Semb AS
Score · regnskapsår 2024
47av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 42 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Mellomstore: 177 av 302 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 2 938 av 5 403 · Overnatting og servering
Profil
Elefant · Forvalter
Lavere lønnsomhet, høy soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2024, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 41 og soliditet 51 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Metode
Mot sektoren
Semb AS ligger 3 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024.
Medianscore 50 blant 302 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024: driftsmargin 2,4 % (median 4,5 %) og egenkapitalandel 23,2 % (median 21,3 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 402 MNOK | 86 MNOK |
| Driftsmargin | 2,4 % | 4,5 % |
| Resultatmargin | 2,7 % | 4,2 % |
| Totalrentabilitet | 11,4 % | 13,3 % |
| Egenkapitalandel | 23,2 % | 21,3 % |
| Gjeldsgrad | 3,32 | 3,26 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,94 | 0,99 |
| Omsetningsvekst | 4,5 % | 8,0 % |
| Omsetning per ansatt | 1,38 MNOK | 0,95 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor i 2024. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 47 gjør Semb AS det bedre enn 42 % av selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor (302 selskaper) i 2024.
Score 2023–2025
- Semb AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor
Hva tallene sier
Semb AS hadde en driftsmargin på 2,4 % og en egenkapitalandel på 23,2 % i 2024, og er nr. 2 938 av 5 403 rangerte selskaper i Overnatting og servering.
Fra 2023 til 2024: driftsmarginen falt fra 9,7 % til 2,4 % og egenkapitalandelen steg fra 16,7 % til 23,2 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2024.
Tre enkle metoder
Metodene gir mellom 44 MNOK og 198 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,4 | 187 MNOK |
| EV/EBIT | 15,5 | 198 MNOK |
| P/B | 3,5 | 44 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 46 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 32 % for størrelse (småbedriftspremie 3 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,1 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,94 (median 0,99).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 0,3 % av gjelden i 2024. Styringsrenten var i snitt 4,50 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,6 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 41 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 51 | vekt 25 % |
| Likviditet | 45 | vekt 15 % |
| Vekst | 36 | vekt 15 % |
| Konsistens | 67 | vekt 15 % |
Varighet: 52 (snitt over 2 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Semb AS?
Driftsmarginen var 2,4 % i 2024, mot en median på 4,5 % blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore i samme sektor. Totalrentabiliteten var 11,4 %.
Hvor solid er Semb AS?
Egenkapitalandelen var 23,2 % i 2024 (median 21,3 %). Gjeldsgraden var 3,32 (median 3,26).
Hvordan er likviditeten i Semb AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,94 i 2024 (median 0,99). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Semb AS i Overnatting og servering?
Semb AS er nr. 2 938 av 5 403 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2024. Blant selskaper i Morning-klassen Mellomstore er det nr. 177 av 302. Omsetningen endret seg 4,5 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
112 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Olav Thon Stiftelsen eier 100 % av aksjene i Thon Gruppen AS.
Thon Gruppen AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
Treet viser opptil 4 nivåer under toppen. Store konsern har flere selskaper enn det som vises.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 977515297
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Overnatting og servering (55.100)
- Morning selskapsklasse
- Mellomstore
- Ansatte
- 292 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 17. april 1997 29 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Stenersgata 2A, 0184 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.thon.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Thon Hotels AS (100 %)
Øverste eier: OLAV THON STIFTELSEN
Eieren: flertallseieren Thon Hotels AS (eier 100 %) gikk med underskudd i 2025. Et svakt morselskap kan påvirke datterselskapet gjennom konsernbidrag, lån og garantier. Det er en indikasjon å følge med på, ikke en vurdering av selskapet.
- Thon Hotels AS · 100,0 %
Endring 2007–2025: ingen vesentlig endring i eierne.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 31. oktober 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 57 | 47 | 41 | |
| Rang | 1 915 | 2 938 | 3 640 | |
| Driftsmargin | 9,7 % | 2,4 % | 3,2 % | |
| Totalrentabilitet | 29,0 % | 11,4 % | 15,5 % | |
| Egenkapitalandel | 16,7 % | 23,2 % | 26,3 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,92 | 0,94 | 0,55 | |
| Omsetningsvekst | – | 4,5 % | −2,3 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 384,7 MNOK | 402,0 MNOK | 392,6 MNOK |
| Driftsresultat | 37,5 MNOK | 9,5 MNOK | 12,5 MNOK |
| Resultat før skatt | 39,6 MNOK | 11,0 MNOK | 13,4 MNOK |
| Skattekostnad | 8,7 MNOK | 2,5 MNOK | 3,0 MNOK |
| Årsresultat | 30,9 MNOK | 8,6 MNOK | 10,3 MNOK |
| Finanskostnader | 0,2 MNOK | 0,2 MNOK | 0,3 MNOK |
| Sum eiendeler | 137,4 MNOK | 98,9 MNOK | 87,9 MNOK |
| Omløpsmidler | 104,9 MNOK | 71,7 MNOK | 35,9 MNOK |
| Egenkapital | 22,9 MNOK | 22,9 MNOK | 23,1 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 4,9 MNOK | 4,9 MNOK | 5,1 MNOK |
| Sum gjeld | 114,4 MNOK | 76,0 MNOK | 64,8 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 114,4 MNOK | 76,0 MNOK | 64,8 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 31. oktober 2026, regnskaps-id 5758229.
Videre
Lignende selskaper
- Frati AS indeks 47, nr. 2 925 · sammenlign
- Quality Hotel Tønsberg AS indeks 47, nr. 2 926 · sammenlign
- Beitostølen Resort AS indeks 47, nr. 2 936 · sammenlign
- Quality Hotel Residence AS indeks 47, nr. 2 942 · sammenlign
- Hotel Gabelshus AS indeks 47, nr. 2 943 · sammenlign