Sotbar AS

Org.nr. 992717874 · Trondheim · Stiftet 2008 · 17 ansatte

Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer

Score · regnskapsår 2025

4av 100

Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 0 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?

Rang i Morning-klassen Små: 2 152 av 2 159 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 6 700 av 6 735 · Overnatting og servering

Profil

Bever · Byggmester

Lavere lønnsomhet, lavere robusthet

Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 3 og robusthet 3 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode

Mot sektoren

Sotbar AS ligger 47 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.

Medianscore 51 blant 2 159 selskaper.

Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −11,3 % (median 5,0 %) og egenkapitalandel −298,7 % (median 19,4 %).

Kilde: Regnskapsregisteret og EnhetsregisteretHentet 5. november 2026Meld feil
Nøkkeltall · 2025

Tallene bak scoren

Tallene bak scoren · 2025
MålSelskapetMedianBedre enn
Driftsinntekter12 MNOK16 MNOK
Driftsmargin −11,3 % 5,0 % 5 %
Resultatmargin −11,9 % 4,7 % vises, men teller ikke i indeksen
Totalrentabilitet −145,5 % 14,4 % 0 %
Egenkapitalandel −298,7 % 19,4 % 1 %
Gjeldsgrad – 2,95 ikke sammenlignet
Likviditetsgrad 1 0,14 1,04 1 %
Omsetningsvekst −13,4 % 5,7 % 5 %
Omsetning per ansatt0,69 MNOK0,73 MNOK

Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.

Med indeks 4 gjør Sotbar AS det bedre enn 0 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (2 159 selskaper) i 2025.

Over tid

Score 2023–2025

SelskapetMedian0255075100202320242025
  • Sotbar AS
  • Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Oppsummert analyse

Sotbar AS har score 4 for 2025, rang 6 700 av 6 735 i sektoren.

Sterkest: Konsistens: persentil 11 mot sammenlignbare.

Svakest: Soliditet: persentil 0 mot sammenlignbare, egenkapitalandel −298,7 % mot median 19,4 %. Likviditet: persentil 1 mot sammenlignbare, likviditetsgrad 1 0,14 mot median 1,04.

Verdt å se nærmere på

Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen

Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?

I 2025 falt driftsmarginen til Sotbar AS med 8,4 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 8,6 poeng svakere enn bransjen, av grunner som er dets egne.

Over 2 årsskifter gikk Sotbar AS samme vei som sammenlignbare selskaper 1 ganger. Omtrent 4 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.

Driftsmarginen til Sotbar AS mot sammenlignbare selskaper, år for år
ÅrSelskapetSammenlignbare (median) Endring, selskapetEndring, bransjenSelskapets eget
2024−2,9 %4,9 % +2,9 prosentpoeng +0,4 prosentpoeng +2,5 prosentpoeng
2025−11,3 %5,0 % −8,4 prosentpoeng +0,2 prosentpoeng −8,6 prosentpoeng

Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.

Selskapet og sektorens drivere

Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Sotbar AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.

Tjenestepriser: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))

Tjenestepriser: overnatting og servering steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Sotbar AS falt 8,4 prosentpoeng.

Tjenestepriser: overnatting og servering per år og driftsmarginen til Sotbar AS
Mål202120222023202420252026
Tjenestepriser: overnatting og servering, årssnitt100,0107,9114,0118,8123,1126,9 (så langt)
Endring fra året før–+7,9 %+5,7 %+4,1 %+3,6 %+3,1 %
Selskapets driftsmargin––−5,8 %−2,9 %−11,3 %–

Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden

Omsetningsindeks: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))

Omsetningsindeks: overnatting og servering steg 2,3 % i 2025; driftsmarginen til Sotbar AS falt 8,4 prosentpoeng.

Omsetningsindeks: overnatting og servering per år og driftsmarginen til Sotbar AS
Mål202120222023202420252026
Omsetningsindeks: overnatting og servering, årssnitt97,0139,7153,5157,8161,5170,4 (så langt)
Endring fra året før+23,4 %+44,1 %+9,9 %+2,8 %+2,3 %+5,5 %
Selskapets driftsmargin––−5,8 %−2,9 %−11,3 %–

Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden

Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))

Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Sotbar AS falt 8,4 prosentpoeng.

Konsumprisindeksen per år og driftsmarginen til Sotbar AS
Mål202120222023202420252026
Konsumprisindeksen, årssnitt84,389,294,197,0100,0102,9 (så langt)
Endring fra året før+3,5 %+5,8 %+5,5 %+3,2 %+3,0 %+2,9 %
Selskapets driftsmargin––−5,8 %−2,9 %−11,3 %–

Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden

EUR/NOK (kr)

EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Sotbar AS falt 8,4 prosentpoeng.

EUR/NOK per år og driftsmarginen til Sotbar AS
Mål202120222023202420252026
EUR/NOK, årssnitt10,1610,1011,4211,6211,7211,04 (så langt)
Endring fra året før−5,2 %−0,6 %+13,1 %+1,8 %+0,8 %−5,8 %
Selskapets driftsmargin––−5,8 %−2,9 %−11,3 %–

Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden

Styringsrenten (prosent)

Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Sotbar AS falt 8,4 prosentpoeng.

Styringsrenten per år og driftsmarginen til Sotbar AS
Mål202120222023202420252026
Styringsrenten, årssnitt0,081,323,544,504,304,17 (så langt)
Endring fra året før−0,28 prosentpoeng+1,24 prosentpoeng+2,22 prosentpoeng+0,96 prosentpoeng−0,20 prosentpoeng−0,12 prosentpoeng
Selskapets driftsmargin––−5,8 %−2,9 %−11,3 %–

Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden

Lønnsindeks: servering (indeks)

Lønnsindeks: servering steg 6,5 % i 2025; driftsmarginen til Sotbar AS falt 8,4 prosentpoeng.

Lønnsindeks: servering per år og driftsmarginen til Sotbar AS
Mål202120222023202420252026
Lønnsindeks: servering, årssnitt88,091,396,4101,5108,1110,6 (så langt)
Endring fra året før+3,5 %+3,8 %+5,6 %+5,4 %+6,5 %+2,3 %
Selskapets driftsmargin––−5,8 %−2,9 %−11,3 %–

Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden

Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.

Analyse · 2025

Hva tallene sier

Sotbar AS hadde en driftsmargin på −11,3 % og en egenkapitalandel på −298,7 % i 2025, og er nr. 6 700 av 6 735 rangerte selskaper i Overnatting og servering.

Fra 2024 til 2025: egenkapitalandelen falt fra −145,4 % til −298,7 % og driftsmarginen falt fra −2,9 % til −11,3 %.

Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.

Estimert verdi · 2025

Tre enkle metoder

MetodeGrunnlagMultippelBørsbasisAnslag
P/E Årsresultat (snitt 2023–2025): −0,9 MNOK 19,8 – ikke meningsfull
EV/EBIT Driftsresultat (snitt 2023–2025): −0,8 MNOK 16,2 – ikke meningsfull
P/B Egenkapital: −2,7 MNOK 3,3 – ikke meningsfull

Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (56): Restaurant/Dining.

Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer

Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket

Indikasjoner · 2025

Verdt å se nærmere på

  • kritisk

    Egenkapitalen er negativ. Hvordan skal den styrkes, og hva sier långivere og revisor om fortsatt drift?

    Tallgrunnlag: Egenkapitalandel −298,7 % (median 19,4 %).

  • kritisk

    Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 7,1 ganger omløpsmidlene.

    Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,14 (median 1,04).

  • følg med

    Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?

    Tallgrunnlag: Resultatmargin −11,9 % (median 4,7 %).

  • følg med

    Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?

    Tallgrunnlag: Driftsmargin −11,3 % (median 5,0 %).

Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.

Finanskostnadene var 1,9 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.

Se rente, priser og valuta for sektoren

Datakvalitet

  • kritisk Negativ egenkapital
Stresstest · 2022

Scenarioanalyse: sektorens svakeste år

Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.

Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode

Delindekser · 2025

Hva scoren består av

Lønnsomhet3 vekt 40 %
Soliditet0 vekt 20 %
Likviditet1 vekt 5 %
Vekst7 vekt 25 %
Konsistens11 vekt 10 %

Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?

Varighet: 9 (snitt over 3 år)

Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.

2025

Spørsmål og svar

Hvor lønnsomt er Sotbar AS?

Driftsmarginen var −11,3 % i 2025, mot en median på 5,0 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −145,5 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.

Hvor solid er Sotbar AS?

Egenkapitalandelen var −298,7 % i 2025 (median 19,4 %). Egenkapitalen er negativ, så gjelden er større enn eiendelene.

Hvordan er likviditeten i Sotbar AS?

Likviditetsgrad 1 var 0,14 i 2025 (median 1,04). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.

Hvordan står Sotbar AS i Overnatting og servering?

Sotbar AS er nr. 6 700 av 6 735 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 2 152 av 2 159. Omsetningen endret seg −13,4 % fra året før.

Konsernstruktur · 2025

96 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.

Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Salvesen & Thams Invest AS.

Salvesen & Thams Invest AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.

Konsernet i tall

Sektorer
Industri (10 selskaper), Handel (7 selskaper), Overnatting og servering (30 selskaper), Bygg og anlegg (3 selskaper), Forretningsmessig tjenesteyting (4 selskaper), Eiendom (13 selskaper) og 2 til 69 av 96 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
Ansatte i Norge
1 011 i alt. Trondheim 218, Oslo 192, Midtre Gauldal 109, Røros 87, Steinkjer 64, Levanger 58 og 15 kommuner til Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
Negativ egenkapital
4 selskaper: Sotbar AS, Jordbærpikene Narvik AS, Kompis Lillo Gård AS, Jordbærpikene Madla AS
Underskudd
44 selskaper: Vitux AS, B&B Entreprenør AS, Mylna Sport AS, Nortrafo Production AS, Duun Industrier AS, Jordbærpikene Drift AS …
Endret 2024–2025
8 selskaper kom inn i konsernet, blant dem: Sabrura Markveien AS, Sabrura Triaden AS, Jordbærpikene Buskerud AS, Agendi AS, Duun-Smia AS, Duun Industrier AS. 4 selskaper gikk ut: Vaskehjelp AS, Sabrura Futura AS, Sabrura Ski AS, Digital Markedsplass AS.

Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.

Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.

Fra Enhetsregisteret

Org.nr.
992717874
Org.form
AS
Sektor
Overnatting og servering (56.110)
Morning selskapsklasse
Små
Ansatte
17 registrert 10. oktober 2026
Stiftet
13. mai 2008 18 år i drift
Aksjekapital
0,13 MNOK
Forretningsadresse
Tmv-Kaia 3, 7042 TRONDHEIM
Kommune
Trondheim rang 3 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
Siste innsendte regnskap
2025
Nettside
www.choco.no
Selskapets forretningskommune, Trondheim. Kartet viser kommunen, ikke adressen. Kilde for kart: Kartverket (CC BY 4.0).

Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene

Eierskap og roller

Henter roller …

Kilde: Enhetsregisteret, hentet 1. november 2026. Bare navn vises.

Aksjonærer (2025)

Antall aksjonærer
3 (én eier har over halvparten)
Største eier
70,9 %
Fordeling
selskaper 79 % · privatpersoner 21 % · utenlandske 0 %
Eid fra samme kommune
100 %
Konsernkjede
Eies av: Sbno AS (71 %)
Øverste eier: SALVESEN & Thams Invest AS

Eieren: flertallseieren Sbno AS (eier 71 %) gikk med underskudd i 2025. Et svakt morselskap kan påvirke datterselskapet gjennom konsernbidrag, lån og garantier. Det er en indikasjon å følge med på, ikke en vurdering av selskapet.

Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.

Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.

Feil i dataene?

Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.

Meld feil

Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon

Tallene ble sist hentet 5. november 2026.

Detaljer

Utvikling år for år · 2023–2025

Nøkkeltall202320242025Utvikling
Indeks5194
Rang5 6515 6466 700
Driftsmargin−5,8 %−2,9 %−11,3 %
Totalrentabilitet−46,9 %−43,3 %−145,5 %
Egenkapitalandel−57,2 %−145,4 %−298,7 %
Likviditetsgrad 10,390,220,14
Omsetningsvekst–6,2 %−13,4 %

Regnskapstall

Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).

Nøkkeltall202320242025
Driftsinntekter12,7 MNOK13,5 MNOK11,7 MNOK
Driftsresultat−0,7 MNOK−0,4 MNOK−1,3 MNOK
Resultat før skatt−0,8 MNOK−0,4 MNOK−1,4 MNOK
Skattekostnad0,2 MNOK0,0 MNOK0,0 MNOK
Årsresultat−0,9 MNOK−0,4 MNOK−1,4 MNOK
Finanskostnader0,0 MNOK0,0 MNOK0,1 MNOK
Sum eiendeler1,6 MNOK0,9 MNOK0,9 MNOK
Omløpsmidler0,8 MNOK0,5 MNOK0,5 MNOK
Egenkapital−0,9 MNOK−1,3 MNOK−2,7 MNOK
Opptjent egenkapital−1,4 MNOK−1,8 MNOK−3,2 MNOK
Sum gjeld2,4 MNOK2,2 MNOK3,6 MNOK
Kortsiktig gjeld2,1 MNOK2,1 MNOK3,6 MNOK

Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 5. november 2026, regnskaps-id 7164065.