Industri
FølgLast ned sektorrapport (PDF)1 960 selskaper rangert mot jevnbyrdige i fire Morning selskapsklasser. Regnskapsår 2023. Kilde: Brønnøysundregistrene. Metode
Rangering · 2023 · Morning-klasse Store
Rangen er rangen i klassen. Har klassen færre enn ti selskaper, sammenlignes de med hele sektoren. Hele rangeringen · Pressemodus
Største bevegelser · Morning-klasse Store
- Aludyne Norway AS+28
Fra 2022 til 2023: egenkapitalandelen steg fra −58,8 % til 25,2 % og driftsmarginen steg fra −15,7 % til 4,4 %.
Topplister i sektoren · 2023 · Morning-klasse Store
De fem største selskapene står for 21 % av omsetningen i sektoren. Samlet resultat før skatt for de 257 rangerte selskapene: 69 981 MNOK.
Størst omsetning
- Hydro Aluminium ASdatterselskap av Norsk Hydro ASA 72 748 MNOK
- Yara Norge ASdatterselskap av Yara International ASA 19 980 MNOK
- KONGSBERG DEFENCE & Aerospace AS 14 027 MNOK
- Aibel AS 13 959 MNOK
- Ewos AS 13 071 MNOK
Driftsinntekter.
Høyest driftsmargin
- Pharmaq AS 60,6 %
- Life Technologies AS 55,2 %
- The Quartz Corp AS 51,3 %
- Sperre Air Power AS 31,3 %
- Wacker Chemicals Norway AS 31,2 %
Driftsresultat delt på driftsinntekter.
Størst overskudd
- Hydro Aluminium ASdatterselskap av Norsk Hydro ASA 16 659 MNOK
- Yara International ASA 13 950 MNOK
- GE Healthcare AS 3 210 MNOK
- KONGSBERG DEFENCE & Aerospace AS 2 345 MNOK
- Jotun A/S 2 253 MNOK
Resultat før skatt.
Størst underskudd
- Glencore Nikkelverk AS −1 057 MNOK
- Macgregor Norway AS −759 MNOK
- Nord Gas Solutions Norway AS −529 MNOK
- Nexans Norway AS −516 MNOK
- Yara Norge ASdatterselskap av Yara International ASA −494 MNOK
Resultat før skatt, de største negative.
Mest solide
- Pharmaq AS 88,1 %
- Nordox AS 88,1 %
- Elkem Carbon AS 87,7 %
- Vajda-Papir Scandinavia AS 86,8 %
- Boliden Odda AS 84,5 %
Egenkapitalandel: egenkapital delt på sum eiendeler.
Raskest vekst
Ingen selskaper oppfyller kravet i år.
Omsetningsvekst fra året før, bare fra minst 10 MNOK i omsetning.
Største fall i omsetning
- Aludyne Norway AS −24,6 %
Fall i omsetning fra året før, bare fra minst 10 MNOK i omsetning.
Største klatrere
- Aludyne Norway AS +27,9 poeng
Endring i indekspoeng fra året før.
Største fallere
Krever indeks for to regnskapsår.
Endring i indekspoeng fra året før.
Flest ansatte
- KONGSBERG DEFENCE & Aerospace AS 4 737
- Aibel AS 3 872
- Hydro Aluminium ASdatterselskap av Norsk Hydro ASA 3 734
- Kongsberg Maritime AS 3 681
- Technipfmc Norge AS 2 515
Ansatte etter Enhetsregisteret.
Høyest omsetning per ansatt
- Fatland Salg AS 470,3 MNOK
- Prima Slakt AS 142,2 MNOK
- Mowi Feed AS 95,0 MNOK
- Framo AS 36,4 MNOK
- Elopak ASA 35,2 MNOK
Bare selskaper med minst 5 ansatte.
Listene gjelder rangerte selskaper i klassen: operative selskaper med minst 1 MNOK i omsetning, uten holdingselskaper og ekskluderte. Lister over størrelse (omsetning, resultat, ansatte) teller hvert konsern én gang. Kilde: Brønnøysundregistrene. Beløp i andre valutaer er regnet om med Norges Banks kurser.
Posisjonene i sektoren · 2023 · Morning-klasse Store
Hvert selskap plasseres etter lønnsomhet og soliditet, målt som plassering fra 0 til 100 mot de andre i samme sektor og Morning selskapsklasse. Boblen viser omsetningen. Hold over eller trykk på en boble for tallene, filtrer på profil eller søk etter et selskap.
Boblestørrelse viser relativ omsetning, ikke eksakte tall. Stiplede linjer viser hvor de 1 selskapene som flyttet seg mest, sto i 2022 (liten ring).
- Aludyne Norway AS lønnsomhet 19 → 59, soliditet 0 → 34
Løve · LederHøy lønnsomhet, høy soliditet
Gepard · SprinterHøy lønnsomhet, lavere soliditet
Elefant · ForvalterLavere lønnsomhet, høy soliditet
Bever · ByggmesterLavere lønnsomhet, lavere soliditet
Vis posisjonene som liste
Oppsummering · regnskapsår 2023 · Morning-klasse Store
Median driftsmargin i sektoren er 5,4 %. 3 av 258 selskaper har negativ egenkapital. Median egenkapitalandel er 32,9 %.
Alle tall gjelder regnskapsåret 2023. Rangert: 258 operative selskaper. Holdingselskaper, ekskluderte og selskaper uten nok data vises, men får ikke rang. Slik leser du indeksen
Summen teller hvert konsern én gang: 1 datterselskaper (817 MNOK i omsetning) er holdt utenfor summer og størrelseslister fordi morselskapet i sektoren har minst like stor omsetning, slik at salget kan gå gjennom morselskapet. De er rangert som vanlig. Metode
- 7 selskaper rapporterer i annen valuta. Omsetningen er regnet om med snittkurs for regnskapsperioden og utgjør 5 % av summen.
Klatrere og stupere · Morning-klasse Store
Endring i rang fra 2022 til 2023, for 1 selskaper som er rangert begge år.
Klatrere
Ingen.
Stupere
- 121Aludyne Norway ASfra plass 1 til 12251
Utmerkelser · 2023 · Morning-klasse Store
Trenger oppmerksomhet · 2023 · Morning-klasse Store
102 selskaper har minst ett varselsignal. Viser de 15 viktigste.
- kritiskMacgregor Norway ASNegativ egenkapital · Likviditetsgrad under 1 (0,90) · Underskudd før skatt
- kritiskNordicepod ASNegativ egenkapital · Underskudd før skatt
- kritiskVard Interiors ASNegativ egenkapital · Likviditetsgrad under 1 (0,91)
- følg medVard Group ASSvært lav egenkapitalandel (0,2 %) · Likviditetsgrad under 1 (0,74) · Underskudd før skatt
- følg medNord Gas Solutions Norway ASSvært lav egenkapitalandel (1,3 %) · Likviditetsgrad under 1 (0,92) · Underskudd før skatt
- følg med7 Steel Service Norway ASSvært lav egenkapitalandel (3,7 %) · Likviditetsgrad under 1 (0,61) · Underskudd før skatt
- følg medSpenncon ASSvært lav egenkapitalandel (9,9 %) · Likviditetsgrad under 1 (0,50) · Underskudd før skatt
- følg medYara Norge ASLikviditetsgrad under 1 (0,81) · Underskudd før skatt
- følg medNexans Norway ASLikviditetsgrad under 1 (0,60) · Underskudd før skatt
- følg medFatland Salg ASSvært lav egenkapitalandel (0,2 %) · Likviditetsgrad under 1 (1,00)
- følg medBenteler Automotive Raufoss ASSvært lav egenkapitalandel (0,3 %) · Underskudd før skatt
- følg medDen Stolte Hane ASSvært lav egenkapitalandel (7,8 %) · Likviditetsgrad under 1 (0,86)
- følg medGlencore Nikkelverk ASLikviditetsgrad under 1 (0,58) · Underskudd før skatt
- følg medNorsk Kylling ASSvært lav egenkapitalandel (10,0 %) · Underskudd før skatt
- følg medPipelife Norge ASSvært lav egenkapitalandel (7,6 %) · Likviditetsgrad under 1 (0,99)
Kart over sektoren · 2023 · Morning-klasse Store
Lønnsomhet mot soliditet for de rangerte selskapene. Størrelsen viser omsetning. Koral trekant: negativ egenkapital. Klikk for å åpne selskapet. Ytterpunkter er lagt på kanten.
Vis tallene i kartet som tabell
| Selskap | Driftsmargin | Egenkapitalandel | Omsetning |
|---|---|---|---|
| Pharmaq AS | 60,6 % | 88,1 % | 2 180 MNOK |
| Elkem Carbon AS | 30,7 % | 87,7 % | 1 596 MNOK |
| Norrøna Sport AS | 14,0 % | 75,0 % | 696 MNOK |
| HD Solskjerming AS | 27,3 % | 59,3 % | 950 MNOK |
| SG Armaturen AS | 20,6 % | 65,9 % | 1 557 MNOK |
| Flir Unmanned Aerial Systems AS | 17,8 % | 62,7 % | 577 MNOK |
| Comrod AS | 21,7 % | 65,4 % | 530 MNOK |
| Roquette Norway AS | 26,1 % | 59,2 % | 2 010 MNOK |
| Sleipner Motor AS | 12,5 % | 59,2 % | 647 MNOK |
| Vajda-Papir Scandinavia AS | 11,6 % | 86,8 % | 502 MNOK |
| Eltek Norway AS | 8,7 % | 83,4 % | 1 426 MNOK |
| Ineos Bamble AS | 18,5 % | 76,5 % | 595 MNOK |
| Air Products AS | 26,5 % | 47,2 % | 702 MNOK |
| Nordox AS | 7,1 % | 88,1 % | 1 721 MNOK |
| The Quartz Corp AS | 51,3 % | 38,4 % | 2 461 MNOK |
| Washington Mills AS | 21,6 % | 49,7 % | 949 MNOK |
| Kongsberg Aviation Maintenance Services AS | 22,4 % | 58,0 % | 1 011 MNOK |
| Kongsberg Discovery AS | 12,3 % | 63,8 % | 3 552 MNOK |
| Poly Har AS | 9,7 % | 58,1 % | 515 MNOK |
| Norske Skog Skogn AS | 14,9 % | 44,4 % | 3 532 MNOK |
| GE Healthcare AS | 25,9 % | 68,4 % | 12 316 MNOK |
| Hatteland Technology AS | 11,6 % | 50,0 % | 846 MNOK |
| Basf AS | 20,9 % | 83,4 % | 1 820 MNOK |
| Moelven Våler AS | 6,8 % | 66,5 % | 663 MNOK |
| Framo Services AS | 12,2 % | 46,0 % | 1 180 MNOK |
| Matbørsen AS | 4,5 % | 70,6 % | 776 MNOK |
| Ragasco AS | 12,0 % | 46,5 % | 663 MNOK |
| Bergen Engines AS | 17,6 % | 60,6 % | 1 974 MNOK |
| Gkn Aerospace Norway AS | 24,3 % | 40,0 % | 1 694 MNOK |
| Inntre Kjeldstad AS | 2,9 % | 77,8 % | 713 MNOK |
| Norgips Norge AS | 10,4 % | 61,3 % | 1 071 MNOK |
| Jets Vacuum AS | 23,4 % | 42,3 % | 602 MNOK |
| GC Rieber Vivomega AS | 29,1 % | 50,6 % | 833 MNOK |
| Jotron AS | 9,2 % | 51,9 % | 653 MNOK |
| JOH. Johannson Kaffe AS | 6,8 % | 59,8 % | 1 328 MNOK |
| Eramet Norway AS | 5,7 % | 81,5 % | 6 877 MNOK |
| Møre Trafo AS | 15,8 % | 38,3 % | 829 MNOK |
| Loe Betongelementer AS | 10,0 % | 45,5 % | 675 MNOK |
| Sunde AS | 8,7 % | 46,2 % | 1 576 MNOK |
| Grilstad AS | 4,7 % | 66,6 % | 1 861 MNOK |
| Tinde Hytter AS | 13,6 % | 37,6 % | 508 MNOK |
| Glava AS | 12,0 % | 53,1 % | 1 707 MNOK |
| Mapei AS | 5,1 % | 47,8 % | 1 264 MNOK |
| 7 Steel Nordic Manufacturing AS | 6,7 % | 52,3 % | 4 702 MNOK |
| Chemring Nobel AS | 18,8 % | 46,3 % | 576 MNOK |
| Jotun A/S | 3,1 % | 63,4 % | 4 642 MNOK |
| Hydro Extrusion Norway AS | 4,3 % | 56,8 % | 539 MNOK |
| Autronica Fire and Security AS | 13,5 % | 45,1 % | 1 213 MNOK |
| Furuseth AS | 3,9 % | 52,8 % | 1 259 MNOK |
| AS Rockwool | 7,8 % | 67,5 % | 1 381 MNOK |
| Jæder AS | 6,4 % | 48,5 % | 1 029 MNOK |
| Hunton Fiber AS | 7,3 % | 47,4 % | 592 MNOK |
| Glomma Papp AS | 8,1 % | 43,4 % | 697 MNOK |
| Speira AS | 8,8 % | 35,1 % | 6 293 MNOK |
| Fatland Ølen AS | 2,9 % | 57,3 % | 4 041 MNOK |
| Boliden Odda AS | 25,1 % | 84,5 % | 2 096 MNOK |
| Framo Fusa AS | 17,0 % | 46,8 % | 1 670 MNOK |
| Sperre Air Power AS | 31,3 % | 29,7 % | 587 MNOK |
| Hallingplast AS | 6,6 % | 47,3 % | 758 MNOK |
| Egersund Net AS | 11,1 % | 41,0 % | 723 MNOK |
| Norsk Stål AS | 0,6 % | 67,6 % | 2 370 MNOK |
| 3B-Fibreglass Norway AS | 11,1 % | 54,3 % | 790 MNOK |
| Findus Norge AS | 5,9 % | 52,7 % | 1 424 MNOK |
| Shawcor Norway AS | 16,4 % | 32,9 % | 574 MNOK |
| Linde Gas AS | 28,3 % | 32,8 % | 2 042 MNOK |
| Ineos Tyssedal AS | 14,8 % | 54,5 % | 1 568 MNOK |
| Ekornes AS | 2,6 % | 59,2 % | 2 524 MNOK |
| Jacobs Douwe Egberts Norge AS | 2,9 % | 70,5 % | 1 382 MNOK |
| Imenco AS | 11,7 % | 30,5 % | 524 MNOK |
| Smurfit Westrock Norge AS | 7,8 % | 65,2 % | 710 MNOK |
| Bewi Insulation Norge AS | −3,8 % | 69,9 % | 634 MNOK |
| Kverneland Group Operations Norway AS | 7,8 % | 69,0 % | 1 058 MNOK |
| Wilhelmsen Chemicals AS | 9,3 % | 54,3 % | 904 MNOK |
| Noralf AS | 5,7 % | 46,7 % | 583 MNOK |
| Fjordkjøkken AS | 4,3 % | 64,1 % | 641 MNOK |
| Bergene Holm AS | 1,1 % | 60,8 % | 1 891 MNOK |
| Norske Skog Saugbrugs AS | −3,1 % | 69,7 % | 3 088 MNOK |
| Flexit AS | 3,3 % | 60,5 % | 634 MNOK |
| Nordic Semiconductor ASA | −4,2 % | 69,9 % | 5 367 MNOK |
| Bilfinger Norway AS | 5,9 % | 41,6 % | 2 112 MNOK |
| Vipo AS | 17,3 % | 32,9 % | 934 MNOK |
| Hydro Aluminium AS | 11,5 % | 63,4 % | 72 748 MNOK |
| Borregaard AS | 18,9 % | 36,1 % | 5 434 MNOK |
| Forestia AS | 13,4 % | 26,5 % | 1 035 MNOK |
| Alcoa Norway AS | 5,0 % | 47,1 % | 9 978 MNOK |
| Viking Life-Saving Equipment Norway AS | 8,8 % | 34,0 % | 1 191 MNOK |
| Fatland Jæren AS | 2,1 % | 42,4 % | 2 652 MNOK |
| Unger Fabrikker AS | 1,4 % | 58,6 % | 835 MNOK |
| Mørenot Fishery AS | 7,5 % | 47,9 % | 532 MNOK |
| GE Vingmed Ultrasound AS | 7,4 % | 49,3 % | 1 747 MNOK |
| Framo Flatøy AS | 12,8 % | 32,9 % | 1 599 MNOK |
| ORKLA HOME & Personal Care AS | 11,0 % | 39,9 % | 1 609 MNOK |
| Norautron AS | 3,0 % | 45,9 % | 854 MNOK |
| Wacker Chemicals Norway AS | 31,2 % | 42,0 % | 3 472 MNOK |
| Indra Navia AS | 11,6 % | 26,2 % | 806 MNOK |
| Laerdal Medical AS | 8,1 % | 29,4 % | 2 489 MNOK |
| Lerum AS | 3,8 % | 47,2 % | 809 MNOK |
| Raufoss Aluminium AS | 4,0 % | 33,4 % | 666 MNOK |
| Enrx AS | 12,6 % | 29,1 % | 674 MNOK |
| Parat Halvorsen AS | 15,6 % | 23,4 % | 594 MNOK |
| Heidelberg Materials Prefab Norge AS | 2,5 % | 57,2 % | 1 617 MNOK |
| Maarud AS | 7,2 % | 44,4 % | 1 014 MNOK |
| Andritz Hydro AS | 4,5 % | 30,1 % | 748 MNOK |
| Moelven Soknabruket AS | 1,8 % | 41,0 % | 673 MNOK |
| Nammo Raufoss AS | 13,1 % | 32,6 % | 2 865 MNOK |
| Glamox AS | 10,8 % | 25,3 % | 2 066 MNOK |
| Flokk AS | 8,2 % | 56,2 % | 928 MNOK |
| Westcontrol AS | 10,9 % | 25,0 % | 1 140 MNOK |
| Tibnor AS | 0,2 % | 43,3 % | 2 195 MNOK |
| Synnøve Finden AS | 11,9 % | 27,5 % | 1 795 MNOK |
| RANHEIM PAPER & Board AS | 7,7 % | 33,5 % | 915 MNOK |
| Andersen Mek Verksted AS | 6,8 % | 36,5 % | 786 MNOK |
| Framo AS | 16,7 % | 23,6 % | 3 821 MNOK |
| Life Technologies AS | 55,2 % | 25,8 % | 2 149 MNOK |
| Mascot Høie AS | 10,1 % | 21,8 % | 512 MNOK |
| Abbott Diagnostics Technologies AS | −0,5 % | 79,2 % | 1 380 MNOK |
| Finnfjord AS | 0,1 % | 39,5 % | 1 382 MNOK |
| Saferoad Vik Ørsta AS | 4,5 % | 40,3 % | 715 MNOK |
| Brunvoll AS | 11,3 % | 23,8 % | 1 112 MNOK |
| Omya Hustadmarmor AS | 1,4 % | 49,1 % | 1 302 MNOK |
| Protan AS | 5,1 % | 40,3 % | 1 134 MNOK |
| Aludyne Norway AS | 4,4 % | 25,2 % | 609 MNOK |
| Onesubsea Processing AS | 8,1 % | 62,3 % | 5 101 MNOK |
| Bama Industri AS | 2,5 % | 49,4 % | 1 345 MNOK |
| Isola AS | 9,7 % | 22,6 % | 1 000 MNOK |
| Mesterbakeren AS | 4,9 % | 31,8 % | 1 259 MNOK |
| Tomra Production AS | 9,2 % | 23,4 % | 810 MNOK |
| Fiven Norge AS | 20,2 % | 22,3 % | 749 MNOK |
| Nordfjord Kjøtt AS | 1,8 % | 29,7 % | 2 781 MNOK |
| Nordic Steel AS | 13,8 % | 18,1 % | 511 MNOK |
| Elkem ASA | 9,2 % | 39,4 % | 11 628 MNOK |
| Ulefos AS | 3,4 % | 40,9 % | 628 MNOK |
| Strand Unikorn AS | 1,6 % | 38,6 % | 1 550 MNOK |
| Schindler AS | 6,4 % | 21,7 % | 908 MNOK |
| Nordan AS | 6,6 % | 24,6 % | 1 970 MNOK |
| Roxar Flow Measurement AS | 9,9 % | 32,0 % | 697 MNOK |
| Norbit Ems AS | 16,9 % | 16,1 % | 715 MNOK |
| Hapro Electronics AS | 5,2 % | 27,4 % | 912 MNOK |
| Ringnes AS | 13,7 % | 16,9 % | 6 068 MNOK |
| Kitron AS | 9,4 % | 21,9 % | 1 832 MNOK |
| Orkla Snacks Norge AS | 17,6 % | 20,6 % | 2 461 MNOK |
| Ferroglobe Mangan Norge AS | 3,5 % | 33,1 % | 1 267 MNOK |
| Hydrogenpro ASA | −7,6 % | 75,1 % | 613 MNOK |
| Wärtsilä Norway AS | 8,2 % | 27,1 % | 2 315 MNOK |
| Moen Marin AS | 5,4 % | 23,6 % | 639 MNOK |
| Heidelberg Materials Sement Norge AS | 27,4 % | 19,5 % | 2 644 MNOK |
| Selstad AS | 3,5 % | 26,1 % | 653 MNOK |
| Scale Aquaculture AS | 6,8 % | 22,1 % | 2 252 MNOK |
| Saferoad Traffic AS | 2,4 % | 33,3 % | 680 MNOK |
| Idun Industri AS | 4,6 % | 24,9 % | 877 MNOK |
| Dynea AS | 12,2 % | 12,6 % | 1 525 MNOK |
| Ineos Rafnes AS | 21,9 % | 22,2 % | 1 254 MNOK |
| Kongsberg Maritime AS | 3,2 % | 33,6 % | 11 883 MNOK |
| ABB Electrification Norway AS | 6,1 % | 15,1 % | 3 624 MNOK |
| Sateba Norway AS | 10,3 % | 24,4 % | 550 MNOK |
| Kronos Titan AS | 0,1 % | 52,3 % | 1 186 MNOK |
| Hansa Borg AS | −3,2 % | 69,2 % | 1 236 MNOK |
| Prima Slakt AS | 2,9 % | 23,7 % | 711 MNOK |
| Betong Øst AS | 4,9 % | 26,5 % | 995 MNOK |
| Ringnes Supply Company AS | 3,8 % | 36,0 % | 1 846 MNOK |
| Bks Industri AS | 6,4 % | 17,8 % | 507 MNOK |
| Bakehuset AS | 4,2 % | 45,8 % | 2 128 MNOK |
| Eldi Norway AS | −6,1 % | 57,3 % | 635 MNOK |
| Oso Hotwater AS | 9,3 % | 13,8 % | 1 023 MNOK |
| Moelven Byggmodul AS | 4,3 % | 27,8 % | 775 MNOK |
| Øglænd System AS | 3,2 % | 27,2 % | 604 MNOK |
| BIOMAR A.S. | 4,8 % | 21,5 % | 9 825 MNOK |
| Larsnes Mek Verksted AS | 5,2 % | 28,9 % | 703 MNOK |
| Veidekke Prefab AS | 10,1 % | 23,3 % | 533 MNOK |
| Lantmännen Unibake Norway AS | −4,5 % | 52,0 % | 926 MNOK |
| Orkla Foods Norge AS | 13,3 % | 18,6 % | 5 753 MNOK |
| Mhwirth AS | 0,5 % | 54,7 % | 2 276 MNOK |
| Ølen Betong AS | 3,6 % | 27,5 % | 962 MNOK |
| Goman AS | 1,5 % | 44,5 % | 1 330 MNOK |
| Heras Norway AS | −3,5 % | 39,2 % | 568 MNOK |
| Mmc First Process AS | 2,7 % | 22,6 % | 966 MNOK |
| Den Stolte Hane AS | 11,1 % | 7,8 % | 2 160 MNOK |
| Aksell AS | 2,3 % | 27,9 % | 534 MNOK |
| Jøtul AS | 10,4 % | 26,7 % | 1 268 MNOK |
| Palfinger Marine Norway AS | 9,3 % | 20,2 % | 725 MNOK |
| Mowi Feed AS | 5,2 % | 21,3 % | 9 029 MNOK |
| Technipfmc Norge AS | 3,6 % | 31,7 % | 10 624 MNOK |
| Norgesmøllene AS | 2,2 % | 32,8 % | 1 293 MNOK |
| Prysmian Group Norge AS | −6,1 % | 36,1 % | 1 151 MNOK |
| Mills AS | 8,3 % | 11,3 % | 2 364 MNOK |
| Coca-Cola Europacific Partners Norge AS | 0,6 % | 32,2 % | 3 648 MNOK |
| National Oilwell Varco Norway AS | 4,8 % | 33,1 % | 5 729 MNOK |
| Saint-Gobain Byggevarer AS | 3,7 % | 30,9 % | 1 217 MNOK |
| Brynild Norge AS | 0,0 % | 31,1 % | 804 MNOK |
| Overhalla Betongbygg AS | 6,4 % | 19,0 % | 745 MNOK |
| Pipelife Norge AS | 10,0 % | 7,6 % | 1 636 MNOK |
| Veidekke Industri AS | 5,4 % | 20,0 % | 5 362 MNOK |
| Q-Meieriene AS | 3,0 % | 28,9 % | 2 298 MNOK |
| Aero Norway AS | 2,4 % | 17,1 % | 2 373 MNOK |
| Benteler Automotive Raufoss AS | 3,8 % | 0,3 % | 2 697 MNOK |
| KONGSBERG DEFENCE & Aerospace AS | 15,5 % | 10,2 % | 14 027 MNOK |
| Eureka Pumps AS | 6,0 % | 12,3 % | 550 MNOK |
| Inovyn Norge AS | 6,2 % | 29,1 % | 2 207 MNOK |
| Hydro Extruded Solutions AS | −25,4 % | 50,2 % | 817 MNOK |
| Nel Hydrogen Electrolyser AS | −16,0 % | 50,5 % | 877 MNOK |
| Diplom-Is AS | −5,3 % | 33,4 % | 1 183 MNOK |
| Akva Group ASA | −13,8 % | 44,0 % | 1 209 MNOK |
| Yara International ASA | −19,0 % | 23,2 % | 3 988 MNOK |
| Survitec Safety Solutions Norway AS | 4,8 % | 34,8 % | 524 MNOK |
| PSW POWER & Automation AS | 5,8 % | 12,9 % | 562 MNOK |
| Westcon Yards AS | 0,8 % | 30,9 % | 1 896 MNOK |
| Peab Asfalt Norge AS | −5,5 % | 28,4 % | 1 226 MNOK |
| Corvus Energy AS | −3,7 % | 30,9 % | 871 MNOK |
| Seam AS | 3,2 % | 17,4 % | 591 MNOK |
| Vard Electro AS | 4,1 % | 18,5 % | 1 807 MNOK |
| Glencore Nikkelverk AS | −50,2 % | 38,9 % | 2 112 MNOK |
| Bewi Packaging Norway AS | 10,3 % | 8,3 % | 711 MNOK |
| Rosenberg Worley AS | 2,7 % | 10,0 % | 6 669 MNOK |
| Vpk Packaging AS | 1,2 % | 22,9 % | 930 MNOK |
| Lantmannen Cerealia AS | −3,0 % | 26,1 % | 1 046 MNOK |
| Kongsberg Automotive AS | 6,5 % | 15,9 % | 2 062 MNOK |
| Fitjar Mekaniske Verksted AS | 1,9 % | 20,8 % | 576 MNOK |
| ABB AS | 3,8 % | 13,5 % | 7 280 MNOK |
| K A Rasmussen AS | 3,7 % | 17,1 % | 1 344 MNOK |
| Uptime International AS | 8,6 % | 3,0 % | 599 MNOK |
| Elopak ASA | 0,9 % | 25,2 % | 7 115 MNOK |
| Fiskå Mølle AS | 1,2 % | 21,2 % | 1 964 MNOK |
| NCC Industry AS | 2,9 % | 14,9 % | 2 482 MNOK |
| Aarbakke AS | 5,5 % | 9,9 % | 900 MNOK |
| Vard Interiors AS | 8,4 % | −9,3 % | 581 MNOK |
| Husqvarna Norge AS | 4,2 % | 4,4 % | 1 258 MNOK |
| Nordic Paper AS | 4,8 % | 10,4 % | 1 034 MNOK |
| Unicon AS | −1,3 % | 27,6 % | 1 279 MNOK |
| Raufoss Technology AS | 0,1 % | 17,4 % | 901 MNOK |
| Norsk Kylling AS | 4,0 % | 10,0 % | 1 800 MNOK |
| Ewos AS | −1,1 % | 26,5 % | 13 071 MNOK |
| Got Vinje Industri AS | 1,6 % | 12,9 % | 538 MNOK |
| Tomra Systems ASA | −2,4 % | 20,1 % | 2 954 MNOK |
| Norfersk AS | 0,9 % | 24,2 % | 2 005 MNOK |
| Skretting AS | 0,7 % | 20,7 % | 11 914 MNOK |
| Fatland Sandefjord AS | 1,1 % | 20,4 % | 725 MNOK |
| Brav AS | −7,3 % | 11,9 % | 904 MNOK |
| HD Construction Equipment Norway AS | 1,9 % | 15,7 % | 1 005 MNOK |
| Leirvik AS | 1,2 % | 20,1 % | 1 356 MNOK |
| Fatland Oslo AS | −0,2 % | 17,7 % | 1 453 MNOK |
| Nobia Norway AS | −2,0 % | 21,9 % | 766 MNOK |
| Aibel AS | 1,0 % | 15,0 % | 13 959 MNOK |
| Hennig-Olsen IS AS | 0,4 % | 21,1 % | 1 161 MNOK |
| Nordicepod AS | −0,6 % | −2,2 % | 825 MNOK |
| Alloc AS | −11,6 % | 8,7 % | 741 MNOK |
| Ulstein Verft AS | 2,4 % | 4,3 % | 1 191 MNOK |
| Siemens Gamesa Renewable Energy AS | −3,4 % | 9,5 % | 710 MNOK |
| HELI-ONE (NORWAY) AS | −2,9 % | 15,7 % | 2 100 MNOK |
| Spenncon AS | −5,0 % | 9,9 % | 679 MNOK |
| Yara Norge AS | 1,0 % | 10,3 % | 19 980 MNOK |
| Fatland Salg AS | −0,2 % | 0,2 % | 7 525 MNOK |
| Vard Group AS | −3,7 % | 0,2 % | 5 727 MNOK |
| Mantena AS | −11,9 % | 14,3 % | 1 353 MNOK |
| Nexans Norway AS | −4,9 % | 13,6 % | 10 670 MNOK |
| Natre Vinduer AS | −6,9 % | 11,7 % | 751 MNOK |
| Nord Gas Solutions Norway AS | −27,9 % | 1,3 % | 1 999 MNOK |
| 7 Steel Service Norway AS | −2,5 % | 3,7 % | 1 269 MNOK |
| Macgregor Norway AS | −51,7 % | −6,8 % | 1 552 MNOK |
Holding og investering · 2023
154 selskaper i sektoren er holding- eller investeringsselskaper. De er holdt utenfor rangeringen over, fordi omsetning, marginer og vekst sier lite om et selskap som lever av eierskap. Her rangeres de for seg: 89 har minst 10 MNOK i eiendeler og er med i listen.
| Rang | Selskap | Score | Egenkapitalandel | Totalrentabilitet | Likviditetsgrad 1 | Sum eiendeler |
|---|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Tandberg Invest AS | 96 | 99,5 % | 95,2 % | – | 17 MNOK |
| 2 | VN Link Holding AS | 92 | 99,7 % | 31,7 % | 277,23 | 16 MNOK |
| 3 | Skare Holding AS | 90 | 99,9 % | 27,4 % | 397,73 | 12 MNOK |
| 4 | Danielsen Investment AS | 90 | 98,9 % | 45,4 % | 50,88 | 65 MNOK |
| 5 | Solsiden Holding AS | 87 | 97,8 % | 35,0 % | 30,54 | 16 MNOK |
| 6 | Antarctic Invest AS | 81 | 98,0 % | 20,0 % | 48,77 | 93 MNOK |
| 7 | Rac Invest AS | 80 | 99,9 % | 14,0 % | 29,38 | 39 MNOK |
| 8 | Tsi Invest AS | 80 | 96,3 % | 20,1 % | 21,41 | 18 MNOK |
| 9 | Breibekk Holding AS | 79 | 92,5 % | 58,8 % | 6,56 | 25 MNOK |
| 10 | A. Idsøe Holding AS | 79 | 93,0 % | 33,7 % | 9,77 | 87 MNOK |
| 11 | Gudbrandsdalens Uldvarefabrik Holding AS | 78 | 100,0 % | 11,7 % | – | 19 MNOK |
| 12 | Bratsberg Brygge Invest AS | 76 | 100,0 % | 9,0 % | 733,34 | 51 MNOK |
| 13 | Havnen Holding AS | 73 | 99,4 % | 9,1 % | 162,18 | 45 MNOK |
| 14 | Prima Brands Holding AS | 71 | 86,7 % | 19,9 % | 20,18 | 511 MNOK |
| 15 | Hunter Douglas Holding Norge AS | 68 | 73,9 % | 91,3 % | 3,20 | 285 MNOK |
| 16 | Steinriket Holding AS | 68 | 83,6 % | 92,2 % | 1,08 | 13 MNOK |
| 17 | Foodmark Polen Holding AS | 67 | 98,1 % | 9,0 % | 12,93 | 55 MNOK |
| 18 | K. Invest AS | 67 | 99,1 % | 6,3 % | 24,60 | 116 MNOK |
| 19 | Tredal Holding AS | 66 | 100,0 % | 3,4 % | 611,89 | 32 MNOK |
| 20 | Bør Holding AS | 65 | 91,5 % | 14,9 % | 6,79 | 53 MNOK |
Vis alle 89
Score 0–100 mot de andre holdingselskapene i sektoren: egenkapitalandel 40 %, totalrentabilitet 40 % og likviditetsgrad 20 %. Metode
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin −3,3 %.
Basert på de 10 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres.
| Regnskapsår | Median driftsmargin | Median egenkapitalandel |
|---|---|---|
| 2017 | – | – |
| 2018 | – | – |
| 2019 | – | – |
| 2020 | – | – |
| 2021 | – | – |
| 2022 · svakeste år | −3,3 % | 3,6 % |
| 2023 | 4,4 % | 39,2 % |
| 2024 | 4,7 % | 38,5 % |
| 2025 | 4,6 % | 40,0 % |
| 2026 | 3,1 % | 41,4 % |
I 2022 klarte 2 rangerte selskaper seg bedre enn sektoren, 5 omtrent som sektoren og 7 svakere.
Klarte seg best i 2022
- 1Btec ASegenkapitalandel 4,2 %19,1 %
- 2Nor Bakeri ASegenkapitalandel 46,9 %2,5 %
Bedre enn sektoren: driftsmargin på eller over sektorens median og ikke underskudd eller negativ egenkapital. Svakere: driftsmargin under medianen og underskudd eller negativ egenkapital. Ellers omtrent som sektoren. Metode
Drivere i sektoren
Rente, priser og valuta som former sektorens år, ved siden av sektorens median driftsmargin. Driverne er kontekst og inngår ikke i indeksen.
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; sektorens median driftsmargin falt 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Sektorens median driftsmargin | – | −3,3 % | 4,4 % | 4,7 % | 4,6 % | 3,1 % |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden · hentet 1. november 2026
Kraftpris i engrosmarkedet (øre per kWh)
Kraftpris i engrosmarkedet steg 9,4 % i 2025; sektorens median driftsmargin falt 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kraftpris i engrosmarkedet, årssnitt | 64,2 | 141,7 | 72,0 | 49,4 | 54,0 | 96,5 (så langt) |
| Endring fra året før | +466,7 % | +120,8 % | −49,2 % | −31,4 % | +9,4 % | +78,4 % |
| Sektorens median driftsmargin | – | −3,3 % | 4,4 % | 4,7 % | 4,6 % | 3,1 % |
Kilde: SSB (09363, CC BY 4.0). Kilden · hentet 1. november 2026
USD/NOK (kr)
USD/NOK falt 3,3 % i 2025; sektorens median driftsmargin falt 0,1 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| USD/NOK, årssnitt | 8,59 | 9,61 | 10,56 | 10,75 | 10,39 | 9,54 (så langt) |
| Endring fra året før | −8,8 % | +11,9 % | +9,9 % | +1,7 % | −3,3 % | −8,2 % |
| Sektorens median driftsmargin | – | −3,3 % | 4,4 % | 4,7 % | 4,6 % | 3,1 % |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden · hentet 1. november 2026
Da USD/NOK falt i 2025, holdt 1 026 av 1 969 rangerte selskaper driftsmarginen på samme nivå eller høyere enn året før. Blant de største: KONGSBERG DEFENCE & Aerospace AS (14,2 % → 15,6 %), Yara Norge AS (6,1 % → 9,5 %), Technipfmc Norge AS (4,1 % → 8,6 %), Nexans Norway AS (−4,3 % → 2,3 %), Aibel AS (4,6 % → 6,8 %).
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Sektoren i Norge (SSB)
Hele næringen slik Statistisk sentralbyrå teller den, alle foretak og ikke bare aksjeselskapene vi rangerer. Bruk tallene som bakteppe for rangeringen over.
Foretak, sysselsatte og omsetning · 2024
- Foretak
- 18 259
- −0,3 % fra 2023
Alle foretak (hovedenheter), også enkeltpersonforetak. SSB skjuler noen tall av hensyn til konfidensialitet. Da vises siste år der alle tall finnes, og årstallet står ved tallet.
Konkurser i næringen
138 foretakskonkurser de siste fire kvartalene (2025K4–2026K3). Endring −11,5 % mot de fire kvartalene før (156). Det er om lag 7,6 per 1 000 foretak.
Utenlandskontrollerte foretak · 2024
- Andel av foretakene
- 3,6 %
- Andel av de sysselsatte
- 27,2 %
- Andel av omsetningen
- –
SSB publiserer dette bare for grupper av næringer. Tallene gjelder gruppen «Industri». En strek betyr at SSB har skjult tallet.
Produksjonsindeks · Industri
107,4 indeks, 2021 = 100, sesongjustert · 2026M08
+0,2 % mot 2025M08.
Månedlig, 2023M08 til 2026M08.
Kilde: Statistisk sentralbyrå (SSB), tabell 12910, tabell 10790, tabell 08085, tabell 07095. CC BY 4.0. Våre næringskoder (SN2025) er koblet til SSBs (SN2007) med SSBs korrespondansetabell i Klass.
Siste konkurser og avviklinger
- Arvid Thoresen Båtkalesjer AS 985204357 Frivillig avvikling · 31. oktober 2026 · 4 MNOK (2025)
- Blair Rammeverksted AS 938082154 Frivillig avvikling · 31. oktober 2026
- Bryggeservice Sør AS 981873440 Frivillig avvikling · 31. oktober 2026 · 0 MNOK (2025)
- Fosen Skogtjenester AS 998660009 Frivillig avvikling · 31. oktober 2026 · 1 MNOK (2025)
- Hanohra Holding AS 989140604 Frivillig avvikling · 31. oktober 2026
- Innlandet Knives AS 933665607 Frivillig avvikling · 31. oktober 2026 · 0 MNOK (2025)
- Itm AS 915233023 Frivillig avvikling · 31. oktober 2026 · 3 MNOK (2025)
- Jæren Gravstein AS 931436538 Frivillig avvikling · 31. oktober 2026 · 0 MNOK (2025)
Næringskoder (NACE)
| Kode | Beskrivelse |
|---|---|
| 10* | Hele hovedgruppe 10 |
| 10.110 | Bearbeiding og konservering av kjøtt unntatt fjørfekjøtt |
| 10.120 | Bearbeiding og konservering av fjørfekjøtt |
| 10.130 | Produksjon av kjøtt- og fjørfevarer |
| 10.310 | Bearbeiding og konservering av poteter |
| 10.320 | Produksjon av juice av frukt og grønnsaker |
| 10.390 | Bearbeiding og konservering av frukt og grønnsaker ellers |
| 10.410 | Produksjon av oljer og fettstoffer |
| 10.420 | Produksjon av margarin og lignende spiselige fettstoffer |
| 10.510 | Produksjon av meierivarer |
| 10.520 | Produksjon av iskrem og andre spiselige isprodukter |
| 10.610 | Produksjon av kornvarer |
| 10.620 | Produksjon av stivelse og stivelsesprodukter |
| 10.710 | Produksjon av brød og ferske konditorvarer |
| 10.720 | Produksjon av kavringer, kjeks og konserverte konditorvarer |
| 10.820 | Produksjon av kakao, sjokolade og sukkervarer |
| 10.830 | Bearbeiding av te og kaffe |
| 10.840 | Produksjon av smakstilsettingsstoffer og krydderier |
| 10.850 | Produksjon av ferdigmat |
| 10.860 | Produksjon av homogeniserte matprodukter og diettmat |
| 10.890 | Produksjon av næringsmidler ikke nevnt annet sted |
| 10.911 | Produksjon av fôrvarer for husdyr i landbruk |
| 10.912 | Produksjon av fôrvarer for akvakultur |
| 10.920 | Produksjon av fôrvarer til kjæledyr |
| 11* | Hele hovedgruppe 11 |
| 11.010 | Destillering, rektifisering og blanding av sprit |
| 11.020 | Produksjon av vin |
| 11.030 | Produksjon av sider og andre gjærede fruktdrikker |
| 11.040 | Produksjon av andre ikke-destillerte gjærede drikkevarer |
| 11.050 | Produksjon av øl |
| 11.060 | Produksjon av malt |
| 11.070 | Produksjon av leskedrikker og flaskevann |
| 12* | Hele hovedgruppe 12 |
| 12.000 | Produksjon av tobakksvarer |
| 13* | Hele hovedgruppe 13 |
| 13.100 | Bearbeiding og spinning av tekstilfibre |
| 13.200 | Veving av tekstiler |
| 13.300 | Etterbehandling av tekstiler |
| 13.910 | Produksjon av trikotasjestoffer og heklede stoffer |
| 13.920 | Produksjon av husholdningstekstiler og innredningsvarer i stoff klare til bruk |
| 13.930 | Produksjon av gulvtepper, -matter og -ryer |
| 13.940 | Produksjon av tauverk, rep, hyssing og nett |
| 13.950 | Produksjon av ikke-vevde tekstiler og tekstilvarer |
| 13.960 | Produksjon av tekstiler til teknisk og industriell bruk |
| 13.990 | Produksjon av tekstiler ikke nevnt annet sted |
| 14* | Hele hovedgruppe 14 |
| 14.100 | Produksjon av klær av trikotasje og heklede klær |
| 14.210 | Produksjon av yttertøy |
| 14.220 | Produksjon av undertøy |
| 14.230 | Produksjon av arbeidstøy |
| 14.240 | Produksjon av klær av lær og pelsvarer |
| 14.290 | Produksjon av klær og tilbehør ikke nevnt annet sted |
| 15* | Hele hovedgruppe 15 |
| 15.110 | Beredning og farging av lær og pelsskinn |
| 15.120 | Produksjon av reiseeffekter og salmakerartikler |
| 15.200 | Produksjon av skotøy |
| 16* | Hele hovedgruppe 16 |
| 16.110 | Saging og høvling av tre |
| 16.120 | Bearbeiding og etterbehandling av tre |
| 16.210 | Produksjon av finerplater og andre bygnings- og møbelplater av tre |
| 16.220 | Produksjon av sammensatte parkettstaver |
| 16.230 | Produksjon av andre bygningsartikler |
| 16.240 | Produksjon av treemballasje |
| 16.250 | Produksjon av dører og vinduer i tre |
| 16.260 | Produksjon av fast brensel av vegetabilsk biomasse |
| 16.270 | Etterbehandling av treprodukter |
| 16.280 | Produksjon av andre trevarer og varer av kork, strå og flettematerialer |
| 17* | Hele hovedgruppe 17 |
| 17.110 | Produksjon av papirmasse |
| 17.120 | Produksjon av papir og papp |
| 17.210 | Produksjon av bølgepapp, papp og emballasje av papir og papp |
| 17.220 | Produksjon av husholdnings-, sanitær- og toalettartikler |
| 17.230 | Produksjon av kontorartikler av papir |
| 17.240 | Produksjon av tapet |
| 17.250 | Produksjon av varer av papir og papp ellers |
| 18* | Hele hovedgruppe 18 |
| 18.110 | Trykking av aviser |
| 18.120 | Trykking ellers |
| 18.130 | Ferdiggjøring før trykking og publisering |
| 18.140 | Bokbinding og tilknyttede tjenester |
| 18.200 | Reproduksjon av innspilte opptak |
| 19* | Hele hovedgruppe 19 |
| 19.100 | Produksjon av kullprodukter |
| 20* | Hele hovedgruppe 20 |
| 20.110 | Produksjon av industrigasser |
| 20.120 | Produksjon av fargestoffer og pigmenter |
| 20.130 | Produksjon av andre uorganiske kjemiske råvarer |
| 20.140 | Produksjon av andre organiske kjemiske råvarer |
| 20.150 | Produksjon av gjødsel og nitrogenforbindelser |
| 20.160 | Produksjon av basisplast |
| 20.200 | Produksjon av plantevern-, skadedyr- og desinfeksjonsmidler og andre landbrukskjemiske produkter |
| 20.300 | Produksjon av maling, lakk og lignende ytterbelegg, trykkfarger og tetningsmidler |
| 20.410 | Produksjon av såpe og vaske-, rense- og poleringsmidler |
| 20.420 | Produksjon av parfyme og toalettartikler |
| 20.510 | Produksjon av flytende biobrensel |
| 20.590 | Produksjon av andre kjemiske produkter ikke nevnt annet sted |
| 20.600 | Produksjon av kunstfibre |
| 21* | Hele hovedgruppe 21 |
| 21.100 | Produksjon av farmasøytiske råvarer |
| 21.200 | Produksjon av farmasøytiske preparater |
| 22* | Hele hovedgruppe 22 |
| 22.110 | Produksjon av gummidekk og slanger til gummidekk, og regummiering og mønsterskjæring av gummidekk |
| 22.120 | Produksjon av gummiprodukter ellers |
| 22.210 | Produksjon av plater, film, rør og profiler av plast |
| 22.220 | Produksjon av plastemballasje |
| 22.230 | Produksjon av dører og vinduer av plast |
| 22.240 | Produksjon av byggevarer av plast |
| 22.250 | Bearbeiding og etterbehandling av plastprodukter |
| 22.260 | Produksjon av plastprodukter ellers |
| 23* | Hele hovedgruppe 23 |
| 23.110 | Produksjon av planglass |
| 23.120 | Bearbeiding av planglass |
| 23.130 | Produksjon av emballasje og husholdningsartikler av glass og krystall |
| 23.140 | Produksjon av glassfibre |
| 23.150 | Produksjon av teknisk glass og andre glassvarer |
| 23.200 | Produksjon av ildfaste produkter |
| 23.320 | Produksjon av murstein, teglstein og andre byggevarer av brent leire |
| 23.410 | Produksjon av keramiske husholdningsartikler og dekorasjonsgjenstander |
| 23.420 | Produksjon av sanitærutstyr av keramisk materiale |
| 23.430 | Produksjon av isolatorer og isoleringsdeler av keramisk materiale |
| 23.440 | Produksjon av andre keramiske produkter for teknisk bruk |
| 23.450 | Produksjon av andre keramiske produkter |
| 23.510 | Produksjon av sement |
| 23.520 | Produksjon av kalk og gips |
| 23.610 | Produksjon av betongprodukter for bygge- og anleggsvirksomhet |
| 23.620 | Produksjon av gipsprodukter for bygge- og anleggsvirksomhet |
| 23.630 | Produksjon av ferdigblandet betong |
| 23.640 | Produksjon av mørtel |
| 23.650 | Produksjon av fibersement |
| 23.660 | Produksjon av betong-, sement- og gipsprodukter ellers |
| 23.700 | Hogging og bearbeiding av monument- og bygningsstein |
| 23.990 | Produksjon av andre ikke-metalliske mineralprodukter ikke nevnt annet sted |
| 24* | Hele hovedgruppe 24 |
| 24.100 | Produksjon av jern og stål, samt ferrolegeringer |
| 24.200 | Produksjon av rør, rørdeler og andre hule konstruksjoner av stål |
| 24.320 | Kaldvalsing av bånd |
| 24.330 | Kaldvalsing og pressing av profilerte plater og profiler |
| 24.410 | Produksjon av edelmetaller |
| 24.420 | Produksjon av aluminium |
| 24.430 | Produksjon av bly, sink og tinn |
| 24.440 | Produksjon av kobber |
| 24.450 | Produksjon av ikke-jernholdige metaller ellers |
| 24.510 | Støping av jern |
| 24.520 | Støping av stål |
| 24.530 | Støping av lettmetaller |
| 24.540 | Støping av andre ikke-jernholdige metaller |
| 25* | Hele hovedgruppe 25 |
| 25.110 | Produksjon av metallkonstruksjoner og deler |
| 25.120 | Produksjon av dører og vinduer av metall |
| 25.210 | Produksjon av radiatorer til sentralvarmeanlegg og dampgeneratorer og -kjeler |
| 25.220 | Produksjon av andre tanker, cisterner og beholdere av metall |
| 25.300 | Produksjon av våpen og ammunisjon |
| 25.400 | Smiing, stansing og valsing av metall, og pulvermetallurgi |
| 25.510 | Overflatebehandling av metaller |
| 25.520 | Varmebehandling av metaller |
| 25.530 | Bearbeiding av metaller |
| 25.610 | Produksjon av kjøkkenredskaper |
| 25.620 | Produksjon av låser og beslag |
| 25.630 | Produksjon av håndverktøy |
| 25.910 | Produksjon av stålfat og lignende beholdere av jern og stål |
| 25.930 | Produksjon av varer av metalltråd, kjetting og fjærer |
| 25.940 | Produksjon av bolter og skruer |
| 25.990 | Produksjon av andre metallvarer ikke nevnt annet sted |
| 26* | Hele hovedgruppe 26 |
| 26.110 | Produksjon av elektroniske komponenter |
| 26.120 | Produksjon av kretskort |
| 26.200 | Produksjon av datamaskiner og tilleggsutstyr |
| 26.300 | Produksjon av kommunikasjonsutstyr |
| 26.400 | Produksjon av elektronikk til husholdningsbruk |
| 26.510 | Produksjon av måle-, kontroll- og navigasjonsinstrumenter |
| 26.520 | Produksjon av klokker og ur |
| 26.600 | Produksjon av strålingsutstyr, elektromedisinsk og elektroterapeutisk utstyr |
| 26.700 | Produksjon av optiske instrumenter, magnetiske og optiske media og fotografisk utstyr |
| 27* | Hele hovedgruppe 27 |
| 27.110 | Produksjon av elektromotorer, generatorer og transformatorer |
| 27.120 | Produksjon av elektriske fordelings- og kontrolltavler og paneler |
| 27.200 | Produksjon av batterier og akkumulatorer |
| 27.310 | Produksjon av optiske fiberkabler |
| 27.320 | Produksjon av andre elektroniske og elektriske ledninger og kabler |
| 27.330 | Produksjon av ledningsmateriell |
| 27.400 | Produksjon av belysningsutstyr |
| 27.510 | Produksjon av elektriske husholdningsmaskiner og -apparater |
| 27.520 | Produksjon av ikke-elektriske husholdningsmaskiner og -apparater |
| 27.900 | Produksjon av annet elektrisk utstyr |
| 28* | Hele hovedgruppe 28 |
| 28.110 | Produksjon av motorer og turbiner, unntatt motorer til luftfartøy og motorvogner |
| 28.120 | Produksjon av komponenter til hydraulisk og pneumatisk utstyr |
| 28.130 | Produksjon av pumper og kompressorer ellers |
| 28.140 | Produksjon av kraner og ventiler ellers |
| 28.150 | Produksjon av lagre, gir, tannhjulsutvekslinger og andre innretninger for kraftoverføring |
| 28.210 | Produksjon av ovner og permanente varmeapparater til bruk i husholdninger |
| 28.220 | Produksjon av løfte- og håndteringsutstyr |
| 28.240 | Produksjon av motordrevet håndverktøy |
| 28.250 | Produksjon av kjøle- og ventilasjonsanlegg, unntatt til husholdningsbruk |
| 28.290 | Produksjon av maskiner og utstyr til generell bruk ikke nevnt annet sted |
| 28.300 | Produksjon av jordbruks- og skogbruksmaskiner |
| 28.410 | Produksjon av maskiner og maskinverktøy til metallbearbeiding |
| 28.420 | Produksjon av maskinverktøy ellers |
| 28.910 | Produksjon av maskiner og utstyr til metallurgisk industri |
| 28.920 | Produksjon av maskiner og utstyr til bergverksdrift og bygge- og anleggsvirksomhet |
| 28.930 | Produksjon av maskiner og utstyr til nærings-, nytelsesmiddel-, drikke- og tobakksindustri |
| 28.940 | Produksjon av maskiner og utstyr til tekstil-, konfeksjons- og lærvareindustri |
| 28.950 | Produksjon av maskiner og utstyr til papir- og pappvareindustri |
| 28.960 | Produksjon av maskiner og utstyr til plast- og gummiindustri |
| 28.990 | Produksjon av andre spesialmaskiner ikke nevnt annet sted |
| 29* | Hele hovedgruppe 29 |
| 29.100 | Produksjon av motorvogner |
| 29.200 | Produksjon av karosserier og tilhengere |
| 29.310 | Produksjon av elektrisk og elektronisk utstyr til motorvogner |
| 29.320 | Produksjon av andre deler og annet utstyr til motorvogner |
| 30* | Hele hovedgruppe 30 |
| 30.110 | Bygging av sivile skip og flytende materiell |
| 30.120 | Bygging av fritidsbåter |
| 30.130 | Bygging av militære skip og fartøy |
| 30.200 | Produksjon av lokomotiver og annet rullende materiell til jernbane og sporvei |
| 30.310 | Produksjon av sivile luft- og romfartøy og tilhørende utstyr |
| 30.320 | Produksjon av militære luft- og romfartøy og tilhørende utstyr |
| 30.400 | Produksjon av militære stridskjøretøy |
| 30.910 | Produksjon av motorsykler |
| 30.920 | Produksjon av sykler, rullestoler, elektriske mobilitetsscootere og lignende fremkomstmidler |
| 30.990 | Produksjon av andre transportmidler ikke nevnt annet sted |
| 31* | Hele hovedgruppe 31 |
| 31.000 | Produksjon av møbler |
| 32* | Hele hovedgruppe 32 |
| 32.110 | Preging av mynter |
| 32.120 | Produksjon av smykker og lignende artikler |
| 32.130 | Produksjon av bijouteri og lignende artikler |
| 32.200 | Produksjon av musikkinstrumenter |
| 32.300 | Produksjon av sportsartikler |
| 32.400 | Produksjon av spill og leker |
| 32.500 | Produksjon av medisinske og tanntekniske instrumenter og utstyr |
| 32.910 | Produksjon av koster og børster |
| 32.990 | Annen industriproduksjon ikke nevnt annet sted |
| 33* | Hele hovedgruppe 33 |
| 33.110 | Reparasjon og vedlikehold av bearbeidede metallprodukter |
| 33.120 | Reparasjon og vedlikehold av maskiner |
| 33.130 | Reparasjon og vedlikehold av elektronisk og optisk utstyr |
| 33.140 | Reparasjon og vedlikehold av elektrisk utstyr |
| 33.150 | Reparasjon og vedlikehold av sivile skip og båter |
| 33.160 | Reparasjon og vedlikehold av sivile luft- og romfartøy |
| 33.170 | Reparasjon og vedlikehold av andre sivile transportmidler |
| 33.180 | Reparasjon og vedlikehold av militære stridskjøretøy, skip, båter, luft- og romfartøy |
| 33.190 | Reparasjon og vedlikehold av annet utstyr |
| 33.200 | Installasjon av industrimaskiner og -utstyr |