunngjøring | Verdi |
|---|---|---|---|
| 29. januar 2026 | NORSK FOLKEMUSEUM | Anskaffelse av utstillingen LEK | 1,6 MNOK |
Basert på kunngjøringer i Doffin. Viser ikke avrop på rammeavtaler eller anskaffelser under kunngjøringsplikt. Verdier er oppgitt av oppdragsgiver.
Kilde: Doffin (DFØ), hentet 27. oktober 2026. Vinnere er koblet på organisasjonsnummer.
Inneholder data under norsk lisens for offentlige data (NLOD 2.0) tilgjengeliggjort av Doffin/Direktoratet for forvaltning og økonomistyring (DFØ). NLOD 2.0
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 991326804
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Informasjon og kommunikasjon (62.100)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 8 registrert 10. juli 2026
- Stiftet
- 19. april 2007 19 år i drift
- Aksjekapital
- 0,15 MNOK
- Forretningsadresse
- Skippergata 11, 7042 TRONDHEIM
- Kommune
- Trondheim rang 3 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 7
- Største eier
- 46,7 % · tre største 70,3 %
- Fordeling
- selskaper 64 % · privatpersoner 36 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 91 %
- Eiere over 60 år
- 0 % av personeierne sine aksjer (medianalder 45 år)
- The Benign Mount Archives AS · 46,7 %
- Ablemagic AS · 8,9 %
- Moum LO AS · 8,7 %
- 4 privatpersoner · 35,7 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (7 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Ablemagic AS, Moum LO AS, The Benign Mount Archives AS
Eier flertallet i: Munti Magic AS (100 %)
Har eierandeler i: Munti Magic AS (100 %), Ablemagic AS (9 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 7. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 80 | 44 | 8 | |
| Rang | 248 | 2 068 | 3 268 | |
| Driftsmargin | 8,6 % | −7,1 % | −22,1 % | |
| Totalrentabilitet | 27,3 % | −15,9 % | −217,4 % | |
| Egenkapitalandel | 65,9 % | 48,9 % | −103,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 2,16 | 1,58 | 0,95 | |
| Omsetningsvekst | – | 3,9 % | −21,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 14,7 MNOK | 15,3 MNOK | 12,0 MNOK |
| Driftsresultat | 1,3 MNOK | −1,1 MNOK | −2,6 MNOK |
| Resultat før skatt | 1,2 MNOK | −0,7 MNOK | −3,3 MNOK |
| Skattekostnad | 0,6 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | 0,7 MNOK | −0,7 MNOK | −3,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,0 MNOK | 0,1 MNOK | 0,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 4,7 MNOK | 3,9 MNOK | 1,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 3,4 MNOK | 3,1 MNOK | 1,3 MNOK |
| Egenkapital | 3,1 MNOK | 1,9 MNOK | −1,4 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 2,9 MNOK | 1,8 MNOK | −1,5 MNOK |
| Sum gjeld | 1,6 MNOK | 2,0 MNOK | 2,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 1,6 MNOK | 2,0 MNOK | 1,3 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 7. november 2026, regnskaps-id 7088486.
Videre
Lignende selskaper
- Loop Academy AS indeks 9, nr. 3 263 · sammenlign
- Windsim AS indeks 8, nr. 3 270 · sammenlign
- Connectmyapps AS indeks 8, nr. 3 271 · sammenlign
- Brandbassador AS indeks 7, nr. 3 274 · sammenlign
- The Social Gaming Group AS indeks 7, nr. 3 275 · sammenlign