Olavsgaard Drift AS
Ikke finansiell rådgivning. Indeks, rang, signaler og råd er regelbaserte indikasjoner fra siste innsendte årsregnskap. De er ikke en kredittvurdering, en vurdering av ledelsen eller en anbefaling om å kjøpe, selge eller handle med selskapet. Les mer
Score · regnskapsår 2024
29av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 23 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mikro: 3 052 av 3 983 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 949 av 6 265 · Overnatting og servering
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere robusthet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 25 og robusthet 40 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Olavsgaard Drift AS ligger 21 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024.
Medianscore 50 blant 3 973 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024: driftsmargin −9,9 % (median 2,3 %) og egenkapitalandel 7,4 % (median 14,4 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 5 MNOK | 5 MNOK |
| Driftsmargin | −9,9 % | 2,3 % |
| Resultatmargin | −14,2 % | 1,6 % |
| Totalrentabilitet | −0,1 % | 6,9 % |
| Egenkapitalandel | 7,4 % | 14,4 % |
| Gjeldsgrad | 12,43 | 1,97 |
| Likviditetsgrad 1 | 4,65 | 1,02 |
| Omsetningsvekst | −0,6 % | 6,2 % |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 29 gjør Olavsgaard Drift AS det bedre enn 23 % av selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor (3 983 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Olavsgaard Drift AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor
Hva tallene sier
Olavsgaard Drift AS hadde en driftsmargin på −9,9 % og en egenkapitalandel på 7,4 % i 2024, og er nr. 4 949 av 6 265 rangerte selskaper i Overnatting og servering.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen falt fra 1,3 % til −9,9 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 8 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 15,0 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 14,8 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,8 | 8 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er justert ned for størrelse: en småbedriftspremie på 4 % på avkastningskravet gir 38 % lavere verdi. Det er ikke trukket noen egen rabatt for manglende omsettelighet, fordi premien allerede tar høyde for at selskapet er lite og unotert.
Multiplene er fra børsbransjen som svarer til næringskoden (55): Hotel/Gaming.
Ikke finansiell rådgivning. Verdiintervallet er et grovt modellanslag fra børsmultipler, ikke en verdivurdering, et kursmål eller et pristilbud. Den reelle verdien kan avvike mye. Les mer
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Egenkapitalandelen er svært lav. Vurder om selskapet tåler et dårlig år, og om det trengs mer egenkapital.
Tallgrunnlag: Egenkapitalandel 7,4 % (median 14,4 %).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −14,2 % (median 1,6 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −9,9 % (median 2,3 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 1,4 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,8 %. Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 25 | vekt 40 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 28 | vekt 20 % |
| Likviditet | 96 | vekt 5 % |
| Vekst | 21 | vekt 25 % |
| Konsistens | 36 | vekt 10 % |
Tre mål: lønnsomhet 40 %, vekst 25 %, robusthet 35 %. Hvorfor disse vektene?
Varighet: 35 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 3. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Olavsgaard Drift AS?
Driftsmarginen var −9,9 % i 2024, mot en median på 2,3 % blant selskaper i Morning-klassen Mikro i samme sektor. Totalrentabiliteten var −0,1 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Olavsgaard Drift AS?
Egenkapitalandelen var 7,4 % i 2024 (median 14,4 %). Gjeldsgraden var 12,43 (median 1,97).
Hvordan er likviditeten i Olavsgaard Drift AS?
Likviditetsgrad 1 var 4,65 i 2024 (median 1,02).
Hvordan står Olavsgaard Drift AS i Overnatting og servering?
Olavsgaard Drift AS er nr. 4 949 av 6 265 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mikro er det nr. 3 052 av 3 983. Omsetningen endret seg −0,6 % fra året før.
Konsernregnskap · 2025
37 av 100
Rang 11 av 15 konsern i Morning-klasse Mellomstore i Overnatting og servering. Konsernene rangeres bare mot andre konsern i samme sektor og klasse, ikke mot enkeltselskaper.
- Driftsinntekter, konsern
- 179 MNOK
- Driftsresultat, konsern
- 5 MNOK
- Resultat før skatt, konsern
- 4 MNOK
- Sum eiendeler, konsern
- 76 MNOK
- Egenkapital, konsern
- 16 MNOK
| Nøkkeltall | Konsernet | Selskapet alene (2024) |
|---|---|---|
| Driftsmargin | 2,9 % | – |
| Totalrentabilitet | 7,8 % | – |
| Egenkapitalandel | 20,9 % | – |
| Likviditetsgrad 1 | 0,38 | – |
| Omsetningsvekst | 14,0 % | – |
Konsernindeks tidligere år: 2023: 28 (20 av 26), 2024: 11 (17 av 17).
Samme formler og vekter som selskapsindeksen. Konsern og selskap summeres aldri, og konsernregnskapet er ikke med i sektorsnitt eller selskapsrangeringer.
Kilde: Brønnøysundregistrene, konsernregnskap 2025 (åpne data, NLOD 2.0).
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
18 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Ingen eier har mer enn halvparten av aksjene i Olavsgaard Gruppen AS.
Olavsgaard Gruppen AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Konsernet i tall
- Sektorer
- Overnatting og servering (3 selskaper), Eiendom (6 selskaper) 9 av 18 selskaper i treet har regnskap hos oss. Sektorene er sortert etter selskapenes egen omsetning, som også har salg mellom selskapene i konsernet.
- Ansatte i Norge
- 236 i alt. Lørenskog 123, Lillestrøm 113 Registrerte ansatte i Enhetsregisteret, etter kommunen der selskapet har forretningsadresse. Ansatte kan arbeide andre steder.
- Underskudd
- 4 selskaper: Losby Gods AS, Olavsgaard Drift AS, Olavsgaard Næringsbygg AS, Masserud Utvikling AS
Et datterselskap med negativ egenkapital eller underskudd kan være dekket av konsernet, for eksempel med konsernbidrag eller garantier. Det er en indikasjon på hva som er verdt å spørre om, ikke en vurdering.
-
Olavsgaard Gruppen AS
-
Olavsgaard Drift AS du er her
-
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 856367932
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Overnatting og servering (55.100)
- Morning selskapsklasse
- Mikro
- Ansatte
- 0–4 (ikke registrert)
- Stiftet
- 26. november 1989 36 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Hvamstubben 11, 2013 SKJETTEN (LILLESTRØM)
- Kommune
- Lillestrøm rang 7 av 11 i KOSTRA-gruppe 12
- Siste innsendte regnskap
- 2025
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 2. november 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Olavsgaard Gruppen AS (100 %)
Øverste eier: Olavsgaard Gruppen AS
- Olavsgaard Gruppen AS · 100,0 %
Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.
Eier flertallet i: Olavsgaard Hotell AS (100 %), Losby Gods AS (100 %)
Porteføljen: 3 av selskapene det eier aksjer i har regnskap hos oss, 2 av dem med flertall. Snittindeksen er 49. 0 har negativ egenkapital, og 1 gikk med underskudd siste år.
Har eierandeler i: Olavsgaard Hotell AS (100 %), Losby Gods AS (100 %), De Historiske AS (3 %), Accessit AS (33 %)
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Er dette ditt selskap? Foreslå endringer eller legg til informasjon
Tallene ble sist hentet 30. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 41 | 29 | 53 | |
| Rang | 3 575 | 4 949 | 3 037 | |
| Driftsmargin | 1,3 % | −9,9 % | 1,5 % | |
| Totalrentabilitet | 1,0 % | −0,1 % | 1,8 % | |
| Egenkapitalandel | 8,9 % | 7,4 % | 10,0 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,71 | 4,65 | 9,79 | |
| Omsetningsvekst | – | −0,6 % | 13,7 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 4,7 MNOK | 4,7 MNOK | 5,4 MNOK |
| Driftsresultat | 0,1 MNOK | −0,5 MNOK | 0,1 MNOK |
| Resultat før skatt | −0,1 MNOK | −0,7 MNOK | −0,1 MNOK |
| Skattekostnad | 0,0 MNOK | −0,1 MNOK | 0,0 MNOK |
| Årsresultat | −0,1 MNOK | −0,5 MNOK | −0,1 MNOK |
| Finanskostnader | 0,6 MNOK | 0,6 MNOK | 0,7 MNOK |
| Sum eiendeler | 41,7 MNOK | 48,7 MNOK | 35,4 MNOK |
| Omløpsmidler | 1,4 MNOK | 0,2 MNOK | 4,3 MNOK |
| Egenkapital | 3,7 MNOK | 3,6 MNOK | 3,5 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 3,6 MNOK | 3,5 MNOK | 3,4 MNOK |
| Sum gjeld | 38,0 MNOK | 45,1 MNOK | 31,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 2,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,4 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 30. oktober 2026, regnskaps-id 6280749.
Videre
Lignende selskaper
- Sol Café AS indeks 29, nr. 4 945 · sammenlign
- Eikum Hotell Drift AS indeks 29, nr. 4 946 · sammenlign
- Mjøndalen Pizzadrift AS indeks 29, nr. 4 947 · sammenlign
- Beijing House BØ AS indeks 29, nr. 4 950 · sammenlign
- Sjølystveien Vakt AS indeks 29, nr. 4 951 · sammenlign