Drig AS
Mangler regnskap for 2025. Fristen var 31. juli 2026. Brønnøysundregistrene oppgir ikke når regnskap kom inn, bare siste innsendte år.
Score · regnskapsår 2024
2av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 0 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 356 av 1 361 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 098 av 4 104 · Teknisk tjenesteyting og forskning
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 5 og soliditet 0 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Drig AS ligger 49 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024.
Medianscore 51 blant 1 361 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024: driftsmargin −22,4 % (median 4,8 %) og egenkapitalandel −235,0 % (median 32,6 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 18 MNOK | 19 MNOK |
| Driftsmargin | −22,4 % | 4,8 % |
| Resultatmargin | −25,6 % | 5,2 % |
| Totalrentabilitet | −54,7 % | 12,3 % |
| Egenkapitalandel | −235,0 % | 32,6 % |
| Gjeldsgrad | – | 1,93 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,20 | 1,39 |
| Omsetningsvekst | −47,9 % | 7,5 % |
| Omsetning per ansatt | 1,83 MNOK | 1,55 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 2 gjør Drig AS det bedre enn 0 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (1 361 selskaper) i 2024.
Score 2022–2024
- Drig AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Drig AS har score 2 for 2024, rang 4 098 av 4 104 i sektoren.
Sterkest: Lønnsomhet: persentil 5 mot sammenlignbare, driftsmargin −22,4 % mot median 4,8 %.
Svakest: Soliditet: persentil 0 mot sammenlignbare, egenkapitalandel −235,0 % mot median 32,6 %. Likviditet: persentil 1 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,20 mot median 1,39.
Verdt å se nærmere på
- Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift? Tallgrunnlag: egenkapitalandel −235,0 % (median 32,6 %).
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 5,0 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,20 (median 1,39).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −25,6 % (median 5,2 %).
- Hva ligger bak svak soliditet, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2024 falt driftsmarginen til Drig AS med 27,2 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper falt i median 0,5 poeng. Selskapet gjorde det altså 26,7 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Drig AS samme vei som sammenlignbare selskaper 2 ganger. Omtrent 4 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2023 | 4,8 % | 5,3 % | +127,0 prosentpoeng | +5,3 prosentpoeng | +121,7 prosentpoeng |
| 2024 | −22,4 % | 4,8 % | −27,2 prosentpoeng | −0,5 prosentpoeng | −26,7 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Drig AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 14,5 % i 2024; driftsmarginen til Drig AS falt 27,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 99,0 | 108,8 | 127,9 | 146,4 | 158,3 | 155,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +9,8 % | +9,9 % | +17,5 % | +14,5 % | +8,1 % | −1,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −122,2 % | 4,8 % | −22,4 % | – | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser falt 1,3 % i 2024; driftsmarginen til Drig AS falt 27,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: reklame og markedsundersøkelser, årssnitt | 99,4 | 113,5 | 108,3 | 106,9 | 110,7 | 126,1 (så langt) |
| Endring fra året før | +35,1 % | +14,2 % | −4,6 % | −1,3 % | +3,6 % | +13,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −122,2 % | 4,8 % | −22,4 % | – | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet falt 6,0 % i 2024; driftsmarginen til Drig AS falt 27,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: annen faglig og teknisk virksomhet, årssnitt | 98,3 | 121,6 | 139,4 | 131,0 | 139,1 | 158,0 (så langt) |
| Endring fra året før | +29,9 % | +23,7 % | +14,6 % | −6,0 % | +6,2 % | +13,6 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −122,2 % | 4,8 % | −22,4 % | – | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter steg 3,4 % i 2024; driftsmarginen til Drig AS falt 27,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 100,0 | 103,6 | 107,5 | 111,2 | 114,7 | 119,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +1,2 % | +3,5 % | +3,8 % | +3,4 % | +3,2 % | +4,2 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −122,2 % | 4,8 % | −22,4 % | – | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Oljepris (eksportpris for råolje) (kr per fat)
Oljepris (eksportpris for råolje) falt 2,0 % i 2024; driftsmarginen til Drig AS falt 27,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Oljepris (eksportpris for råolje), årssnitt | 609 | 979 | 877 | 859 | 708 | 881 (så langt) |
| Endring fra året før | +61,1 % | +60,8 % | −10,5 % | −2,0 % | −17,6 % | +24,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −122,2 % | 4,8 % | −22,4 % | – | – |
Kilde: SSB (08799, CC BY 4.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten steg 0,96 prosentpoeng i 2024; driftsmarginen til Drig AS falt 27,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | −122,2 % | 4,8 % | −22,4 % | – | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 1,8 % i 2024; driftsmarginen til Drig AS falt 27,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −122,2 % | 4,8 % | −22,4 % | – | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter (indeks)
Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter steg 5,2 % i 2024; driftsmarginen til Drig AS falt 27,2 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: arkitekter og tekniske konsulenter, årssnitt | 90,5 | 90,9 | 96,0 | 100,9 | 105,6 | 109,2 (så langt) |
| Endring fra året før | +7,4 % | +0,5 % | +5,6 % | +5,2 % | +4,7 % | +3,4 % |
| Selskapets driftsmargin | – | −122,2 % | 4,8 % | −22,4 % | – | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Drig AS hadde en driftsmargin på −22,4 % og en egenkapitalandel på −235,0 % i 2024, og er nr. 4 098 av 4 104 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning.
Fra 2023 til 2024: egenkapitalandelen falt fra −148,7 % til −235,0 % og driftsmarginen falt fra 4,8 % til −22,4 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 18,6 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 15,9 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,2 | ikke meningsfull |
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- kritisk
Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −235,0 % (median 32,6 %).
- kritisk
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 5,0 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,20 (median 1,39).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −25,6 % (median 5,2 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −22,4 % (median 4,8 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 3,5 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
- kritisk Negativ egenkapital
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2021, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2021, med median driftsmargin −0,2 %. Basert på de 8 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 5 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 0 | vekt 25 % |
| Likviditet | 1 | vekt 15 % |
| Vekst | 1 | vekt 15 % |
| Konsistens | 3 | vekt 15 % |
Varighet: 11 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Drig AS?
Driftsmarginen var −22,4 % i 2024, mot en median på 4,8 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −54,7 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Drig AS?
Egenkapitalandelen var −235,0 % i 2024 (median 32,6 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.
Hvordan er likviditeten i Drig AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,20 i 2024 (median 1,39). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Drig AS i Teknisk tjenesteyting og forskning?
Drig AS er nr. 4 098 av 4 104 rangerte selskaper i Teknisk tjenesteyting og forskning for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 356 av 1 361. Omsetningen endret seg −47,9 % fra året før.
Konsernstruktur · 2025
3 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Essegent AS.
Essegent AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Essegent AS
- Drig AS du er her
- Macncarry AS
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 991413723
- Org.form
- AS
- Sektor
- Teknisk tjenesteyting og forskning (74.990)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 10 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 16. juni 2007 19 år i drift
- Aksjekapital
- 30,33 MNOK
- Forretningsadresse
- Nordre Kullerød 5B, 3241 SANDEFJORD
- Kommune
- Sandefjord rang 2–7 av 10 i KOSTRA-gruppe 11
- Siste innsendte regnskap
- 2024
- Nettside
- www.drig.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Essegent AS (100 %)
Øverste eier: Essegent AS
Eieren: flertallseieren Essegent AS (eier 100 %) gikk med underskudd i 2024. Et svakt morselskap kan påvirke datterselskapet gjennom konsernbidrag, lån og garantier. Det er en indikasjon å følge med på, ikke en vurdering av selskapet.
- Essegent AS · 100,0 %
Endring 2007–2025:
100 % av aksjene skiftet eier (1 nye og 1 utgåtte eiere). Flertallseieren er byttet.
Nye eiere (selskaper): Essegent AS
Utgått (selskaper): Lomello Drift AS
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 6. november 2026.
Utvikling år for år · 2022–2024
| Nøkkeltall | 2022 | 2023 | 2024 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 1 | 29 | 2 | |
| Rang | 53 | 3 244 | 4 098 | |
| Driftsmargin | −122,2 % | 4,8 % | −22,4 % | |
| Totalrentabilitet | −175,6 % | 10,8 % | −54,7 % | |
| Egenkapitalandel | −178,2 % | −148,7 % | −235,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,17 | 0,35 | 0,20 | |
| Omsetningsvekst | – | 56,1 % | −47,9 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 22,5 MNOK | 35,0 MNOK | 18,3 MNOK |
| Driftsresultat | −27,4 MNOK | 1,7 MNOK | −4,1 MNOK |
| Resultat før skatt | −28,3 MNOK | −0,3 MNOK | −4,7 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −28,3 MNOK | −0,3 MNOK | −4,7 MNOK |
| Finanskostnader | 1,0 MNOK | 2,3 MNOK | 0,8 MNOK |
| Sum eiendeler | 15,6 MNOK | 18,8 MNOK | 7,1 MNOK |
| Omløpsmidler | 7,3 MNOK | 10,5 MNOK | 4,3 MNOK |
| Egenkapital | −27,7 MNOK | −28,0 MNOK | −16,6 MNOK |
| Opptjent egenkapital | −68,4 MNOK | −68,7 MNOK | −46,9 MNOK |
| Sum gjeld | 43,3 MNOK | 46,8 MNOK | 23,6 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 42,8 MNOK | 30,3 MNOK | 21,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 6. november 2026, regnskaps-id 6336559.
Videre
Lignende selskaper
- Numedal Entreprenør AS indeks 3, nr. 4 094 · sammenlign
- Wireless Instrumentation Systems AS indeks 2, nr. 4 097 · sammenlign
- Reime Biotek AS indeks 2, nr. 4 099 · sammenlign
- Reelwell AS indeks 2, nr. 4 101 · sammenlign
- Stellaire AS indeks 2, nr. 4 102 · sammenlign