Hallingdal Hotelldrift AS
Score · regnskapsår 2025
22av 100
Slik leser du dette: selskapet står bedre enn 11 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Hva betyr det?
Rang i Morning-klassen Små: 1 870 av 2 109 · Hva er Morning selskapsklasser?
Plass i hele sektoren: 4 979 av 5 786 · Overnatting og servering
Profil
Bever · Byggmester
Lavere lønnsomhet, lavere soliditet
Posisjon mot jevnbyrdige selskaper i 2025, ikke en vurdering av selskapet. Ut fra lønnsomhet 3 og soliditet 49 av 100 blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Metode
Mot sektoren
Hallingdal Hotelldrift AS ligger 28 poeng under medianen for selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025.
Medianscore 50 blant 2 109 selskaper.
Mot selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025: driftsmargin −31,2 % (median 5,0 %) og egenkapitalandel 21,7 % (median 19,2 %).
Tallene bak scoren
| Mål | Selskapet | Median |
|---|---|---|
| Driftsinntekter | 36 MNOK | 17 MNOK |
| Driftsmargin | −31,2 % | 5,0 % |
| Resultatmargin | −35,9 % | 4,6 % |
| Totalrentabilitet | −39,9 % | 14,5 % |
| Egenkapitalandel | 21,7 % | 19,2 % |
| Gjeldsgrad | 3,61 | 2,96 |
| Likviditetsgrad 1 | 0,86 | 1,04 |
| Omsetningsvekst | −18,6 % | 5,7 % |
| Omsetning per ansatt | 0,65 MNOK | 0,73 MNOK |
Medianen og «bedre enn» gjelder selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor i 2025. Stolpen viser andelen selskaper tallet er bedre enn.
Med indeks 22 gjør Hallingdal Hotelldrift AS det bedre enn 11 % av selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor (2 109 selskaper) i 2025.
Score 2023–2025
- Hallingdal Hotelldrift AS
- Median: selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor
Hallingdal Hotelldrift AS har score 22 for 2025, rang 4 979 av 5 786 i sektoren.
Sterkest: Soliditet: persentil 49 mot sammenlignbare, egenkapitalandel 21,7 % mot median 19,2 %.
Svakest: Vekst: persentil 3 mot sammenlignbare, omsetningsvekst −18,6 % mot median 5,7 %. Lønnsomhet: persentil 3 mot sammenlignbare, driftsmargin −31,2 % mot median 5,0 %.
Verdt å se nærmere på
- Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,2 ganger omløpsmidlene. Tallgrunnlag: likviditetsgrad 1 0,86 (median 1,04).
- Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster? Tallgrunnlag: resultatmargin −35,9 % (median 4,6 %).
- Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene? Tallgrunnlag: driftsmargin −31,2 % (median 5,0 %).
- Hva ligger bak svak vekst, og er det varig?
Skrevet av faste regler fra tallene. Beskriver tallene, forklarer ikke årsaker. Ikke investerings- eller finansrådgivning. Slik lages oppsummeringen
Bransjen eller selskapet: hva drev resultatet?
I 2025 steg driftsmarginen til Hallingdal Hotelldrift AS med 45,9 prosentpoeng. Sammenlignbare selskaper steg i median 0,2 poeng. Selskapet gjorde det altså 45,7 poeng bedre enn bransjen, av grunner som er dets egne.
Over 2 årsskifter gikk Hallingdal Hotelldrift AS samme vei som sammenlignbare selskaper 0 ganger. Omtrent 1 % av endringene i driftsmarginen var felles for bransjen; resten var selskapets eget.
| År | Selskapet | Sammenlignbare (median) | Endring, selskapet | Endring, bransjen | Selskapets eget |
|---|---|---|---|---|---|
| 2024 | −77,1 % | 4,8 % | −40,6 prosentpoeng | +0,4 prosentpoeng | −41,0 prosentpoeng |
| 2025 | −31,2 % | 5,0 % | +45,9 prosentpoeng | +0,2 prosentpoeng | +45,7 prosentpoeng |
Sammenlignbare selskaper er de i samme bransje og Morning selskapsklasse. Endringen deres viser det som rammet hele bransjen, sektordriverne under inkludert. Resten er selskapets eget: kontrakter, kostnader, engangsposter eller drift. Andelen er omtrentlig, og vi påstår ingen årsak.
Selskapet og sektorens drivere
Priser, rente og valuta som former sektorens år, år for år ved siden av driftsmarginen til Hallingdal Hotelldrift AS. Tallene står side om side; vi påstår ingen årsak.
Tjenestepriser: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Tjenestepriser: overnatting og servering steg 3,6 % i 2025; driftsmarginen til Hallingdal Hotelldrift AS økte 45,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Tjenestepriser: overnatting og servering, årssnitt | 100,0 | 107,9 | 114,0 | 118,8 | 123,1 | 126,9 (så langt) |
| Endring fra året før | – | +7,9 % | +5,7 % | +4,1 % | +3,6 % | +3,1 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −36,4 % | −77,1 % | −31,2 % | – |
Kilde: SSB (14335, CC BY 4.0). Kilden
Omsetningsindeks: overnatting og servering (indeks (2021 = 100))
Omsetningsindeks: overnatting og servering steg 2,3 % i 2025; driftsmarginen til Hallingdal Hotelldrift AS økte 45,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Omsetningsindeks: overnatting og servering, årssnitt | 97,0 | 139,7 | 153,5 | 157,8 | 161,5 | 170,4 (så langt) |
| Endring fra året før | +23,4 % | +44,1 % | +9,9 % | +2,8 % | +2,3 % | +5,5 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −36,4 % | −77,1 % | −31,2 % | – |
Kilde: SSB (13863, CC BY 4.0). Kilden
Konsumprisindeksen (indeks (2025 = 100))
Konsumprisindeksen steg 3,0 % i 2025; driftsmarginen til Hallingdal Hotelldrift AS økte 45,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Konsumprisindeksen, årssnitt | 84,3 | 89,2 | 94,1 | 97,0 | 100,0 | 102,9 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +5,8 % | +5,5 % | +3,2 % | +3,0 % | +2,9 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −36,4 % | −77,1 % | −31,2 % | – |
Kilde: SSB (14710, CC BY 4.0). Kilden
EUR/NOK (kr)
EUR/NOK steg 0,8 % i 2025; driftsmarginen til Hallingdal Hotelldrift AS økte 45,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| EUR/NOK, årssnitt | 10,16 | 10,10 | 11,42 | 11,62 | 11,72 | 11,04 (så langt) |
| Endring fra året før | −5,2 % | −0,6 % | +13,1 % | +1,8 % | +0,8 % | −5,8 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −36,4 % | −77,1 % | −31,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (EXR, NLOD 2.0). Kilden
Styringsrenten (prosent)
Styringsrenten falt 0,20 prosentpoeng i 2025; driftsmarginen til Hallingdal Hotelldrift AS økte 45,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Styringsrenten, årssnitt | 0,08 | 1,32 | 3,54 | 4,50 | 4,30 | 4,17 (så langt) |
| Endring fra året før | −0,28 prosentpoeng | +1,24 prosentpoeng | +2,22 prosentpoeng | +0,96 prosentpoeng | −0,20 prosentpoeng | −0,12 prosentpoeng |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −36,4 % | −77,1 % | −31,2 % | – |
Kilde: Norges Bank (IR, NLOD 2.0). Kilden
Lønnsindeks: servering (indeks)
Lønnsindeks: servering steg 6,5 % i 2025; driftsmarginen til Hallingdal Hotelldrift AS økte 45,9 prosentpoeng.
| Mål | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 | 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|
| Lønnsindeks: servering, årssnitt | 88,0 | 91,3 | 96,4 | 101,5 | 108,1 | 110,6 (så langt) |
| Endring fra året før | +3,5 % | +3,8 % | +5,6 % | +5,4 % | +6,5 % | +2,3 % |
| Selskapets driftsmargin | – | – | −36,4 % | −77,1 % | −31,2 % | – |
Kilde: SSB (12314, CC BY 4.0). Kilden
Vi viser driverne og marginen side om side og påstår ingen årsak. Følsomhet per selskap regnes ikke ut før vi har minst 10 år med regnskap per selskap: med tre år blir slike tall falsk presisjon.
Hva tallene sier
Hallingdal Hotelldrift AS hadde en driftsmargin på −31,2 % og en egenkapitalandel på 21,7 % i 2025, og er nr. 4 979 av 5 786 rangerte selskaper i Overnatting og servering.
Fra 2024 til 2025: driftsmarginen steg fra −77,1 % til −31,2 % og egenkapitalandelen steg fra 6,8 % til 21,7 %.
Teksten er laget automatisk fra regnskapstallene for 2025.
Tre enkle metoder
Én metode gir et tall: 10 MNOK.
| Metode | Multippel | Anslag |
|---|---|---|
| P/E | 17,4 | ikke meningsfull |
| EV/EBIT | 15,5 | ikke meningsfull |
| P/B | 3,5 | 10 MNOK |
Børsbasis er verdien med børsmultipler. Anslaget er trukket ned med 51 % for et unotert selskap: 20 % for manglende omsettelighet og 38 % for størrelse (småbedriftspremie 4 % på avkastningskravet).
Mekanisk estimat fra offentlige regnskaper, ikke rådgivning. Mekanisk estimat fra offentlige regnskapstall med børsmultipler og faste justeringer. Ikke en verdivurdering og ikke råd om kjøp eller salg. Se regnestykket
Verdt å se nærmere på
- følg med
Vurder å styrke likviditeten: kortsiktig gjeld er 1,2 ganger omløpsmidlene.
Tallgrunnlag: Likviditetsgrad 1 0,86 (median 1,04).
- følg med
Selskapet har underskudd før skatt. Er det engangsposter, eller et mønster?
Tallgrunnlag: Resultatmargin −35,9 % (median 4,6 %).
- følg med
Driftsmarginen er lavere enn hos tre av fire i sektoren. Hvor skiller kostnadene seg fra konkurrentene?
Tallgrunnlag: Driftsmargin −31,2 % (median 5,0 %).
Indikasjoner basert på siste årsregnskap fra åpne data. Ikke investerings- eller finansrådgivning.
Finanskostnadene var 11,4 % av gjelden i 2025. Styringsrenten var i snitt 4,30 % samme år. Dette er en enkel beskrivelse av hva gjelden kostet, ikke en modell for rentefølsomhet.
Se rente, priser og valuta for sektoren
Datakvalitet
Ingen avvik funnet i tallene.
Scenarioanalyse: sektorens svakeste år
Vi har ikke regnskap for 2022, sektorens svakeste år, for dette selskapet.
Det svakeste året for sektoren var 2022, med median driftsmargin 1,6 %. Basert på de 9 regnskapsårene vi har. Analysen utvides når flere år hentes eller importeres. Metode
Hva scoren består av
| Lønnsomhet | 3 | vekt 30 % |
|---|---|---|
| Soliditet | 49 | vekt 25 % |
| Likviditet | 34 | vekt 15 % |
| Vekst | 3 | vekt 15 % |
| Konsistens | 25 | vekt 15 % |
Varighet: 24 (snitt over 3 år)
Indeksversjon 2. Datakompletthet 100 %: andelen av vektene som hadde data.
Spørsmål og svar
Hvor lønnsomt er Hallingdal Hotelldrift AS?
Driftsmarginen var −31,2 % i 2025, mot en median på 5,0 % blant selskaper i Morning-klassen Små i samme sektor. Totalrentabiliteten var −39,9 %. Selskapet hadde underskudd før skatt.
Hvor solid er Hallingdal Hotelldrift AS?
Egenkapitalandelen var 21,7 % i 2025 (median 19,2 %). Gjeldsgraden var 3,61 (median 2,96).
Hvordan er likviditeten i Hallingdal Hotelldrift AS?
Likviditetsgrad 1 var 0,86 i 2025 (median 1,04). Omløpsmidlene dekket ikke den kortsiktige gjelden.
Hvordan står Hallingdal Hotelldrift AS i Overnatting og servering?
Hallingdal Hotelldrift AS er nr. 4 979 av 5 786 rangerte selskaper i Overnatting og servering for 2025. Blant selskaper i Morning-klassen Små er det nr. 1 870 av 2 109. Omsetningen endret seg −18,6 % fra året før.
Konsernregnskap
Selskapet er registrert som del av et konsern, men vi har ikke noe konsernregnskap for det. Konsernregnskapet leveres av morselskapet, og åpne data sier ikke hvilket selskap det er.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Konsernstruktur · 2025
112 selskaper i konsernet ifølge aksjonærregisteret for 2025. Et selskap regnes som datterselskap når et norsk selskap eier mer enn halvparten av aksjene.
Olav Thon Stiftelsen eier 100 % av aksjene i Thon Gruppen AS.
Thon Gruppen AS har ikke levert konsernregnskap i åpne data, så konsernet har ingen egen indeks. Hvert selskap har sitt eget regnskap.
-
Thon Gruppen AS
-
Thon Holding AS
-
Thon Hotels AS
- Hallingdal Hotelldrift AS du er her
- Skarvet AS
- Semb AS
- Bergen Hotell & Restaurantdrift AS
- Polar Hotell & Restaurantdrift AS
- Rainbow Hotels AS
- Thon Gardermoen AS
- Cooly AS
- Easy AS
- Vidda AS
- Hotelthon AS
- Thon Nordlys AS
- Torval AS
- Mecca AS
- Blålyng AS
- og 1 selskaper til
- Unger Fabrikker AS
- Resthon AS
- Time Park AS
- Conrad Langaard AS
- Thon Gjenbruk AS
- Follo Fjernvarme AS
- Investhon AS
- Norsk Pantelotteri AS
- Norsk Underholdningsspill AS
-
-
Treet viser opptil 4 nivåer under toppen. Store konsern har flere selskaper enn det som vises.
Tolk tallene med forsiktighet: et selskap i et konsern kan se solid ut på grunn av konsernbidrag, eller svakt fordi utbytte går opp til morselskapet. Tallene er indikasjoner, ikke fasit.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister 2025 (flertallseier med over 50 % av aksjene). Stemmerettsavtaler og eierskap via utlandet er ikke med.
Fra Enhetsregisteret
- Org.nr.
- 994866028
- Org.form
- AS · del av et konsern
- Sektor
- Overnatting og servering (55.100)
- Morning selskapsklasse
- Små
- Ansatte
- 56 registrert 10. oktober 2026
- Stiftet
- 27. november 2009 16 år i drift
- Aksjekapital
- 0,10 MNOK
- Forretningsadresse
- Stenersgata 2A, 0184 OSLO
- Kommune
- Oslo rang 63–220 av 357 i landet
- Siste innsendte regnskap
- 2025
- Nettside
- www.thon.no
Kilde: Enhetsregisteret, Brønnøysundregistrene. Antall ansatte rapporteres av selskapet og kan være eldre enn regnskapet. Se selskapet hos Brønnøysundregistrene
Eierskap og roller
Henter roller …
Kilde: Enhetsregisteret, hentet 31. oktober 2026. Bare navn vises.
Aksjonærer (2025)
- Antall aksjonærer
- 1 (én eier)
- Største eier
- 100,0 %
- Fordeling
- selskaper 100 % · privatpersoner 0 % · utenlandske 0 %
- Eid fra samme kommune
- 100 %
- Konsernkjede
-
Eies av: Thon Hotels AS (100 %)
Øverste eier: OLAV THON STIFTELSEN
Eieren: flertallseieren Thon Hotels AS (eier 100 %) gikk med underskudd i 2025. Et svakt morselskap kan påvirke datterselskapet gjennom konsernbidrag, lån og garantier. Det er en indikasjon å følge med på, ikke en vurdering av selskapet.
- Thon Hotels AS · 100,0 %
Selskapet er nytt i aksjonærregisteret i 2025.
Kilde: Skatteetatens aksjonærregister per 2025. Tallene kan være eldre enn dagens eierforhold. Privatpersoner vises ikke med navn.
Feil i dataene?
Ser du en feil i tallene eller i hvordan selskapet er koblet (sektor, holding, konsern)? Gi beskjed. Rettelser krever dokumentasjon.
Tallene ble sist hentet 2. november 2026.
Utvikling år for år · 2023–2025
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 | Utvikling |
|---|---|---|---|---|
| Indeks | 24 | 24 | 22 | |
| Rang | 3 982 | 4 515 | 4 979 | |
| Driftsmargin | −36,4 % | −77,1 % | −31,2 % | |
| Totalrentabilitet | −50,2 % | −70,1 % | −39,9 % | |
| Egenkapitalandel | 15,6 % | 6,8 % | 21,7 % | |
| Likviditetsgrad 1 | 0,97 | 0,85 | 0,86 | |
| Omsetningsvekst | – | 11,0 % | −18,6 % |
Regnskapstall
Fra Brønnøysundregistrene, i selskapets regnskapsvaluta (NOK).
| Nøkkeltall | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Driftsinntekter | 40,1 MNOK | 44,6 MNOK | 36,2 MNOK |
| Driftsresultat | −14,6 MNOK | −34,3 MNOK | −11,3 MNOK |
| Resultat før skatt | −15,5 MNOK | −35,4 MNOK | −13,0 MNOK |
| Skattekostnad | −3,4 MNOK | −7,8 MNOK | −2,9 MNOK |
| Årsresultat | −12,1 MNOK | −27,6 MNOK | −10,2 MNOK |
| Finanskostnader | 4,0 MNOK | 1,5 MNOK | 2,4 MNOK |
| Sum eiendeler | 23,0 MNOK | 48,3 MNOK | 26,7 MNOK |
| Omløpsmidler | 18,9 MNOK | 38,1 MNOK | 18,1 MNOK |
| Egenkapital | 3,6 MNOK | 3,3 MNOK | 5,8 MNOK |
| Opptjent egenkapital | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK | 0,0 MNOK |
| Sum gjeld | 19,4 MNOK | 45,1 MNOK | 20,9 MNOK |
| Kortsiktig gjeld | 19,4 MNOK | 45,1 MNOK | 20,9 MNOK |
Kilde: Brønnøysundregistrene (Regnskapsregisteret), hentet 2. november 2026, regnskaps-id 6662144.
Videre
Lignende selskaper
- Soya Restaurant AS indeks 23, nr. 4 968 · sammenlign
- Masala AS indeks 22, nr. 4 978 · sammenlign
- Jungel Pizza Sagene AS indeks 22, nr. 4 982 · sammenlign
- Sumo Torget AS indeks 22, nr. 4 984 · sammenlign
- E & M Hotelldrift AS indeks 22, nr. 4 986 · sammenlign